Вучић: Србија и Албанија знатно унапредиле односе на свим пољима од обостраног интереса

Бета 30.10.2023

Председник Србије Александар Вучић изјавио је на састанку са одлазећим амбасадором Албаније у Београду Иљиром Бочком да су две земље успеле да знатно унапреде односе на свим пољима од обостраног интереса.

Вучић је рекао да је тиме "значајно ојачано" поверење између два народа и да је то била основа за покретање иницијативе Отворени Балкан, у којој учествује и Северна Македонија, саопштио је кабинет председника Србије.

Он је захвалио Бочки на сарадњи и личном доприносу који је дао изградњи бољих односа Србије и Албаније током деветогодишњег мандата, наводи се.

Вучић је раније данас најавио да од 13. новембра почиње пријављивање за нове студентске картице, које ће обезбеђивати различите попусте.

"Тим платним картицама, студентским картицама, моћи ћете да добијете 20 одсто попуста на возне карте, 10 одсто попуста на авионске карте", рекао је Вучић у видео-обраћању на Инстаграму.

Казао је да ће картице студентима обезбедити попусте и за друге услуге у Србији - "од трговинских ланаца, наплата друмарине, до многих других ствари".

Говорећи о критикама да студентске картице већ постоје, навео је да постоје картице за студентске домове, које користи 25.000 студената.

Вучић је додао да у Србији има 245.000 студената и да ће за њих бити израђено исто толико нових платних картица, за које је навео да су урађене у сарадњи са студентима.

Он је разговарао и са представницима делегације Међународног монетарног фонда (ММФ) о фискалној, монетарној и енергетској стабилности, саопштила је прес служба.

Донал Мекгетиган, шеф Мисије ММФ-а која завршава двонедељну посету, рекао је да је Србија постигла одличне резултате, строго поштујући препоруке ММФ-а и спроводећи циљеве, дефинисане аранжманом са том институцијом.

О томе, како је рекао, сведоче рекордне девизне резерве, добри резултати фискалне политике, висок прилив директних страних инвестиција, као и подаци са тржишта рада о снажном расту запослености.

Он је нагласио да је Србија правовремено реаговала адекватним економским мерама на инфлаторне притиске и додао да су очекивања ММФ-а да стопа инфлације на крају године буде на нивоу или нижа од осам одсто.

Говорећи о реформи државних и јавних предузећа, представници ММФ-а поздравили су кораке, предузете у циљу трансформисање и стабилизације Електропривреде Србије (ЕПС) и указали на неопходност убрзања реструктурирања државних предузећа.

Вучић је захвалио на оцени да Србија одговорно спроводи програм, договорен са ММФ-ом. Он је истакао да је сачувана макроекономска стабилност, као и добро пословно окружење и додао да је Србија, упркос бројним изазовима на глобалном тржишту, успела да очува економију, па чак и да је додатно ојача.

Одбор директора ММФ-а, на којем ће бити усвојен закључак о успешности друге ревизије аранжмана, заседаће 21. децембра.

(Бета, 30.10.2023)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »