Медији: Број зависника у значајном порасту

Бета 02.01.2024

Директорка београдске Специјалне болнице за болести зависности Диана Рекетић је казала да је развој технологије донео и нове облике поремећаја понашања који, како је додала, добијају карактеристике зависности.

Протеклих година примећује се значајан пораст броја зависника од коцкања и клађења и психоактивних супстанци, рекла је она за Н1.

Казала је да се Специјална болница за болести зависности, референтна установа здравственог система Србије бави превенцијом и лечењем свих облика хемијских и нехемијских (бихејвиоралних) зависности.

"Пацијенти најчешће траже помоћ због зависности од алкохола, опијата, канабиноида, стимулативних супстанци, седатива, комбинације разних психоактивних супстанци – тзв. токсикомански обрзац зависности као и због патолошког коцкања и клађења", прецизирала је она.

Према њеним речима, протеклих година примећује се значајан пораст бихејвиоралних зависности – патолошко коцкање, клађење, као и злоупотреба и зависности од стимулативних психоактивних супстанци (кокаин, амфетамини) често у комбинацији са алкохолом.

"Трендови пораста злоупотребе и зависности од стимулативних психоактивних супстанци у нашој земљи прате трендове који се дешавају и у других земљама региона и Европске уније", рекла је она.

Ракетић је истакла да је развој технологије и нових облика комуникације интернета, друштвених мрежа…подстакао нове облике зависничког понашања.

"Ранија забава и новина као што су онлине игрице, ‘цхат роом-ови’, друштвене мреже и онлине коцкање код бројних људи су довели до поремећаја понашања која су раније сврставани у поремећај контроле импулса", казала је она.

Према њеним речима, сада добијају карактеристике зависности са типичним симптомима - жудња, немогућност прекидања уз психичке, физичке и социјалне последице.

У установи, како је казала, је и Центар за младе који кроз систем Дневне болница и рехабилитационих група примењује програме за лечење хемијских и нехемијских зависности код младих.

"Програм смо значајно ојачали кадром и простором, у склопу Центра за младе је и Програм за лечење зависности од интернета – најчешће су у питању видео игрице", казала је Ракетић.

Иако се у овој установи лече зависници од 16 година па навише, истакла је да се повремено примају и деца од 15 година, када постоји потпуно развијен обрзац зависности, и, како је је додала, то су углавном у питању били опијати.

"Најмлађи зависник који се лечи у нашој установи има 15 година и нажалост се ради од опијатској зависности, односно интравенозном узимању хероина", рекла је она.

(Бета, 02.01.2024)

Повезане вести »

Коментари

Друштво, најновије вести »