SB Srbiji dala kredit od 75 mil. evra za prevenciju nezaraznih bolesti
Bloomberg Adria 28.10.2023 | Branislav Urošević
![SB Srbiji dala kredit od 75 mil. evra za prevenciju nezaraznih bolesti](https://nstatic.net/img/logo/s/bloomberg-adria.png)
Svetska banka odobrila je Srbiji zajam od 75 miliona dolara za projekat sprečavanja i kontrole nezaraznih bolesti, čiji je cilj da se potpomognu nastojanja zemlje da unapredi sprečavanje i kontrolu ovih oboljenja.
Projektom će se unaprediti prevencija i kontrola nezaraznih bolesti, i to kroz povećan obim skrininga radi ranog otkrivanja raka debelog creva i testiranje uzoraka krvi u cilju rutinske kontrole dijabetesa i visokog pritiska. Pored toga, radiće se na unapređenju kvaliteta hemoterapije za obolele od karcinoma, kažu iz Svetske banke. Kardiovaskularne bolesti i zloćudni tumori odgovorni su za preko tri četvrtine smrtnih slučajeva u Srbiji. Pored toga, pacijenti i