АП: НАТО опрема мировне снаге на Косову тежим наоружањем да би имале 'борбену моц́'

Бета 17.10.2023

Највиши командант НАТО-а рекао је данас да је Алијанса опремила своје мировне снаге на Косову оружјем "борбене моц́и" после "недавног обрачуна маскираних српских наоружаних нападача и косовске полиције у којем су погинуле четири особе, а тензије су порасле у региону", пише из Приштине америчка новинска агенција АП.

Адмирал Стјуарт Б. Мунш из Команде здружених савезничких снага у Напуљу, у Италији, рекао је да батаљон од око 200 војника из Велике Британије и још 100 из Румуније "доноси теже наоружање како би имао борбену моц́" на Косову где снаге КФОР предводи НАТО, "али он то није елаборирао", додаје АП.

Мировне снаге КФОР-а састављене од око 4.500 војника из 27 земаља су на Косову од јуна 1999. године, углавном са лаким наоружањем и возилима. "Рат Србије и Косова 1998-1999. окончан је пошто је 78-дневна кампања бомбардовања НАТО-а приморала српске снаге да се повуку са Косова. Погинуло је више од 10.000 људи, углавном косовских Албанаца", подсећа агенција.

АП наводи да је "24. септембра око 30 српских наоружаних нападача убило косовског полицајца, а затим поставило барикаде на северу Косова пре но што су почели вишесатну размену ватре с косовском полицијом. Убијена су тројица наоружаних нападача".

НАТО је прво повец́ао своје трупе са око 600 турских вјника после сукоба са етничким Србима 29. маја, пише даље.

Мунш је рекао да је алијанса спремна да дода још трупа и наоружања како би се очувао мир: "НАТО одржава даље снаге опремљене још тежим наоружањем способним за већу борбену моц́ уз високу спремност за могуц́е распореживање уколико чланице НАТО-а то одлуче".

Одлазец́и командант КФОР-а, генерал-мајор Анжело Микеле Ристућа, рекао је да КФОР у потпуности подржава дијалог Приштине и Београда  уз посредовање ЕУ у циљу нормализације њихових односа.

"Ситуација остаје нестабилна и може лако ескалирати. Само политичко решење може донети трајни мир и стабилност у овој области", рекао је он.

АП пдсећа да је "Европска унија фебруара представила план од 10 тачака за окончање вишемесечне политичке кризе. Косовски премијер Аљбин Курти и председник Србије Александар Вучиц́ тада су дали сагласност, али уз неке резерве које нису разрешене".

Дијалог уз посредовање ЕУ, који је почео 2011. године, дао је мало резултата, констатује АП и додаје да је "Косово, бивша покрајина Србије, прогласила независност 2008. године, Београд одбија да то призна".

(Бета, 17.10.2023)

Прочитајте још

Кључне речи

Друштво, најновије вести »