Србија и ЛГБТ+: Геј младић прекинуо штрајк глађу, незадовољан поступањем полиције
Андреј Обрадовић, геј младић кога су према тврдњама невладине организације злостављали полицијски службеници, данима је штрајковао глађу у центру Београда, тражећи да они буду кажњени.

Текст је ажуриран 17. априла 2024.
Андреј Обрадовић, геј младић који је је пет дана штрајковао глађу испред Скупштине Србије у центру Београда, одлучио је да прекине такав вид протеста из здравствених разлога.
Обрадовић је почео штрајк глађу у петак, 12. априла, тражећи да буду кажњени полицијски службеници које је оптужио за бруталност према њему и његовој цимерки.
Пошто му је у уторак позлило, примљен је у Ургентни центар, а данас је одлучио да прекине штрајк глађу.
„Синоћ сам био животно угрожен. Морам да прекинем штрајк глађу, али протест настављам&qуот;, рекао је 19-годишњи Обрадовић новинарима, неколико минута пошто је дао изјаву у Тужилаштву у Београду.
Министарство унутрашњих послова раније је навело је да је покренуло истрагу о оптужбама и да ће полицијски службеници бити санкционисани уколико се установи да су прекорачили овлашћења.
- Полиција и Заштитник грађана испитују наводе о злостављању ЛГБТ+ младића и девојке
- Парада поноса у Београду без инцидената: Зашто „нисмо ни близу&qуот; ЛГБТ+ права у Србији
- Између две ватре: Живот религиозних ЛГБТ+ људи на Балкану
Шта је био повод за штрајк глађу?
Мајка Андреја Обрадовића и невладина организација „Да се зна&qуот; раније су оптужили полицијске службенике за „бруталност&qуот; приликом претреса стана у којем су живели Андреј и његова цимерка у београдском насељу Карабурма.
„Један од полицајаца приближио је главу геј момка панталонама, покушавајући да симулира орални секс.
„Други је завукао руке у панталоне додирујући полни орган 20-годишњег момка&qуот;, испричао је Бојан Лазић, правник организације „Да се зна&qуот;, на основу изјаве младића са којим је разговарао два дана после догађаја.

Упитан да ли може да говори о детаљима догађајима због којих је почео протест, Андреј Обрадовић рекао је за ББЦ на српском у понедељак, 15. априла да „пошто је у штрајку глађу није у стању да реконструише догађај&qуот;.
Све што су раније испричали из организације „Да се зна&qуот; на конференцији за медије је „апсолутно истинито&qуот;, тврди овај младић.
Обрадовић тражи да се полицијски службеници, чија имена и презимена наводи, суспендују са посла и да кривично одговарају.
ББЦ је послао питања МУП-у Србије, али до сада нису одговорили.
Изјава у тужилаштву и порука на мајици
Дан пошто је био збринут у Ургентном центру, Обрадовић је дао исказ у Првом основном тужилаштву по кривичној пријави коју је поднео против полицијских службеника.
„У суштини, очекујем позитиван епилог, све иде у позитивном правцу&qуот;, рекао је Обрадовић после двоипочасовног саслушања.
Док је давао исказ пред тужиоцем, Обрадовића је испред зграде чекало десетак пријатеља, активиста, као и опозициони политичари Срђан Милојевић и Владимир Пајић, који су дошли да му, како су рекли, дају подршку.
„Позивам све да се наоружамо, не пиштољима, него стрпљењем и истином и да победимо, јер слобода или ништа&qуот;, рекао је Обрадовић, показујући на исти натпис на црној мајици.

Милош Јанковић, Обрадовићев адвокат, рекао је да је овај случај показао да је „било неопходно да један млади човек започне штрајк глађу да би се покренула истрага&qуот;.
„Поставља се питање зашто полиција интервенцију није снимала камером, зашто лица нису одмах одведена на лекарски преглед, зашто није омогућено присуство адвоката.
„Све то нас веома удаљава од онога што се десило и одговорности полицијских службеника који су евентуално повредили права оштећених&qуот;, рекао је Јанковић.
Обрадовића је у понедељак обишао Заштитник грађана, који је претходно покренуо поступак контроле МУП-а поводом изнетих оптужби.
„Добили смо обавештења од МУП-а.
„Затражио сам од организације 'Да се зна' да нам достави њихове информације. Разговараћемо са Андрејом и девојком која је била са њим у стану&qуот;, каже Зоран Пашалић, заштитник грађана, за ББЦ на српском.
Пашалић у уторак није желео да коментарише до сада прикупљене податке, као ни рок када ће донети мишљење јер је, образлаже, поступак у току.

'Ово свакоме може да се деси и зато не одустајем'
Разговор Обрадовића и ББЦ новинарке вођен је у понедељак, 15. априла
Тело двоглавог орла на застави Србије прекривају руком исписана два транспарента - црвеним подебљаним словима „Штрајкујем глађу, за правду не ћутим&qуот; и зеленим „Штрајк глађу&qуот;.
Са црним шеширом, окружен торбама и флашама воде, Андреј Обрадовић седи на дрвеној столици на платоу испред Скупштине Србије.
„Насиље, нажалост, не можемо у потпуности да искоренимо, али можемо да се трудимо да правосудни органи раде свој посао и да починиоци одговарају&qуот;, каже 19-годишњи Андреј за ББЦ на српском док седи на јаком априлском сунцу испред металне ограде преко које је развучена избледела застава Србије.
Док разговарамо у понедељак поподне, прилазе му пролазници, углавном старије жене, да га поздраве, питају како је и да ли му нешто треба.
„Важно је да узимаш магнезијум&qуот;, говори му једна од њих.
Младић устаје да јој се захвали, али му жена не дозвољава уз речи: „Немој да трошиш снагу, седи, седи.&qуот;

Њему је пар сати раније позлило, због чега му је указана медицинска помоћ, али је одбио да иде у Ургентни центар.
Прича да су га током дана обилазили грађани који су му доносили воду, али и руже.
„Ово се данас десило мени, а сутра може да се деси било коме, јер ће ускоро понестати и угрожених група којима ово може да се дешава.
„Тако ће онда доћи на ред сви који ћуте на насиље, а ћутање на насиље је такође насиље&qуот;, каже.
Око Обрадовића је окупљено неколико његових пријатеља, али и грађани који су га тек упознали.
„Први пут смо се јуче видели шта се дешава и он има моју пуну подршку, иако наравно не подржавам да угрожава здравље.
„Али свакако мислим да је ово добра порука за све оне који су ћутали и нису имали храбрости&qуот;, каже Бранислав Симић за ББЦ на српском.
Обрадовићу је важно да каже да „није наишао на осуде&qуот; и да „људи морају да престану да се плаше јавности&qуот;.
„Моја намера је да срушим тај 'плави зид ћутања' у МУП-у и да се потрудим да се више никада овако нешто не деси&qуот;, говори.
Поступак у току
Представници организације „Да се зна&qуот;, као и Андрејева мајка, испричали су крајем фебруара да су полицијски службеници вређали, ударали и злостављали њега и његову цимерку приликом претреса стана због наводног конзумирања дроге.
Позивајући се на речи Обрадовића и његове цимерке, Бојан Лазић из организације „Да се зна&qуот; је тада изнео тврдњу да је злостављање ескалирало када су припадници полиције у стану приметили ЛГБТ+ обележја.
Младић је био везан, тукли су обоје и вређали момка претећи му „треба те убити, ти си болестан&qуот;, рекао је раније Лазић на основу сведочења двоје младих.
Из МУП-а Србије рекли су тада за ББЦ на српском да је стан претресен по налогу Првог основног суда и да су том приликом пронађене супстанце за које се сумња да су марихуана и спид.
„Сектор унутрашње контроле обавестио је надлежно тужилаштво, по чијем налогу се утврђује истинитост навода у притужби.
„Уколико се установи да су полицијски службеници прекорачили овлашћења, они ће бити санкционисани у складу са законом&qуот;, навели су у МУП-у.
Пошто су притужбе одбијене пред првостепеним органом МУП-а, организација „Да се зна&qуот; је организовала протест у центру Београда.

„Као и у осталим случајевима када се ради о насиљу које је починила полиција, стратегија државних институција је игнорисање и одлагање до бесконачности како би се заборавило и како би кривично дело застарело.
„Решени смо да ово држимо у јавности и нећемо одустати док епилога не буде било&qуот;, каже Лазић за ББЦ на српском.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 04.17.2024)
