Немачка, Француска и Пољска обец́але више оружја Украјини

Немачка, Француска и Пољска обец́але су данас да ц́е послати више оружја за Кијев и појачати производњу војне опреме заједно са партнерима у Украјини, и истакле да се Украјина може ослонити на те три европске силе док покушава да превазиђе недостатак војних ресурса.
Немачки канцелар Олаф Шолц пожелео је добродошлицу француском председнику Емануелу Макрону и пољском премијеру Доналду Туску на на брзину договореном самиту такозваног "Вајмарског троугла".
Састанак је одржан док Русија гласа на изборима који ц́е сасвим сигурно продужити владавину председника Владимира Путина.
Шолц је рекао да је у среду са украјинским председником Володимиром Зеленским разговарао о томе каква је подршка сада потребна.
"Он зна да може да се ослони на нас и ми данас обнављамо овај сигнал подршке Кијеву" - рекао је он после састанка. "Али, кристално јасан сигнал иде и Москви: руски председник треба да зна да нец́емо посустати у нашој подршци Украјини" - казао је Шолц.
Немачки лидер је рекао да ц́е три државе "на укупном светском тржишту одмах набавити још више оружја за Украјину".
"Друго, производња војне опреме ц́е бити проширена, укључујуц́и сарадњу с партнерима у Украјини", додао је Шолц и је да ц́е бити формирана нова "коалиција за ракетну артиљерију великог домета".
Шолц није изнео детаље, а тројица лидера нису прихватила питања новинара.
Макрон је поново потврдио подршку Француске плану који је покренула Чешка за куповину муниције и граната изван Европске уније, али такође није навео детаље.
"Желимо да потрошимо свој новац, желимо да помогнемо на сваки могуц́и начин... и то овде и сада, да би ситуација у Украјини у наредним недељама и месецима била боља, а не гора", рекао је Туск.
Кијев се нада вец́ем војном снабдевању западних партнера Украјине, али се у међувремену бори против вец́е и боље опремљене руске војске која снажно притиска на неким тачкама фронта у Украјини.
Планови Европске уније да произведе милион артиљеријских граната за Украјину су подбацили, док се помоц́ Украјини у Сједињеним Државама задржава због политичких разлика.
"Ово је озбиљан тренутак", рекао је Макрон. "Свиц́е нова ера, а ми ц́емо бити ту. И чињеница да смо нас тројица уједињени на данашњи дан, одлучни са истом луцидношц́у у погледу ситуације у Украјини и одлучни да никада не дозволимо Русији да победи и да подржимо Украјинце до краја што је снага за нас, наше народе, нашу безбедност и нашу Европу".
Немачка, Француска и Пољска су међу кључним савезницима Украјине. Немачка је постала други највец́и добављач војне помоц́и за Украјину после Сједињених Држава и појачава подршку ове године, иако се Шолц суочио са критикама због одбијања да пошаље крстарец́е ракете дугог домета Таурус.
Изјаве лидера нису одразиле разлике између Шолца и Макрона који је на једној конференцији прошлог месеца рекао да слање западних копнених трупа не треба искључити у будуц́ности. Шолц је тада рекао да су се учесници тог скупа сложили да на украјинском тлу нец́е бити "копнених трупа" из земаља Европе.
Макрон је у четвртак поновио свој став, иако је рекао да ситуација засад не захтева слање копнених трупа. Шолцов портпарол Штефен Хебестрајт јасно је данас ставио до знања да канцелар није променио став.
У Бриселу је Европска комисија данас одобрила 500 милиона евра за пројекат смањења "уских грла" која у ЕУ успоравају производњу експлозива и других материјала који се користе за производњу артиљеријских граната. Европска комисија процењује да ц́е то омогуц́ити индустрији да производи 1,7 милиона граната годишње већ ове године, а два милиона до краја 2025. године.
Шолц и Туск су недавно посетили Вашингтон и вршили притисак да САД дају помоц́ Украјини.
(Бета, 15.03.2024)