Животиње и Мексико: Жирафа Бенито путује ка новом дому, бежећи од екстремних температура
Жирафу премештају у умереније поднебље, 2.000 километара јужно од Сијудад Хуареза, на северу Мексика.

Жирафа Бенито напустила је властити дом на сушном северу Мексика и отиснула се на пут дуг 2.000 километара јужније, ка умеренијој клими.
Бенитово путовање одиграва се у светлу дуге кампање активиста који су упозоравали да животиња пати у екстремним климатским условима пограничног града Сијудад Хуарез.
Бенито ка новом дому путује у наменски направљеном контејнеру високом пет метара.
Када је вожња кренула, поједини активисти за заштиту животиња су узвикивали: „Волимо те&qуот;.
- Ко је крив што су животиње остале заробљене на Крчединској ади
- Шта се крије иза смрти жирафа у бразилском зоо врту
- Како је уплакани магарац Михајло пронашао нови дом
Док није кренуо да далек пут, Бенито, трогодишњи мужјак, био је у зоолошком врту Парк Централ у Сијудад Хуарезу.
Активисти дуго упозоравају да је пустињска клима у граду, која током лета може достићи 42 степена Целзијуса, а зими опасти до тачке мржњења, непогодна за жирафе и да зоолошки врт није адекватно опремљен за животиње.
Друга жирафа из овог зоолошког врта, Модесто, угинула је 2022.
Операција премештања Бенита почела је у понедељак рано ујутру, када је контејнер у којем путује утоварен у камион.
Током викенда, Бенито је привремено стављен у контејнер како би се навикао на ново окружење.
Контејнер је направљен тако да животиња може да вири напоље, а може и да се прекрије церадом која би је штитила од могућих стресних призора и звукова.

Очекује се да ће до његовог новог дома, сафари парка у држави Пуебла, путовати око 50 сати.
Франк Карлос Камачо, директор сафари парка где Бенито долази, рекао је да су у контејнеру уграђене камере и сензори који омогућавају његовим чуварима да га надгледају, као и довољно луцерке, воћа, поврћа и воде како би остао сит на путу.
„Можемо да проверимо његову температуру, па чак и да га ослушкујемо преко микрофона у контејнеру&qуот;, рекао је Камачо.
„Он је веома добро&qуот;, додао је.

У његовом новом дому, у сафари парку у Пуебли, посетиоци ће имати прилику да га посматрају из теренских возила у његовом природнијем окружењу.
У интервјуу за мексичку новинску агенцију Анимал Политико (Анимал Политицо), активисткиња Перла Ирис Гузман, чланица колектива „Сачувајмо Бенита&qуот;, захвалила је „свима који су учинили да овај покрет расте&qуот;.
„Ово је достигнуће целе заједнице Хуарез&qуот;, рекла је она.
„Веровали су у нас и отишли у зоолошки врт да виде шта мислимо о такозваним 'малим' животињама&qуот;, додала је.
Погледајте и овај видео: Српска ветеринарка помаже животињама сиромашних у Франкфурту
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.23.2024)
