Израел се у највишем суду УН бранио од оптужбе за геноцид

Бета 12.01.2024

Оптужен да је починио геноцид против Палестинаца, Израел је данас тврдио да је рат у Гази легитимна одбрана његовог народа и рекао да су екстремисти Хамаса криви за геноцид.

Израел је оптужбе Јужне Африке означио лицемерним и оценио да је један од највећих случајева који је икада стигао пред међународни суд одраз чињенице да се свет окренуо наопачке.

Израелски лидери за своју офанзиву из ваздуха и са копна кажу да је легитиман одговор на нападе Хамаса 7. октобра када су палестински екстремисти упали у израелска погранична насеља, убили 1.200 људи и одвели око 250 талаца у Газу.

Израелски правни саветник Тал Бекер изјавио је у Међународном суду правде (МСП) у Хагу да се Израел бори у рату "који није започео и није желео".

"У тим околностима, тешко да нешто може бити лажније и злонамерније од оптужбе против Израела за геноцид", додао је он, наводећи да ужасне патње цивила нису довољне да се изрекне та оптужба.

Јужноафрички адвокати су затражили од суда у четвртак да нареди хитну обуставу израелских војних операција у опкољеној територији на којој живи 2,3 милиона Палестинаца.

Одлука о том захтеву ће вероватно бити донета после више недеља, а цео случај ће трајати годинама и нејасно је да ли ће се Израел повиновати судским наредбама.

Данас се Израел усредсредио на бруталност напада 7. октобра и емитовао видео и аудио снимке да покаже шта се догодило тог дана.

"Они су мучили децу пред родитељима и родитеље пред децом, спалили људе, укључујући малу децу, живе и систематски силовали и унаказили десетине жена, мушкараца и деце", рекао је Бекер.

Захтев Јужне Африке за моменталним заустављањем борби у Гази граничи се са покушајем да се Израел спречи да брани себе од напада, оценио је он.

Чак и ако делују у самоодбрани од земаља се захтева, на основу међународног права, да поштују законе рата и судије морају да одлуче да ли их је Израел поштовао, наводи Асошиејтед прес.

На крају дводневног рочишта председница МПС Џоан Е. Доногхуе је рекла да ће суд донети пресуду о захтеву за хитне мере "што је могуће пре".

Израел често бојкотује међународне трибунале и истраге УН, тврдећи да нису фер и да су пристрасне.

Овог пута међутим израелски лидери су послали правни тим што се сматра знаком да случај сматрају озбиљним и вероватно страхују да би свака наредба суда о заустављању операција била велики ударац за међународни положај те земље.

Упркос томе Бекер је одбацио оптужбе као грубе и означио их изазивањем пажње.

"Живимо у време када су речи јефтине и добу друштвених мрежа и политици индентитета. Искушење да се допре до најневероватнијег термина да се клевеће и демонизује постао је за многе неодољив", рекао је он и оценио да би оптужбе са којима је Израел суочен требало изнети против Хамаса.

"Ако постоје акти који би се могли окарактеристи као геноцидни, они су почињени против Израела", рекао је Бекер и додао да је Хамас " поносно објавио план уништења који није тајна и није споран".

Више од 23.000 људи у Гази је убијено у израелској војној кампањи по подацима министарства здравља на територији којом влада Хамас.

Готово 85 одсто их је расељено из својих домова, четвртина становника је суочена са глађу и већи део северне Газе је претворен у рушевнине.

Јужна Африка каже да се то граничи са геноцидом и да је део деценијског израелског угњетавања Палестинаца.

Један члан тима Кристофер Стакер је тај захтев означио зачуђујућим и рекао да ће ако буде одобрен дати мандат унилателарној суспензији војних операција једне стране у сукобу, остављајући другу слободну да настави нападе за које је изразила намеру.

У случају да суд нареди обустављање борбе и Израел се не повинује могао би се суочити са санкцијама УН, али би оне могле бити блокиране ветом САД, које смтрају да су оптжбе против њиховог савезника неосноване.

(Бета, 12.01.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »