Stano za Betu: Petorka dolazi da smanji napetost i opipljivo pokrene Dijalog
Izaslanici EU I SAD, kao i savetnici za bezbednost lidera Francuske, Nemačke i Italije u subotu dolaze u Prištinu i Beograd s ciljem da "izdejstvuju opipljiv napredak" u primeni Ohridskog sporazuma i smanjivanja zategnutosti, posebno posle događaja u Banjskoj na severu Kosova, izjavio je u Briselu agenciji Beta portparol u Evropskoj komisiji Peter Stano.
Evropski diplomatski izvori su Beti istovremeno preneli da visoki zvaničnici ključnih zapadnih zemalja idu u Prištinu i Beograd sa zahtevom da se ne samo zaustavi zaoštravanje na Kosovu, već takođe "doslovce što pre uporedo organizuju opštinski izbori na severu uz učešće kosovskih Srba i konkretno krene u primenu Briselskog sporazuma o uspostavljanju Zajednice srpskih opština (ZSO)".
Stano je Beti rekao da Miroslav Lajčak, Gabrijel Eskobar i savetnici za bezbednost predsednika Francuske, kancelara Nemačke i premijerke Italije, Emanuel Bon, Jens Pletner i Frančesko Talo, idu na razgovore s kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem "s jasnim očekivanjima da će obe strane nastaviti proces normalizacije odnosa i sprovesti svoje obaveze neodložno i bez uslova”.
Srpske vlasti ujedno treba da učine sve da se potpuno rasvetle pozadina, počinioci i organizatori nasilja u Banjskoj 24.septembra, predočio je portparol visokog predstavnika EU Žozepa Borela.
Jer, po njegovim rečima, Priština i Beograd moraju imati na umu da Evropska unija, njene članice i SAD i dalje pružaju snažnu podršku sređivanju odnosa Kosova i Srbije i evropskoj budućnosti celog regiona.
Diplomate u sedištu EU su posebno naglasili da petorka visokih zapadnih zvaničnika traži od kosovskog premijera Kurtija da u najkraćem roku organizuje nove opštinske izbore na severu Kosova, najlakše ostavkom sadašnjih gradonačelnika, i bezuslovno prihvati obavezu Prištine o uspostavljanju ZSO.
Kurti mora sagledati da, kako su ukazali ovi zvaničnici, jedino tako može doći do smirivanja napetosti, zaustavljanja stalnih kriza, čiji je vinovnik i krivac poglavito bio premijer u Prištini.
"Kurtiju izmiče vreme" i on će, u protivnom, biti još više izolovan, a time i celo Kosovo.
Beograd, istovremeno, mora dokazati da nije upleten direktno ili posredno u događaje u Banjskoj, "a dosad nema dokaza da srpske vlasti jesu, ali i da nisu znale šta se tamo sprema", stavili su do znanja izvori u Briselu.
"Vučić to mora brzo učiniti, jer u Evropskoj uniji ne postoji beskrajno strpljenje i već se u evropskim krugovima razgovara o određenim merama za slučaj da Beograd ne učini ono što se očekuje", kazali su evropski diplomatski izvori.
Na pitanje da li sada Beograd sarađuje u istrazi onoga što se zbilo u Banjskoj, ovi zvaničnici su uzvratili da "tu nije reč o nekoj sudsko-policijskoj iztrazi, već snažnim nastojanjima da se od svih strana dobiju nepobitne činjenice".
(Beta, 19.10.2023)