Za dlaku izbegnuta katastrofa: Evrozona stagnirala u četvrtom kvartalu 2023. godine
Blic 30.01.2024
![Za dlaku izbegnuta katastrofa: Evrozona stagnirala u četvrtom kvartalu 2023. godine](https://nstatic.net/883/35628883eskkqo.jpg)
Evrozona je, prema preliminarnim rezultatima, izbegla pad u tehničku recesiju pošto su podaci pokazali da je njena privreda u četvrtom kvartalu 2023. godine stagnirala u odnosu na prethodno tromesečje, objavio je danas Evrostat.
U trećem tromesečju 2023. godine u evrozoni je zabeležen pad od 0,1 odsto u odnosu na drugi kvartal, a eventualni pad u četvrtom tromesečju koji su očekivala tržišta značio bi da se evrozona nalazi u tehničkoj recesiji. Španija je u četvtom tromesečju zabeležila kvartalni rast od 0,6 odsto, Italija 0,2 odsto, dok je francuska privreda stagnirala, a najveća evropska ekonomija, Nemačka, pala za 0,3 odsto. Kvartalni rast ekonomije je zabeležen i u Portugaliji i to 0,8