Израел и Палестинци: Сто дана рата у Појасу Газе - хиљаде мртвих, подручје претворено у рушевине и пепео
Прошло је 100 дана од почетка најкрвавијег сукоба Израела и палестинске екстремистичке организације Хамас.

Рат у Појасу Газе траје 100 дана, са близу од 25.000 мртвих, огромним разарањима, патњама, а данима расте страх од преливања сукоба и на друге регионе Блиског истока.
Израел каже да је употребио више од 10.000 бомби и пројектила и извео стотине ваздушних напада широм Појаса Газе, од када је изненадни Хамасов напад на југ Израела 7. октобра покренуо рат.
Званичници у Гази кажу да је више од 50 одсто стамбених јединица у Појасу уништено, неупотребљиво или оштећено од почетка сукоба.
Према проценама, скоро два милиона људи у енклави или 85 одсто становништва, напустило је домове.
Погледајте снимке дроном са подручја у јужом делу Појаса Газе - Кан Јуниса, Магазија и Рафе
Највећи сукоб Израела и Хамаса последњих деценија покренут је после изненадног упада палестинских екстремиста на југ Израел 7. октобра, у којем је убијено 1.200 људи, већином цивила, а још око 240 људи узети су за таоце.
Према палестинским изворима, од 8. октобра до 15. јануара, у израелским нападима убијено је близу 24.000 људи, углавном деце и жена.
Током сукоба, који траје више од три месеца, само једном су обустављена непријатељства на седам дана током којих су размењени заробљеници са обе стране.

Било је покушаја да се поново успостави примирје, али без успеха.
Израелске власти кажу да ће рат трајати све до испуњења циљева, а први је потпуно уништење Хамаса.
Агенције Уједињених нација више пута су упозориле да је Појас Газе постао „најгоре место на земљи&qуот;.
У сенци крвавог рата у Појасу Газе, пред Међународним судом правде одржано је прво саслушање по тужби Јужноафричке Републике (ЈАР) која оптужује Израел за геноцид, док израелска влада каже да се ради о „извртању истине&qуот;.
- Израел и Палестинци: Све што треба да знате о вишедеценијском сукобу
- 100 дана од незамисливог напада који је покренуо разарајући рат
- Шта стопа смртности у Гази говори о рату
- Израелски план за Газу за после рата: Ограничена власт Палестинцима
Хоће ли се сукоб прелити у Либан и Јемен?
У свету расте страх да ће се сукоб прелити на шири регион Блиског истока посебно после напада Америке и Британије на објекте екстремистичке војно-политичке организације Хута у Јемену.
Ударима навођених пројектила на Јемен претходили су напади Хута на трговачке бродове у Црвеном мору, а њихови лидери кажу да су то радили у знак подршке Хамасу у Гази.
Хути су се моментално зарекли да ће одговорити.
Као што подржава Хамас, Иран пружа подршку и Хутима, побуњеничкој групи која држи под контролом делове јеменске државе и у сукобу је са властима.
Више о нападима у Јемену прочитајте овде.
Џереми Боуен, дописник ББЦ-ја са Блиског истока, анализира да је могуће и да ће проиранске групе у Ираку и Сирији интензивирати акције против америчких снага у региону.
Ако се ова арена још више загреје, а америчке снаге буду на то узвратиле, напори америчке дипломатије да се избегне потпуни рат Израела и Хезболаха, либанског војног и политичког покрета ког подржава Иран, биће отежани.
Хути су такође део мреже савезника и посредника, такозване Осовине отпора, коју је Иран оформио као предњи крај одбране против њихових непријатеља.
Целу анализу прочитајте у одвојеном тексту.
Упоредо са биткама Хута и западних савезника, траје и спорадична размена ватре либанског Хезболаха и Израела.
Ситуација је погоршана последњих недеља након убиства најпре заменика лидера Хамаса у Бејруту, а потом и ликвидације високог команданта Хезболаха.
Хезболах, или Божја странка, шиитска је политичка и војна организација која има велику моћ у Либану, али се у западним и арапским државама сматра терористичком организацијом.
Ова организација подржава палестинске екстремисте у Појасу Газе, али није објавила да ће ући у директан сукоб са Израелом због офанзиве на палестинске територије.
Од најновијег сукоба, од октобра 2023, више од 100 људи је убијено у Либану, већином борци Хезболаха, али међу погинулима су и цивили, међу којима и три новинара.
Израелска војска је евакуисала хиљаде цивила који живе у десетинама заједница у пограничној области.
Више о Хезболаху прочитајте овде.

Првих дана нове године, Израел је представио план за време после рата, према којем би постојала ограничена палестинска власт на тој територији, а Израел би задржао укупну безбедносну контролу.
Више о плану прочитајте овде.
Тужба за геноцид против Израела пред Међународним судом правде

Јужноафричка Република (ЈАР) поднела је тужбу пред Међународним судом правде којом оптужује Израел за геноцид , док израелска каже да се ради о „извртању истине&qуот;.
На првом саслушању, заступници ЈАР-а оптужили су Израел да жели да „уништи&qуот; Газу и позвали суд да нареди Израелу да прекине војне операције.
Како тврде, Израел крши Конвенцију о геноциду из 1948. године, које су обе државе потписале, и која обавезује стране да спрече геноцид, а више о тужби можете да прочитате овде.
Израел се брани називајући оптужбе „лицемерним, неоснованим и извртањем истине&qуот;.
Процес, који је у петак отпочет пред Међународним судом правде у Хагу, највишим судом УН-а, могао би да потраје годинама.
Више о тужби прочитајте у одвојеном тексту.
Хронологија најважнијих догађаја:
- Хамас, екстремистичка група која контролише Појас Газе, извела је 7. октобра изненадни напад на Израел
- Тада је убијено 1.200 људи, а отето око 240
- Израел је одмах одговорио масовним серијским ваздушним ударима на Појас Газе, а последњих дана појачава копнене нападе
- Више од 23.200 људи погинуло је у Појасу Газе до сада, кажу палестински извори под управом Хамаса
- Израел је 13. октобра упозорио Палестинце у Гази да се са севера преселе на југ
- Током израелске опсаде Газе, више од 700.000 Палестинаца отишло је из северног у јужни део Појаса
- Израел је покренуо копнену офанзиву, опколивши град Газу и пресекавши Појас Газе на два дела
- Израелска војска поручује да би напади на Газу могли да потрају неколико месеци „док на крају не буде више Хамаса&qуот;
- Израелска војска извела је 31. октобра ваздушни напад на избеглички камп Џабалија, у северном делу Појаса Газе, убивши и ранивши десетине људи
- Хамас је изгубио контролу над севером Појаса Газе, заузели смо његово упориште у Џабалији, објавила је израелска војска 9. новембра
- Око 300.000 људи учествовало је 11. новембра у пропалестинском маршу у Лондону
- Израелска војска ушла је 15. новембра у комплекс главне болнице у Гази, тврдећи да се у тунелима испод ње налази командно место Хамаса
- Стотине пацијената и лекара изашли су у 18. новембра из болнице Ал-Шифа у Гази, носећи беле заставе. Израел данима претражује болницу
- Тридесетак превремено рођених беба евакуисано је 20. новембра из болнице Ал-Шифа у Гази у Египат
- Прво и једино примирје Израела и Хамаса трајало је седам дана, од 24. новембра до 1. децембра када су ослобођени заточени са обе стране
- Израел је 1. децембра, после седам дана примирја, наставио нападе на Појас Газе, а 3. децембра је саопштио да су његове снаге ушле и у Кан Јунис, највећи град у јужном делу подручја
- САД блокирале резолуцију Савета безбедности УН-а о прекиду ватре
- У децембру су учестали напади јеменске побуњеничке групе Хути на бродове у Црвеном мору, ланци снабдевања поремећени
- Савет безбедности Уједињених нација усвојио је крајем децембра резолуцију у којој се тражи стварање услова за достављање помоћи у Гази, али без помињања обуставе непријатељстава
- Јужна Африка је крајем децембра 2023. поднела Међународном кривичном суду тужбу против Израела оптужујући га за геноцид,
- Салех ал-Арури, заменик политичког лидера Хамаса, убијен је у либанском главном граду Бејруту 2. јануара 2024. Израел још није потврдио да је извршио овај напад, Хезболох поручује да убиство неће проћи некажњено
- Израелски министар одбране изнео је 5. јануара 2024. план за Газу после рата: Ограничена палестинска управа, а Израел ће потпуно безбедносно контролисати подручје
- Пред Међународним судом правде 11. јануара 2024. почео је процес против Израела по тужби Јужноафричке Републике за геноцид, што Израел негира
Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.15.2024)
