Медији: Србија и Црна Гора предњаче у региону по броју жена професионалних војника

Бета 12.04.2024

Од војски држава бивше Југославије и Албаније, највише жена међу професионалним војницима ради у Војсци Србије (ВС) где чине укупно 18 одсто активног састава, пренео је данас портал Балканска безбедносна мрежа.

Како се наводи у извештају под називом "Жене у систему безбедности 2024", који је израдио Балкан дифенс монитор, на другом месту по броју жена професионалних војника у региону је Црна Гора са 16 одсто, док је на трећем месту Хрватска са 14 одсто жена у војсци иако једина од свих земаља није навела да ли се то односи на број жена професионалних војника или број жена у оружаним снагама уопште, без обзира на чин или статус.

У оружаним снагама Босне и Херцеговине (БиХ) жене чине 12 одсто професионалних војника док је у Албанији тај удео 11 одсто. Најмање професионалних војника жена има Армија Северне Македоније - близу шест одсто.

У редовима Војске Србије (ВС) међу официрима има 12 одсто жена док је њихов број у подофицирском кору свега четири одсто.

С друге стране, највећи број подофицира али и официра жена у читавом региону има Албанија.

Оне чине 21 одсто официрског и 13,5 одсто подофицирског кора, а Албанија је једина у региону постигла НАТО стандард од 15 одсто жена у укупном броју оружаних снага.

Највиши чин од свих жена у тој војсци од 2018. године носи Манушаке Шеху, која је као генерал-мајор уједно и прва жена заменица начелника Генералштаба војске Албаније.

Оружане снаге БиХ имају осам одсто жена официра и шест одсто подофицира а прошле године Драженка Панић постала је прва жена пилот пошто је школовање у Грчкој завршила као најбоља у класи странаца и која ће летети на хеликоптеру Газела.

Хрватска је обезбедила сумарне податке по којима 14 одсто оружаних снага чине жене, не наводећи колико их је у којем сегменту.

Ипак, познато је да су у последњој генерацији дипломаца Војне академије од 71 кадета 22 биле жене. Од укупног броја од 417 студената Војне академије у Хрватској у овом моменту 93 су жене.

Црна Гора има висок број жена официра - 17 одсто а с друге стране, свега шест одсто подофицира су жене у тој земљи.

До сада у Црној Гори ниједна жена није стекла виши чин од мајора, што не треба да чуди јер се ради о војсци са најмање формацијских места у региону.

Врло висок број жена у официрском кору има и Армија Северне Македоније - 20 одсто. Међу подофицирима жена има 13 одсто а од укупно 35 кадета примљених на Војну академију њих 14 су девојке.

Проблем у оружаним снагама Северне Македоније представља неадекватна етничка а не полна заступљеност па поједини критичари наводе да број Албанки унутар армије не одражава у потпуности структуру тог друштва јер од иначе малог броја професионалних војника свега 1,6 одсто чине припаднице албанске националне заједнице.

Одређени етнички, односно религијски проблеми постоје и у Оружаним снагама БиХ где је до недавно за око 270 Бошњакиња било забрањено да носе хиџаб када су у униформи.

Након што је професионални војник Емела Мујановић тужила оружане снаге због дискриминације, министар одбране Зукан Хелез је предложио да се женама верницима у војсци омогући да носе мараме које ће бити "истог материјала и боје као униформа".

(Бета, 12.04.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »