LGBT+ i Srbija: Policija i Zaštitnik građana ispituje navode o zlostavljanju mladića i devojke
Posle tvrdnji organizacije „Da se zna" da je policija zlostavljala LGBT+ mladića i devojku, MUP i Zaštitnik građana pokrenuli istragu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije pokrenulo je istragu o pritužbama organizacije „Da se zna"da su policajci navodno fizički i seksualno zlostavljali dve LGBT+ osobe sredinom februara u Beogradu.
„Ukoliko se ustanovi da su policijski službenici prekoračili ovlašćenja, oni će biti sankcionisani u skladu sa zakonom", navodi se u pisanim odgovorima MUP-a za BBC na srpskom.
Predstavnici organizacije, kao i majka LGBT mladića, naveli su da su policijski službenici vređali, udarali i seksualno zlostavljali 20-godišnjeg momka i 25-godišnju devojku prilikom pretresa jednog stana zbog navodnog konzumiranja droge.
„Jedan od policajaca približio je glavu gej momka pantalonama, pokušavajući da simulira oralni seks.
„Drugi je zavukao ruke u pantalone dodirujući polni organ 20-godišnjeg momka", ispričao je Bojan Lazić, pravnik organizacije „Da se zna", na osnovu izjave mladića sa kojim je razgovarao dva dana posle događaja.
Iz MUP-a kažu da je „Sektor unutrašnje kontrole obavestio nadležno tužilaštvo, po čijem nalogu se utvrđuje istinitost navoda u pritužbi" koju je podnela organizacija.
- Između dve vatre: Život religioznih LGBT+ ljudi na Balkanu
- Zašto deklarisanje kao gej može da potraje čitav život
- LGBT pokret u Rusiji proglašen za „ekstremističku organizaciju"
I Zoran Pašalić, Zaštitnik građana, pokrenuo je postupak kontrole postupanja Policijske uprave za Beograd.
„Mi ćemo hitnije postupati jer je specifična situacija i moramo da se usredsredimo na to u najkraćem roku", kaže Pašalić za BBC na srpskom.
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, takođe poziva da se što hitnije ispitaju optužbe koje je iznela organizacija.
MUP navodi da je prilikom pretresa stana pronađena supstanca za koju se sumnja da je droga, te da se posle veštačenja, tužilaštvo „izjasnilo da se... protiv 25-godišnjakinje i 20-godišnjaka podnese krivična prijava za krivično delo neovlašćeno držanje opojnih droga".
Bojan Lazić kaže da krivična prijava još nije stigla.
„Tek sad najavljuju krivične prijave, oni dve nedelje nisu gonjeni, šta se čekalo", pita Lazić.
Bojan Lazić kaže da „jeste pronađena određena količina marihuane, ali mnogo manja nego što policija navodi".
On smatra da se radi o „nastavku nasilja nad LGBT+ osobama".
„Sve priče o napretku nemaju utemeljene u životu obične LGBT+ osobe", upozorava pravnik.
Šta se desilo sredinom februara?
Ministarstvo unutrašnjih poslova navelo je da je po nalogu Prvog osnovnog suda pretreslo stan i druge prostorije u beogradskoj opštini Palilula.
Tokom pretresa 14. februara policajci su razvali vrata stana, naredili mladiću i devojci da legnu na pod, stavili im čizme na vrat i uperili u njih oružje, prepričava Lazić svedočenje dvoje mladih.
Nalog o pretresu, kaže, nisu dobili tada, već kasnije.
„Bilo je kao u filmovima kada se prikazuje hapšenje narko-bosova", kaže Lazić, navodeći opis o ulasku policije u stan.
Prema svedočenjima dvoje mladih, zlostavljanje je eskaliralo kada su pripadnici policije u stanu primetili LGBT+ obeležja.
Mladić je bio vezan, tukli su oboje i vređali momka preteći mu „treba te ubiti, ti si bolestan", govori Lazić.
Ponašanje policije bilo je „morbidno i brutalno" i nastavilo se u policijskoj stanici, gde je momku prećeno „silovanjem motornom testerom", prepričava sinovljeve reči majka Sanja Malinović.
Saznala je da joj je sin priveden kada ju je jedan od policajaca pozvao tokom noći sa mladićevog broja telefona i rekao: „Mamice, saznaćete šta vaš sinčić voli".
Bojan Lazić i Sanja Malinović su pred novinarima izneli imena policajaca koji su posebno prekoračili ovlašćenja.
Posle puštanja iz policijske stanice mladić je otišao na pregled u Urgentni centar i u izveštaju se navodi da je doživeo „napad primenom telesne snage".
U izveštaju nisu konstatovane povrede, ali je organizacija „Da se zna" u posedu fotografije masnica koje su nastale, kaže Lazić.
I devojka i mladić su izuzetno traumatizovani, utvrdio je posle pregleda psihijatar sa kojim organizacija sarađuje.
„Deca su jako loše, spavamo svi zajedno na podu, ako neko ima fiziološke potrebe, to se unapred najavi, svaki šum, bilo kakav zvuk utiče na njih", kaže Sanja Malinović.
I pored pritužbi na postupanje policiji, Lazić kaže da su u organizaciji „svesni iz prethodnog iskustva da bez znanja javnosti od ovoga ništa neće biti".
Šta kažu nadležni?
Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže da njegova kancelarija nije „dobila nikakvu pritužbu na postupanju policije u poslednjih nekoliko dana tako da je danas pokrenula postupak po sopstvenoj inicijativi".
„Taj postupak podrazumeva kontrolu svih eventualnih aktera u tom događaju i određenih, ako ih nađemo i ako ih bude, nepravilnosti u postupanju", objašnjava Pašalić za BBC na srpskom.
On nije želeo da daje ocenu ovog slučaja „dok postupak ne bude okončan i dok se ne utvrdi šta je od svega navedenog tačno".
Od MUP-a se traži da „u roku od 15 dana dostavi izjašnjenje o svim okolnostima navedenog slučaja", kao i mere i nalaze Sektora unutrašnje kontrole, i dalje korake koji će biti preduzeti.
Iz Kancelarije poverenice za zaštitu ravnopravnosti je rečeno da su tvrdnje organizacije „Da se zna" vrlo uznemirujuće.
„Ovakvo postupanje je za svaku osudu ukoliko su navodi (koje je iznela nevladina organizacija) tačni", navedeno je u objavi kancelarije na društvenim mrežama.
„Zaista je potresno i duboko uznemirujuće da policija na ovakav način postupa prema bilo kom čoveku ili ženi", rekla je Janković za emisiju Marker na Insajder TV-u.
Šta je unutrašnja kontrola?
Tokom istrage unutrašnje kontrole „policija ima pravo da obavi razgovore sa zaposlenima i ljudima koji su relevantni za taj slučaj, mogu da ostvare uvid u dokumentaciju, pregledaju prostore", objašnjava Predrag Petrović, direktor istraživanja u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku (BCBP).
„Ako smatraju da postoji osnova da je izvršeno krivično delo, oni sav taj materijal predaju javnom tužiocu koji dalje postupa u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku i Zakonu o policiji.
„Neprofesionalno postupanje policije i prekoračenje ovlašćenja spada u teške povrede discipline i podleže disciplinskoj odgovornosti, što može da podrazumeva i premeštanje policajaca na drugo radno mesto". navodi Petrović za BBC na srpskom.
Ipak, on upozorava da „u policiji postoji takozvani 'plavi zid ćutanja', koji podrazumeva i da policajci imaju mnogo više razumevanja prema kolegama koji prekoračuju policijska ovlašćenja".
„Neverovatno je da se ovako nešto dogodi danas.
„Pošto se radi o osobama koje pripadaju manjinskoj grupi, istraga unutrašnje kontrole bi trebalo posebno na to da obrati pažnju", zaključuje Petrović.
Prethodne pritužbe na rad policije
Tokom osam godina rada, organizacija „Da se zna" primila je još dve pritužbe na rad policije, kaže Lazić.
Jedan od njih je slučaj policijskog prebijanja LGBT mladića u podzemnom prolazu.
Taj postupak još nije dobio epilog, pošto je posle prvobitnog odbacivanja krivične prijave, Više javno tužilaštvo naložilo da se ceo postupak ponovi.
„Verujem da su razmere ovakvog postupanja mnogo veće.
„Ipak ne verujem da je ceo MUP ovakav, zato smo i imenovali počinioce. Ako policija bude na ovo ćutala i negirala, imaću osnova da kažem da je ceo MUP učestvovao u ovome", kaže Lazić.
Sanja Malinović, majka 20-godišnjeg mladića, pozvala je premijerku Srbije Anu Brnabić da zaštiti njenog sina i sve pripadnike LGBT+ zajednice.
„Samo želim da moj sin može slobodno da šeta ovim gradom i apelujem na roditelje da nije bitno koje su im seksualne orijentacije deca, da stanu uz njihovu decu", rekla je Malinović.
Prema podacima iz Izveštaja o transfobiji i homofobiji za 2022, u Srbiji je bilo 94 napada - 24 fizička - na LGBT+ osobe, više nego prethodne godine.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 02.27.2024)