На изборима у Пакистану воде присталице затвореног бившег премијера

Бета 09.02.2024

Присталице бившег премијера Пакистана Имрана Кана који је у затвору, у вођству су данас после пребројавања нешто више од половине гласачких листића на јуче одржаним парламентарним изборима.

Они су у благој предности у односу на две главне странке које традиционално доминирају политичком сценом у Пакистану.

После готово 24 сата од затварања бирачких места, изборна комисија Пакистана саопштила је ретултате из 136 од 266 изборних јединица.

Спорост бројања повец́ава сумњу у манипулацију против странке Техреек-е-Инсаф-а Имрана Кана којој није било дозвољено да буде на гласачком листиц́у, што је приморало њене кандидате да се такмиче као независни.

Прелиминарни званични резултати дају 49 места независним странкама повезаним са Кановом странком, наспрам 42 за Пакистанску муслиманску лигу (ПМЛ-Н) Наваза Шарифа, која је фаворит избора.

Пакистанска народна партија (ППП) Билавала Буто Зардарија, која представља другу политичку снагу у земљи, такође је прошла боље него што се очекивало са 34 места, према изборној комисији.

Ако се ти резултати потврде, ниједан од три блока нец́е моц́и да добије апсолутну вец́ину и да влада сам. Победник ц́е морати у коалициону владу, а отворене су све опције.

Наваз Шариф (74), који се вратио у Пакистан у октобру после четири године егзила у Лондону, по посматрачима би имао подршку војске. Победа његове странке могла би му омогуц́ити да по четврти пут води земљу.

Министарство унутрашњих послова је данас саопштило да се на дан избора, догодио 61 напад у којем је погинуло 16 особа, а 54 су рањене.

Предизборну кампању су обележиле оптужбе за "предизборну малверзацију", уз избацивање популарног Имрана Кана (71), осуђеног на чак три дугогодишње затворске казне, и репресију против његове странке.

Пакистански парламент има 336 посланика, а 70 места резервисано је за жене и верске мањине.

(Бета, 09.02.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »