Аргентина и криза: Масовни протести због економских резова новог председника
Десетине хиљада људи на улицама Аргентине против владиних економских мера.

Десетине хиљада Аргентинаца учествовало је у антивладиним протестима, што се тумачи као први велики изазов за новоизабраног председника Хавијера Милеија који је најавио радикалне економске потезе.
Велики број људи окупио се у среду у срцу Буенос Ајреса и других градова на демонстрацијама које је сазвао синдикат ЦГТ.
Милеи је изабран пре 45 дана на програму оштрих реформи, попут великог смањења потрошње и девалвације националне валуте - пезоса.
Демонстранти су у среду носили транспаренте на којима је писало: „Једење није привилегија&qуот;, „Отаџбина се не продаје&qуот; и „Престаните да пљачкате пензионере&qуот;.
- Обећао да ће спалити централну банку, па изабран за председника Аргентине
- Десничар и љубитељ Трампа: Ко је Хавијер Милеи, победник председничких предизбора у Аргентини
- Аргентинска влада почела економску шок терапију: Велика девалвација пезоса еРекордна инфлација: Пет начина на које се Аргентина бори са кризом
Главни скуп у аргентинској престоници одржан је испред парламента, где су опозициони политичари критиковали Милеија због економских резова и ограничавања права радника у земљи коју дубоко нагриза инфлација од чак 200 одсто и у којој око 40 процената људи живи у сиромаштву.
Милеи је најавио и укидање многих државних субвенција, па и за намирнице, што угрожава милионе људи.
ЦГТ-у, који има седам милиона чланова, придружили су се и други мањи синдикати и грађанске групе, поручујући да неће одступити ни милиметар од већ загарантованих радничких права.
„Људи су љути... то нико не може порећи&qуот;, рекао је ко-лидер ЦГТ-а Ектор Даер.
Демонстранти у Буенос Ајресу рекли су за ББЦ да протестују због планова Милеија.
Пензионерка Валентина каже да је председник „заборавио на сиромашне&qуот; и да је земљу ставио „на продају&qуот;.

Науел, из покрета Евита, рекао је да радничка класа грца под владавином Милеија.
„Ниједан од закона које покушавају да донесу у Конгресу није намењен помоћи радничкој класи, јер смо управо ми на удару и зато смо овде&qуот;, рекао је он.
Велики протести, који су трајали 12 сати, знатно су утицали на друмски и авио-саобраћај, а национална авио-компанија била је принуђена да откаже скоро 300 летова, што је погодило више од 20.000 путника.

Министарка безбедности Патриша Булрих поручује да влада Милеија неће поклекнути.
Много више људи данас је отишло на посао него што је учествовало на протесту, написала је она на друштвеној мрежи Икс.
Синдикате је назвала „мафијашким&qуот;, и уједно је осудила поједине судије и „корумпиране политичаре&qуот; за саучесништво у опструкцијама променама за коју се друштво већински изјаснило на
Опозиционе странке и синдикати кажу да ће предложена дерегулација и смањење јавне потрошње погодити најугроженије и повећати сиромаштво.
Милеи је претходно изјавио да су левичарске популистичке владе деценијама прекомерно трошиле и да су стога одговорне за економски крах Аргентине.
У инагурационом говору, Милеи је најавио „економске шок мере&qуот; како би се земља извукла из кризе, и додао да ће они који му се противе довести до „социјалне катастрофе библијских размера&qуот;.
Реформе аргентинског председника се оспоравају на неколико фронтова, са више од 60 већ поднетих тужби, а он се већ суочио са неколико таласа јавних демонстрација.
Суд је већ стопирао његов покушај да продужи пробни период за посао са три на осам месеци, смањи надокнаду у случају отказа и ограничи породиљско одсуство.
Сада се чека да се Конгрес изјасни о тим предлозима, а влада рачуна и да ће парламент одобрити приватизацију државних предузећа.
Међутим, његова странка је тек трећа по величини у парламенту и суочава се са противљењем већих партија.
Покушај Милеија да повећа извозну конкурентност девалвирањем пезоса за више од 50 одсто прошлог месеца такође је критикован.
„Оно што конкурентност донесе, инфлација поједе&qуот;, рекао је за АФП економиста Мартин Епштајн.
После негативног реаговања филмских звезда, Милеи је одустао од планова за смањење јавног финансирања филмске индустрије.
Погледајте видео: Шта је инфлација
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 01.25.2024)
