Кина почиње изградњу друге фазе нуклеарног пројекта Џанџоу

Кина је почела изградњу друге фазе пројекта нуклеарне енергије Џанџоу користец́и реакторе Хуалонг један, реакторе трец́е генерације домаће производње, у граду Џанџоу, у источној кинеској провинцији Фуђиан.
Прве четири јединице Хуалонг један су завршене и пуштене у рад, саопштила је Кинеска национална нуклеарна корпорација (ЦННЦ).
Нуклеарка у Џанџоу је пројектована тако да се састоји од шест нуклеарних блокова, од којих сваки има капацитет производње електричне енергије од милион киловата.
Реакторе Хуалонг један су дизајнирала два нуклеарна енергетска гиганта: Чајна џенерал нуцлеар пауер група (Цхина Генерал Нуцлеар Повер Гроуп) и ЦННЦ.
Према ЦННЦ-у, свака нуклеарна јединица Хуалонг један производи више од 10 милијарди киловат-сати електричне енергије годишње, што може задовољити годишњу потражњу за производњом и домац́у потражњу за електричном енергијом од милион људи у умерено развијеним земљама.
(Бета, 27.02.2024)






