У Београду, 9. марта 1991. одржане прве масовне демонстрације против Милошевићевог режима

Пре 33 године, на данашњи дан 1991. у Београду су одржане прве масовне демонстрације против режима Слободана Милошевића, на које је позвао Српски покрет обнове.
Протест је организован у име побуне против режима и уредјивачке политике тадашње Телевизије Београд која је била необјективна, ратнохушкачка и пуна оптужби и увреда на рачун опозиције.
Та телевизија је називана "ТВ Бастиља" јер је била искључиво у служби пропаганде Милошевићевог режима, а ученици протеста су тражили смене њених челних људи.
На демонстрацијама, по тадашњим проценама, је било око 100.000 људи који су тражили смену генералног директора телевизије Душана Митевића и уредника Славка Будихне, Предрага Витаса, Ивана Кривеца и Сергеја Шестакова.
Забрана митинга, јаке снаге полиције, употреба сузавца, водених топова, гумене али и бојеве муниције, пребијање демонстраната,... билу су начини на који се Милошевићев режим обрачунава с неистомишљеницима.
Називали су присталице опозиције "снагама хаоса и безумља" и на њихов рачун изрицали и низ других увреда.
У сукобу демонстраната и полиције, по наводима медија, било је повредјено више од 200 људи а страдали су Бранивоје Милиновић и полицајац Недељко Косовић.
Ухапшен је председник Српског покрета обнове Вук Драшковић а забрањен је рад Телевизије Студио Б и Радија Б92.
Као одговор на репресију, 10. марта студенти су кренули из Студентског града ка Теразијској чесми и тако је, по наводима хроничара, почела "плишана револуција".
После неколико дана протеста захтеви студената су усвојени, руководство телевизије је смењено а Драшковић је пуштен из затвора.
Такодје, министар полиције Радмило Богдановић поднео је оставку а Радио Б92 и Студио Б су наставили рад.
(Бета, 09.03.2024)