Црногорска министарка у Приштини: Подржаћемо улазак Косова у Савет Европе

Бета 29.03.2024

Министарка за европске послове Црне Горе Маида Горчевиц́ изјавила је данас у Приштини да ц́е Подгорица подржати улазак Косова у Савет Европе када о томе буде одлучивао Комитет министара те организације.

"Црна Гора ц́е у мају на седници Комитета министара подржати чланство Косова у Савету Европе. На тај начин ц́емо дефинитивно подржати Косово по свим важним питањима у области европских интеграција", рекла је Горчевиц́ на заједничкој конференцији за новинаре са замеником премијера Косова Бесником Бисљимијем.

Горчевић је прокоментарисала чињеницу да је Маја Вукићевић, шефица Делегације Црне Горе у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПССЕ), гласала против уласка Косова у СЕ.

"Маја Вукићевић је (приликом гласања) изнела став своје странке. Морам да вас подсетим да је (црногорска) влада хетерогена и да је скупштинска вец́ина потписала коалициони споразум који подразумева подршку Косову и његовој независности и суверенитету, без обзира на право сваког политичког субјекта да изнесе свој став", казала је Горчевић.

Вукићевић је чланица Председништва просрпске Демократске народне партије Милана Кнежевића, која је део владајуће већине.

Бисљими, који је данас са Горчевић потписао споразум о Програму прекограничне сарадње ИПА ИИИ, рекао је да против Косова на заседању ПССЕ није гласала Црна Гора, вец́ посланица "која је изнела став једног политичког субјекта".

"То није нешто ново, и ми на Косову имамо у парламенту политичке субјекте, као што је Српска листа, који раде и делују против интереса државе Косово. Оно што је битно јесте да глас госпође Вукићевиц́ не представља званичан став Црне Горе, који није мењан од 9. октобра 2008. године, када је Подгорица признала Косово. Али такви гласови показују колико је важно интензивирати сарадњу и маргинализовати такве акције", додао је Бислими.

Он је казао и да гласање две посланице српског парламента против чланства Косова у Савету Европе "није новина", наводећи да је Србија "прекршила готово све чланове" Споразума о путу ка нормализацији, о којем су се лидери две стране сагласили прошле године у Бриселу и Охриду.

"Али можда су ненамерно учинили услугу Косову својим присуством, јер су помогли у обезбеђивању кворума. Учинили су индиректну услугу чланству Косова у Савету Европе, али су истовремено прекршили Споразум и разоткрили свој однос према добросуседству, које је за нас веома важна вредност", навео је Бислими.

Једна од одредби Споразума о путу ка нормализацији јесте да се Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији.

Након што је Комитет ПССЕ за политичка питања и демократију 27. марта усвојио нацрт Мишљења о захтеву Косова за чланство, о томе ће средином априла гласати сви чланови ПССЕ. Ако га и они усвоје, коначну одлуку о чланству Косова донеће Комитет министара Савета Европе средином маја.

Усвајањем нацрта Мишљења, ПССЕ је прихватила препоруку известитељке Доре Бакојани да Косово буде позвано да постане члан Савета Европе.

(Бета, 29.03.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »