УНС: Неистините информације о Мартовском погрому Срба, дуже од две недеље на сајту РТК2

"Управо ова реченица била је окидач за избијање насиља 2004. године у ком је убијено 19 људи и уништено 39 цркава и манастира, попаљена села и урбане средине, претучено и малтретирано више од 900, а протерано око 4.000 Срба", стоји у саопштењу УНС.
Након што је то удружење реаговало, сајт Радио телевизије Косова је дан касније променио вест наглашавајући да је "коригована након претходне ненамерне техничке новинарске грешке".
Иако је изостављана формулација да су се албанска деца утопила "док су бежала од групе српских младића", у измењеној вести није поменуто да је насиље 17. марта 2024. године било усмерено против Срба.
"Уништавање храмова и имовине Српске православне цркве у вести је описано као догађај праћен паљењем православних верских објеката и кућа на Косову", навели су из УНС.
Генерални директор РТК Шкумбин Ахметџекај није одговорио на допис који му је УНС послао, али су се неки запослени огласили и оградили од те вести.
"Најмање педесеторо запослених на ТВ каналу РТК2 на српском језику и у српској редакцији РТК1 саопштило је да се у потпуности дистанцирају од спорног текста о мартовским немирима који је објављен на порталу РТК на српском језику, са захтевом да се истражи професионална одговорност у вези с тим", наведено је у саопштењу УНС.
(Бета, 03.04.2024)