Русија и Украјина: Америка у тајности испоручује Кијеву ракете дугог домета
Ракете испоручене овог месеца већ су коришћене за гађање руских циљева на Криму, наводе амерички медији.

Украјина је почела да користи балистичке ракете дугог домета против руских снага које су јој тајно обезбедиле Сједињене Америчке Државе (САД), потврдили су амерички званичници.
Оружје је део пакета помоћи од 300 милиона долара (280 милиона евра) који је одобрио амерички председник Џозеф Бајден у марту, а стигло је овог месеца.
Ове ракете дугог домета су коришћене бар једном за гађање руских циљева на окупираном Криму, преносе амерички медији.
Бајден је сада потписао нови пакет помоћи Украјини од 61 милијарду долара (57 милијарди евра).
Ракете које су већ достављене су верзија војног тактичког ракетног система (АТАЦМС) већег домета, потврдио је у среду портпарол Стејт департмента.
Америка је претходно испоручила Украјини верзију средњег домета - војног тактичког ракетног система средњег домета (АТАЦМС), али није била вољна да пошаље било шта моћније, делимично због забринутости око компромитовања војне спремности САД.
- Украјини лакнуло: Конгрес одобрио нову америчку помоћ од 61 милијарду долара
- Шта Украјини недостаје од оружја и шта би могла да добије од Америке
- Руске ракете уништиле најважнију украјинску електрану
Међутим, наводи се да је Бајден у фебруару тајно дао зелено светло за слање система дугог домета - чије ракете достижу и до 300 километара.
„Могу да потврдим да су Сједињене Државе послале Украјини далекометни АТАЦМС по директном наређењу председника&qуот;, рекао је портпарол Стејт департмента Ведант Пател.
САД „испрва то нису најавиле како би одржале оперативну безбедност Украјине на њихов захтев&qуот;, додао је он.
Није јасно колико је оружја већ послато, али амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан рекао је да Вашингтон планира да пошаље још.
„То ће направити разлику. Али као што сам већ рекао на овом подијуму... нема сребрног метка&qуот;, додао је.
АТАЦМС већег домета дају Украјини могућност да гађа дубље у области које држи Русија; посебно базе, складишта и логистичка чворишта.
Ракете дугог домета први пут су коришћене прошле недеље, а циљ је био руски аеродром на окупираном Криму, пренела је агенција Ројтерс наводе неименованог америчког званичника.
Ново наоружање је такође коришћено у нападу на руске трупе у окупираном лучком граду Бердјанску током ноћи у уторак, наводи Њујорк тајмс.

Последњих месеци Кијев је појачао позиве за помоћ Запада пошто су залихе муниције исцрпљене, док Русија стабилно напредује.
Нови пакет помоћи уследили су после вишемесечног застоја због противљења неких у Конгресу.
„То ће учинити Америку безбеднијом, учиниће свет безбеднијим&qуот;, рекао је Бајден пошто је потписао закон.
Реагујући на достављени пакет помоћи, украјински председник Володимир Зеленски је рекао: „Сада ћемо учинити све да надокнадимо пола године проведених у расправама и сумњама.
„Оно што је руски окупатор могао да уради за ово време и оно што Путин сада планира, ми то морамо окренути против њега.&qуот;
Зеленски је недавно упозорио да се очекује руска офанзива у наредним недељама пошто је Украјина изгубила град Авдејевку током зиме.
Украјинским снагама су последњих месеци недостајали муниција и системи противваздушне одбране, а званичници су окривили кашњење војне помоћи САД и других западних савезника за губитак живота и територије.
Саливан је у среду рекао да је „свакако могуће да би Русија могла да оствари додатне тактичке предности у наредним недељама&qуот;.
Откако је Русија извршила инвазију на Украјину 24. фебруара 2022. године, десетине хиљада људи, већином војника, убијено је или повређено са обе стране, а милиони људи су напустили властите домове.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 04.25.2024)
