Kina pretvara stara naftna polja u pionire proizvodnje "nulte emisije ugljenika"

Beta 06.10.2023

Sa 45 godina, Ma Tianči, radnik odgovoran za nadgledanje naftnih bušotina, ima posao koji prevazilazi tradicionalno vađenje nafte - održava više od 500 fotonaponskih panela koji proizvode električnu energiju.Ma radi na naftnom polju Đilin, podružnici PetroČajna (PetroChina), koja se nalazi u istoimenoj provinciji na severoistoku Kine. U avgustu je to naftno polje zabeležilo značajnu prekretnicu jer je zvanično izbacilo prvi kineski barel sirove nafte bez ugljenika.

Sirova nafta bez ugljenika se odnosi na upotrebu potpuno čistih izvora energije za sve aspekte proizvodnje sirove nafte, što rezultira nultom emisijom ugljenika tokom procesa.

Naftno polje Đilin, gde se više od 60 godina vadi nafta, imalo je probleme zbog fluktuacija međunarodnih cena nafte i ograničenja resursa, što je rezultiralo gubicima u 2015. Međutim, poslednjih godina ovo naftno polje je preokrenulo tok, prihvatajući zelenu tehnologiju koja koristi obnovljive izvore energije. resurse, kao što su energija vetra, solarna i geotermalna energija, za pokretanje svojih operacija.

Solarni paneli koje održava Ma sastavni su deo ove zelene promene. Fotonaponski paneli zajedno generišu približno 1.900 kWh električne energije dnevno. Ova proizvodnja čista energije zadovoljava dnevne potrebe za električnom energijom 72 naftne bušotine.

U martu ove godine, polje je na mrežu priključilo projekat energije od vetra i solarne energije od 150.000 kW, proizvodeći 360 miliona kWh električne energije godišnje, što je ekvivalentno jednoj četvrtini godišnje potrošnje kompanije. Ova inicijativa je uštedela 110.900 tona uglja i smanjila emisije ugljenika za 282.000 tona.

Snaga proizvedena čistijom energijom je jeftinija od tradicionalne električne energije iz mreže, što pomaže u smanjenju troškova, rekao je Đia Suefeng, šef novog energetskog odeljenja na naftnom polju Đilin, dodajući da se postignutim smanjenjem emisije ugljenika može trgovati kao kvotom na međunarodnom tržištu ugljenika, što takođe može da obezbedi skoro 100 miliona juana (oko 13,7 miliona američkih dolara) prihoda godišnje za naftno polje.

Pored toga, naftno polje nadoknađuje emisije ugljenika iz potrošnje fosilnih goriva kroz tehnologiju hvatanja, korišćenja i skladištenja ugljenika, postižući neutralnost ugljenika.

Od 1. septembra, naftno polje je ubrizgalo preko tri miliona tona ugljen-dioksida u zemlju, što je ekvivalentno količini koja se nadoknadi sadnjom 27 miliona stabala.

"Na osnovu iskustva sa sirovom naftom bez ugljenika, očekuje se da će se pojaviti više naftnih polja sa niskim sadržajem ugljenika, nultom emisijom ugljenika, pa čak i sa negativnim ugljenikom, kao podrška  postizanju ciljeva smanjenja ugljenika u Kini", rekao je Džang Čengming, zamenik šefa fabrike za ekstrakciju nafte na naftnom polju Đeilin.

(Beta, 06.10.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »