Вучић: Евро није законско средство плаћања на Косову

Бета 02.02.2024

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да Косово није чланица Европске уније и да евро није законско средство плаћања на Косову и Метохији.

"Нити може да буде. Не постоји ниједан акт који би им тако нешто омогућио", рекао је Вучић новинарима у Палати Србија у Београду.

Додао је да су 2002. године једнострано усвојили евро као своју валуту, као и да на сајту Европске комисије пише да Косово евро користи као де факто валуту, пошто нема споразуме са ЕУ.

Вучић је навео и да, када се прича о преговорима Народне банке Србије и Централне банке Косова, Приштина тиме тражи признање.

"Неће бити признања (независности Косова). Нема тих разговора", додао је председник Србије.

Према његовим речима, сада се говори и да банка "Поштанска штедионица" мора да тражи лиценцу или посебну дозволу.

"То не морате зато што имате такозвани систем пријављивања и систем дозволе. Увек је функционисало по систему пријављивања. Опет то траже због признавања или давања каквом-таквом легитимитету независном Косову", додао је Вућић.

Додао је да ће Србија тражити решења како да исплаћује новац Србима на Косову и Метохији и да ће, ако буде потребно, пронаћи приватне банке које ће добијати лиценце.

Вучић је нагласио и да Србија разговара са међународним партнерима, наводећи да му се чини да код њих "влада огромно неповерење према Приштини и њеним потезима".

"У складу са тим, видећемо каква ће њихова даља реакција бити", казао је он.

Говорећи о српским привредним субјектима на Косову и Метохији, Вучић је навео да постоје 922 предузећа која су при банци "Поштанска штедионица" и која неће моћи да имају динарска примања.

Додао је да на Косову и Метохији постоје 34 српске поште - 11 северно од Ибра и 23 јужно, као и 14 банкомата и 216 запослених.

"Требовано је од стране Поште 746,5 милиона динара. Ми смо до данас већ исплатили 500 милиона, гледамо да све своје обавезе у потпуности измиримо, јер новца имамо", рекао је он.

Вучић је навео и да банка "Поштанска штедионица" има седам банкомата и пет експозитура на Косову и Метохији, као и 45.214 клијената.

Додао је да ће се Народна банка Србије држати закона и онога што јој Србија саопшти као коначна решења.

"Приоритет ће нам бити да обезбедимо како превоз, тако и достављање новца нашем становништву на Косову и Метохији", рекао је Вучић.

 

Вучић: Укидање динара на Косову није била нити је могла да буде тема дијалога у Бриселу

Председник Србије Александар Вучић је изјавио данас да укидање динара на Косову "није била нити је могла" да буде тема дијалога Београда и Приштине у Бриселу.

Он је у обраћању јавности у Београду такве ставове назвао злонамерним, те указао да о томе никада није разговарано нити је, како је казао, то било ко и помињао.

Замолио је оне који износе такве ставове да не обмањују јавност лажима, те да, како је казао, не обмањују људе да је било ко осим (премијера Косова Аљбина) Куртија учествовао у томе - "нису чак ни Американци ни Европљани".

"Да ли постоје неки који су кришом учествовали у томе, наравно да постоје, то су они људи у чијим земљама се води хајка против српског становништва на Косову и Метохију ", рекао је Вучић, не прецизирајући на кога мисли.

Уредба Централне банке Косова (ЦБК) којом је предвиђено да се за плаћања користе само еври јуче је ступила на снагу.

Вучић је казао да је званични Београд исплаћује принадлежности за више од 31.800 запослених (у институцијама Србије) као и за више од 29.000 пензионера.

Он је прецизирао да од тог броја пензионера, њих 4.700 прима пензију "на руке", те додао да се укупно исплаћује више од 69.000 плата и пензија.

"Мимо тога имамо 31.586 социјалних давања, односно корисника...и то су људи који немају посла и зато је држава Србија предузела мере да им обезбеди да могу да живе ", казао је Вучић.

Према његовим речима, ту спадају и родитељски и дечији додатак, повратничка помоћ, социјлна помоћ, помоћ за инвалиде као и за породице несталих....

"Свакога месеца држава само за социјална давања издваја 350 милиона дуинра", казао је председник Србије.

Додао је да подржава, путем стипендија и више од 2.400 студената и ученика као и, кроз остала давања око 2.000 корисника народних кухиња, али и кроз субвенције, регистрована (у систему Србије) пољопривредна газдинства.

Казао је и да је "данас почело са исплатама преко Поштанске штедионице на Косову и Метохије и да је данас до 12.00 исплаћена "још мало па трећина новца".

"У понедељак настављамо са достваљањем новца преко овлашћеног и лиценцираног превозник, преко британске компаније, у оклопним возилима и џаковима", казао је он.

Нагласио је да људи на Косову морају да знају да ће држава урадити све да они своја примања добију у , како је казао, "тешким и готово немогућим условима".

(Бета, 02.02.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »