BBC vesti na srpskom

Израел и Палестинци: Нецах Јехуда - батаљон израелске војске којем прете америчке санкције

Ако се то догоди, било би први пут да је америчка администрација увела санкције јединици израелске војске.

BBC News 23.04.2024  |  Алхарет Алхабашнех - ББЦ на
Netzah Yehuda soldiers holding weapons
Нахал Хареди
Припадници јединице живе и обављају дужности у оквирима строгих верских начела

Израелски политичари одговорили су љутито на непотврђене извештаје према којима Америка намерава да уведе санкције батаљону израелске војске Нецах Јехуда.

Инфо портал Аксиос тврди да ће потез уследити због наводних кршења људских права на окупираној Западној обали.

Ако се то деси, било би то први пут да је америчка администрација увела санкције јединици израелске војске.

Израелска војска саопштила је у недељу да „није упозната са америчким санкцијама&qуот; батаљону Нецах Јехуда, додавши да је то активна борбена јединица и да оперише у складу са начелима међународног права.

Израелска војска је потврдила да „ако буде донета таква одлука, она ће бити размотрена&qуот;, истакавши да ће војска „наставити да ради на истрази било каквог неуобичајеног инцидента на практичан начин и у складу са законом&qуот;.

Pripadnik Necah Jehude moli se na Zapadnom zidu u starom gradu Jerusalima 2007. godine, nakon marša u sklopu ceremonije diplomiranja
АФП / Гетти Имагес
Припадник Нецах Јехуде моли се на Западном зиду у старом граду Јерусалима 2007. године, након марша у склопу церемоније дипломирања

Ако Стејт департмент буде увео санкције Нецах Јехуди, јединици ће бити забрањено да добија било какву врсту америчке помоћи или обуке, према америчким изворима.

У протеклих неколико месеци, у Израелу је дошло до пораста беса због тога што су харедски Јевреји изузети од служења војске, за разлику од већине осталих израелских грађана.

Војни рок у Израелу је обавезан, а траје око три године за мушкарце и око две године за жене.

Израелска јавна емитерска корпорација цитирала је израелске званичнике како говоре да је Вашингтон у више наврата затражио информације од Израела о резултатима истрага о нападима које је батаљон извео на Палестинце.


Погледајте видео: Све више Израелаца се наоружава


„Врхунац апсурда&qуот;

Извештаји су наишли на љутите реакције израелског премијера.

Бењамин Нетањаху је описао потенцијалне санкције „врхунцем апсурда и моралним надиром (најнижом тачком)&qуот;.

Министар из ратног кабинета Бени Ганц рекао је да је увођење америчких санкција јединици израелске војске „опасан преседан&qуот;.

У телефонском разговору са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном, он је позвао Вашингтон да преиспита очекивану одлуку.

Ганц је рекао да би увођење санкција батаљону Нецах Јехуда „нашкодило израелском легитимитету&qуот; у време рата.

„Не постоји оправдање за увођење санкција зато што су јединице војске подложне наређењима у складу са међународним правом&qуот;, рекао је он.

Израелски министар за националну безбедност Итамар Бен-Гвир, позвао је на заплену свих средстава Палестинске управе која јој стижу преко Израела као реакцију на предложене санкције Вашингтона.

Он је позвао премијера да формулише „низ тешких санкција палестинским банкама&qуот;.

Two soldiers reading books
Гетти Имагес
Јединица је формирана да би примила ултра-ортодоксну омладину у војску

Бен-Гвир је рекао да би било какве санкције „биле у интересу непријатеља Израела у Палестинској управи&qуот;.

Он је у фебруару најавио како намерава да оснује Харедски батаљон у Пограничној гарди и да жели да ради на регрутовању ултра-ортодоксних младића у Националну гарду, у склопу обавезне војне службе паралелне са војском.

Министар ратног кабинета Гади Ајсенкот рекао је да је увођење санкција батаљону „суштински погрешно&qуот; и позвао на опструкцију те одлуке.

Israeli soldiers of the Ultra Orthodox battalion "Netzah Yehuda" pray on the ancient hilltop fortress of Masada in Judean desert 23 March 2007, following an all night march which is part of their graduation ceremony.
АФП / Гетти Имагес
Војници батаљона Нецах Јехуда на обуци 2014. године

Израелски министар финансија Безалел Смотрич описао је потез као „апсолутно лудило и покушај да нам се наметне Палестинска држава&qуот;.

Лидер израелске опозиције Јаир Лапид коментарисао је да су „израелска војска и њени лидери први на удару илегалне политике и политичких неуспеха владе&qуот;, али је истакао да би санкције батаљону Нецах Јехуда „била грешка која се мора укинути&qуот;.

Супротстављени глас свему овоме, шеф Израелске лабуристичке странке Мерав Микаели, позвао је на распуштање бригаде Нецах Јехуда, рекавши да је „насилничко и искварено понашање&qуот; батаљона познато већ годинама.

Israeli soldiers of the Ultra-Orthodox battalion "Netzah Yehuda" take part in their annual unit training in the Israeli annexed Golan Heights
АФП / Гетти Имагес

Шта је бригада Нецах Јехуда?

Многи харедски Јевреји одбијају да служе израелску војску, зато што своје време непрестано посвећују учењу Торе (првих пет књига јеврејске Библије) и тумачењу верских књига, према главном рабину Јицаку Јосефу.

Међутим, не похађају сви млади Хареди верске школе, тако да неки од њих улазе у војску под специјалним условима који гарантују да могу да наставе религијско образовање.

Нахал Хареди је почео да функционише као непрофитна организација 1999. године, са харидским рабинима као члановима.

Они су сарађивали са Министарством одбране и Израелском војском да би укључили младе Хареде који не уче у верским школама.

Ова сарадња је за последицу имала стварање батаљона Нецах Јехуда, састављеног од хиљаде харедских војника.

Организација Нахал Хареди каже да се они „придржавају начела и ограничења који омогућују харедским мушкарцима да служе на престижним положајима у израелској војсци а не компромитују харедски начин живота&qуот;.

Vojnici Neca Jehude tokom ceremonije polaganja zakletve u Jerusalimu 2013.
АФП / Гетти Имагес
Војници Нецах Јехуде током церемоније полагања заклетве у Јерусалиму 2013.

Прва јединица од 30 харедских војника названа „Нахал Хареди&qуот;, „Нецах Јехуда&qуот; или „Батаљон 9&qуот; настала је 1999. године.

Добила је име по цивилној организацији која је прва предложила увођење Хареда у војску.

Израелска војска је формирала први харедски борбени батаљон и оперисала у Рамали и Џенину.

Хебрејски лист Једиот Ахронот је 2019. године известио да је израелска војска одлучила да пребаци батаљон Нецах Јехуда из Рамале у Џенин.

Након онога што је лист назвао „низом неуспеха&qуот;, портпарол израелске војске изјавио је да ће батаљон бити пребачен у Џенин „из оперативних разлога&qуот;.

Netzah Yehuda Brigade logo
Нетзах Иехуда Бригаде вебсите
Чланови батаљона Нецах Јехуда имају посебан третман израелске војске

У децембру 2022. године, Израел је пребацио батаљон са Западне обале, мада је војска негирала да је то учинила због понашања војника из батаљона.

Од тада батаљон оперише на северу.

Почетком 2024. године, батаљон је почео да се бори у Гази, према извештају Јерусалим поста.

Бивши командант израелске војске Авив Кочави рекао је да ће бригада Кфир, у чијем се саставу налази батаљон Нецах Јехида, сада моћи да се бори и у Либану, Сирији и Гази.

Тренутно се око 1.000 војника налази у батаљону Нецах Јехуда, или на обуци или у борбеном својству.

Војници из батаљона служе укупно две године и осам месеци у израелској војсци.

Они немају интеракција са женским трупама у оној мери у којој их имају са мушким војницима и добијају додатно слободно време за молитву и верско учење, према Тајмс ов Израелу.

Omar Asad - pictured in this poster next to two men
Реутерс
Омар Ассад - пицтуред ин тхис постер - хад беен дривинг то хис хоме ин Јиљилиа вхен хе вас стоппед ат а темпорари цхецкпоинт

Зашто Америка хоће да санкционише овај батаљон?

Чланови батаљона Нецах Јехуда оптужени су за убиство 79-годишњег палестинског Американца Омара Асада у јануару 2022. године, после његовог хапшења близу контролног пункта.

Асадова породица рекла је да су му војници ставили лисице на руке, запушили му уста и оставили га да лежи на земљи.

Он је пронађен мртав на земљи.

После истраге, Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су да је дошло до „моралног пропуста снага и погрешне процене, истовремено са озбиљним нарушавањем вредности људског достојанства&qуот;.

После инцидента, командант батаљона Нецах Јехуда је укорен, командант пука и командант вода су смењени, а кривична истрага покренута против војника је закључена без њиховог довођења на суд.

Амерички Стејт департмент почео је да истражује батаљон Неџах Јехуда крајем 2022. године након што су његови војници учествовали у неколико инцидената насиља над палестинским цивилима.

Истрага је обухватила убиство Омара Асада, према извештају који је објавио лист Харец.

Од почетка израелског рата у Појасу Газе 7. октобра, Сједињене Америчке Државе су увеле три контингента санкција појединачним досељеницима због чинова насиља над Палестинцима.

Шта је Лихијев закон који Вашингтон жели да уведе батаљону?

Лихијев закон забрањује типове америчке помоћи страним владама за које се докаже да су кршиле људска права, према америчком Стејт департменту.

У забрањену помоћ спадају програми обуке америчког Министарства одбране.

Bivši američki senator iz Demokratske stranke Patrik Lihi bio je glavni predlagač zakona o uvođenju sankcija organizacijama optuženim za kršenje ljudskih prava
Гетти Имагес
Бивши амерички сенатор из Демократске странке Патрик Лихи био је главни предлагач закона о увођењу санкција организацијама оптуженим за кршење људских права

Америчка страна помоћ може да се настави ако се чланови влада одговорних за таква кршења доведу пред лице правде.

Лихијев закон важи за „средства помоћи јединицама страних снага безбедности где постоје кредибилне информације које оптужују ту јединицу за тешка кршење људских права&qуот;, каже Стејт департмент.

Истраге покривају политичке, безбедносне и друге проблеме везани за људска права.

Тела одобрена од америчке владе анализирају јавне и тајне списе.

Америчка влада тешким кршењима људских права сматра „тортуру, вансудско погубљење, присилни нестанак и силовање под законским изговором&qуот;.

Лихијев закон примењује се кад се ови злочини докажу.

Лихијев закон је име добио по сенатору Патрику Лихију, који се за ову меру залагао крајем 1990-их.


Погледајте и овај видео: Рат у Гази подстиче протесте у Израелу око служења војног рока


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 04.23.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »