Систем Џавелин: Домет до четири километра, погађа циљ одозго где је оклоп најтањи

Како је пренео портал Балканска безбедносна мрежа, набавком америчких Џавелина, Приштина наставља са јачањем противоклопних способности које је почело 2023. набавком турских ракета ОМТАС.
У пакету вредном 75 милиона долара, Влада Косова је по наводима Агенције за одбрамбену и безбедносну сарадњу (ДСЦА), изразила намеру да купи 246 пројектила Џавелин ФГМ-148Ф, 24 лансирне јединице ЛВЦЛУ ( Лигхт Веигхт Цомманд Лаунцх Унит), тренажере за основне вештине, тренажере за спољну употребу, симулаторе пројектила, станице за инструкторе, јединице за хлађење батерије.
У набавку су укључена и упутства за употребу, као и обука нишанџија, техничара и логистичара.
Систем Џавелин интензивно је употребљаван током рата у Украјини где су оружане снаге те земље успеле да униште десетине руских оклопних возила дејством тих противоклопних ракета.
У саопштењу ДСЦА се даље наводи да ће продаја подржати безбедносне и спољнополитичке циљеве САД у региону, да "неће умањити одбрамбену моћ" те земље и да неће бити угрожена равнотежа снага у региону.
Наводи се и да "предложена продаја дугорочно побољшава одбрамбене способности земље купца", али за разлику од саопштења о одобравању продаје Џавелина другим земљама где стоји да ће служити "унапређењу одговора на садашње и будуће претње" у случају Косова стоји "унапређење капацитета одбране суверенитета и територијалног интегритета" док се претње не помињу.
Обука за коришћење тог система у америчкој војсци траје две недеље за војнике који су већ имали искуство употребе противоклопних система.
Према подацима из буџета одбране Копнене војске САД, цена једне лансирно-командне јединице (ЛЦУ) износи око 311.000 долара, док је цена једног пројектила 263.000 долара па би у случају реализације набавке, Приштина добила тај противоклопни систем по готово идентичној цени која важи за америчку војску.
Количина пројектила коју траже власти у Приштини озбиљно излази из оквира досадашњих наруџбина с обзиром на величину Косовских снага безбедности (КСБ).
Хрватска је почетком 2023. године званично најавила у Плану набавке за 2023. годину куповину система Џавелин у вредности од 25 милиона евра.
Аустралија је у мају 2023. затражила куповину 255 Џавелина, за 60 милиона долара, али без веће количине опреме, с обзиром да већ има систем у употреби годинама.
Румунија је у децембру 2023. затражила куповину 263 пројектила Џавелин и 26 лансирних јединица, за 80 милиона долара.
(Бета, 12.01.2024)