Вучевић у експозеу: Чланство у ЕУ је циљ Србије, нећемо признати Косово, ни уводити санкције Русији

Бета 01.05.2024

Мандатар за састав нове владе Милош Вучевић изјавио је данас да су за Србију два угаона камена у спољној политици - политичка независност и војна неутралност, као и да та влада неће одустати од поштовања принципа Уједињених нација.

"Наш страшки циљ је пуноправно чланство у Европској унији (ЕУ). Годинама нас опретрећују новим криеријумима", рекао је Вучевић, позивајући ЕУ да "отвори своја врата".

Како је рекао, "неки желе да Србију понизе тако што би признала независност такозваног Косова и увела санкције Русији", али је такве захтеве одмах и одбацио: "Нећемо себе понизити".

Казао је да ће највећи изазов за његов кабинет представљати "одбрана територијалне целовитости" по питању Косова у међународној арени.

Он је додао да ће будућа Влада "учинити све да спречи пријем лажне државе Косово" у чланство у Савету Европе (СЕ) иако је признао да, "шансе за то нису велике".

Казао је и да ће "Влада Србије бити принуђена да адекватно одговори" уколико Косово буде примљено у чланство СЕ.

Он је косовске власти назавао сеционистима, те оценио да би "осим новог бруталног кршења међународног права, пријемом у СЕ били "де факто" награђени за прогон и систематско обесправљивање Срба.

Сматра да је у тој ситуацији Србија жртва "политичког одговора", дела колективног Запада, на ситуацију у Украјини.

Оценио је да се тиме Србији као кандидату за пуноправно чланство у ЕУ шаљу јасне поруке о перспективама њене евроинтеграције, што ће, како је навео, "Влада Србије такође морати да третира као једну нову чињеницу".

Вучевић је казао да ће допринос Србије у региону, у очувању мира и стабилности "бити активан и континуиран".

Како је навео, свакоме би морало бити јасно да ништа од оног што је постигнуто у претходних десет година, од развоја инфраструктуре до раста плата и пензија, не би било могуће да није постојало мирно и стабилно окружење".

Он је изјавио да су Министарство одбране и Војска Србије припремили више модела служења војног рока, трајања до четири месеца, са јасно дефинисаним позитивним и негативним ефектима, који ће у наредном периоду бити презентовани председнику државе. Рекао је и да ће нова влада направити нова стратегијска документа са амбицијом да "учествује у изградњи мира у свету".

Вучевић је, читајући експозе пред посланицима у Скупштини Србије, казао да ће се доношење одлуке о поновном активирању обавезе служења војног рока позитивно одразити на јачање ратних организационих капацитета и подмлађивање резервног састава Војске Србије.

"То би дугорочно представљало битан чинилац у одвраћању потенцијалних агресора од угрожавања суверенитета и територијалног интегритета и целовитости Србије", рекао је Вучевић, који је у претходном мандату био министар одбране.

Према његовим речима, биће предложен краћи облик обавезног служења војног рока у периоду од највише четири месеца, уз оцену да је то време довољно да се добије обучен војник и "свакако безбеднија и сигурнија држава".

"Враћање обавезног служења војног рока није припрема за рат, већ је то припрема да се сачува држава и да имамо генерације које знају да бране своју државу. Треба да знамо и како се поступа када су неке елементарне непогоде и неке друге ситуације, када сви очекују да војска и полиција буду прве на помоћи, јер постоји и трећа мисија војске - а то је помоћ цивилним органима", додао је он.

Вучевић је навео да су Министарство одбране и Војска Србије у претходној години показали висок ниво спремности и способности да у кратком времену ставе на располагање све капацитете за одбрану територијалног интегритета и суверенитета Србије.

Нагласио је да је Србија чврсто опредељена за мир и јачање и стварање партнерских односа са свим земљама, али да је у данашњем "врло сложеном геополитичком окружењу, са два озбиљна буктећа сукоба других земаља који прете да прерасту у глобалне сукобе", неопходно да појача своје одбрамбене капацитете.

"Препознајући значај способности прихватања и капитализације нових технологија, будућа Влада ће наставити са интензивним улагањем у Војску Србије и даље подстицање наше наменске производње. Због све сложенијих изазова и претњи безбедности, нова Влада ће предузети активности на изради нових стратегијских докумената и планирања развоја система одбране", казао је Вучевић.

Према његовим речима, нови дугорочни план развоја система одбране Србије даће "амбициозну, али реалистичну визију Војске Србије, која има високи кредибилитет да заштити одбрамбене интересе Србије и учествује у изградњи мира у свету".

"Овај документ представљаће водич за развој оптималних, делотворних и одрживих форми способности за извођење свеобухватних дејстава до половине наредне деценије. Посебна пажња у наредном периоду биће посвећена примени концепта тоталне одбране, који је усвојен прошле године, у циљу стварања неопходних услова за интегрално ангажовање свих субјеката система одбране и ослањања на сопствене снаге и потенцијале, повећање броја грађана обучених за одбрану земље и при чему служење војног рока са оружјем представља најзначајнији и најпотпунији облик припреме грађана за одбрану", казао је он.

Циљеви Владе у области одбране и безбедности, како је додао, биће доградња стратегијског, доктринираног, планског и нормативног оквира система одбране, јачање одбрамбене индустрије Србије и унапређење развоја опремања Војске Србије, као и побољшање стандарда професионалних припадника Војске Србије

Говорећи о домаћој наменској индустрији, Вучевић је казао да је држава у инвестиционе програме прошле године уложила 11,6 милијарди динара, као и да је нови инвестициони програм планиран у наредном периоду с обзиром на повећан обим потражње за производима домаће наменске индустрије, како у Србији, тако и у свету.

Додао је да је током претходних 10 година убрзан развој наоружања и војне опреме, од сложених борбених система, беспилотних летелица, стрељачког наоружања, нишанских и извиђачких система, муниције, заштитне опреме, као и да су ратне резерве и храна попуњене на 100 одсто капацитета.

"У наредном периоду је за потребе додатног јачања и додатног опремања Војске Србије планирано закључење уговора и сукцесивна испорука 850 сложених борбених система из домаће одбрамбене индустрије, новопроизведених и модернизованих, до 2027. године", казао је Вучевић, додајући да ће се наставити и опремање модернизованим тенковима, борбеним возилима, ПВО системима, вишенаменским хеликоптерима, авионима, радарима.

Мандатар за састав нове Владе Србије Милош Вучевић рекао је да ће и њен приоритет бити подизање и очување животног стандарда грађана, економским јачањем земље и напредовањем.

Вучевић је у експозеу у Скупштини Србије навео да је после фискалне консолидације Србија ушла у фазу развоја без премца у својој новијој историји.

Истакао је да је кумулативни раст бруто домаћег производа (БДП) од 2018. до 2023. године био 22,4 одсто, и да је његова вредност увећана са око 33 милијарде евра на 69,5 милијарди у 2023, а да би 2027. требало да буде 94,2 милијарде, а можда и 100 милијарди евра.

"Даљи раст БДП-а обезбедиће да просечне плате 2027. години буду 1.400 евра, а просечне пензије 650 евра, колико и минимална зарада", рекао је он.

Стопа незапослености, по његовим речима 2027. износиће осам одсто, а стопа сиромаштва 16 одсто.

Вучевић је обећао пензионерима да ће раст пензија пратити раст плата и да ће им бити омогућене разне погодности.

"Србија ће у наредне четири године бити велико градилиште", рекао је Вучевић.

Програм "Скок у будућност", како је додао, даће замах развоју инфраструктуре, изградњом брзих пруга и саобраћајница.

"Изградићемо 487 километара аутопутева и брзих саобраћајница, за четири године биће потпуно рехабилитована наша путна мрежа, а планирана је изградња и реконструкција преко 2.000 километара железничких пруга", рекао је Вучевић.

Оценио је да ће организовање међународне специјализоване изложбе ЕКСПО у Београду 2027. године бити велика шанса за даљи убрани напредак и промоцију Србије.

"Радови на изградњи београдског метроа теку по плану", казао је он и најавио да ће следеће године почети изградња станица за метро.

Програм интегралног развоја Србије, како је рекао Вучевић, нуди нове могућности за инвестиције у туристичком сектору.

"Србија је по стопи раста прихода од страних туриста у прошлој години била прва земља у свету", рекао је Вучевић и најавио изградњу нових пристаништа и марина.

По његовим речима, Србија ће бити лидер у примјени вештачке интелигенције у јавном сектору.

"Наставићемо и са подршком развоју аутономних возила Србије, јер смо једна од првих земаља у Европи која је доделила лиценце за тестирање ових возила. Нова влада ће наставити путем који ће омогућити будемо межу лидерима у развоју и примени модерних технологија", рекао је Вучевић.

Додао је да се очекује и "квантни скок" у улагањима у култури, пре свега у изградњу инфраструктурних објеката, позоришта, музеја, биоскопа, културних центара.

"Унапређење пољопривредне и прехрамбене производње биће у фокусу нове владе", рекао је Вучевић и најавио

мере које ће допринети повећању сточног фонда и конкурентности домаће производње, као што су веће премије за млеко и исплате за технолошка унапређења газдинстава.

Повољнији кредити, како је додао, требало би да помогну да пољопривредници више извозе прерађене производе, а мање сировине.

"Наш циљ је и унапређење ловства и риболовства, као и већа улагања у винарство, то су сектори са великим потенцијалима, пре свега за извоз", рекао је Вучевић.

Указао је на значај планиране изградње система за наводњавање, али и нових система снабдевања водом за пиће.

он је изразио спремност за  разговор и договор са представницима опозиције, нагласивши истовремено да ће се одлуке доносити у институцијама а "не на улици".

Он је, у експозеу о раду свог кабинета обећао и да ће, као премијер, долазити у Скупштини Србије и одговарати на питања опозиције.

Како је навео, биће ту (у парламенту) за "партнерске односе" али не због "калкулантских политичких разлога".

Сматра и да је власти потребна опозиција, али "не она која ради против интереса државе".

Истакао је да је брак законом уређена заједница живота мушкарца и жене, али да то не значи да ће било која мањина, па тако и сексуална, бити угрожена на било који начин.

Он је у експозеу, који је прочитао пред посланицима Скупштине Србије навео да се дефиниција брака налази у српским прописима и да ће се он и Влада на чијем је челу тога придржавати.

"Свакако, ово не значи да ће било која мањина, па тако и сексуална, бити угрожена и да ће било који појединац због своје оријентације смети на било који начин да буде малтретиран, или да његова уставна права буду угрожена", казао је Вучевић.

Додао је да чврсто верује у Србију породичних вредности, у којој се "све здраве тековине традиционализма чувају и поштују, у којој живот увек има предност".

"Свако национално просветитељство и класичан козерватизам никада нису ограничавали право појединца на слободу избора. Напротив, докле год је реч о избору који не угрожава фундаментална права другог појединца и који не подрива оно што су постулати српског друштва, око чега постоји дугогодишњи и вишевековни консензус", навео је мандатар.

Нагласио је да никоме неће бити ускраћена права, која му по уставу и закону припадају, "зато што има другачију визију српског друштва" од оне коју заступа политика коју он следи.

"Нити ће ико моћи да на било који начин пати или буде угњетаван због својих опредељења - била она политичка, социјална, пословна, културна, сексуална или нека друга", додао је Вучевић.

Говорећи о насиљу над женама, казао је да су жене светиња сваком родољубу, да жена мора бити поштована, заштићена и оснажена и нагласио да у заштити жена држава увек мора да буде будна, бескомпромисна и оштра.

"Жени се увек мора указати дужно поштовање, јер је она симбол обнове, рађања и победе. Жена доноси на свет нови живот и то је чини бићем које је заправо најсличније Богу, зато ће ми се увек будити најдубље осећање презира и одвратности према сваком насилнику који дигне руку на жену, који јој науди на било који начин, а поготову уколико се усуди да покуша да јој одузме живот", казао је Вучевић.

Навео је да ће жене у Србији имати иста права и исте почетне позиције као и мушкарци, додајући да ће Влада стварати друштво једнаких у правди и приступу, друштву једнаких шанси.

"У том друштву нема, није било и неће бити места за било какву врсту верске, расне, националне или етничке нетрпељивости", казао је Вучевић, истичући да ће свим припадницима националних мањина бити загарантована њихова права.

По предлогу, Вучевића, у његовом кабинтету, први потпредседник владе и министар финансија биће Синиша Мали а потпредседник владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.

За потпредседника владе и министра заштите животне средине предложио је Ирену Вујовић, за потпредседник владе Александар Вулина а за министра спољних послова Марка Ђурић.

По предлогу, министар одбране биће Братисав Гашић, министар привреде Адријана Месаровић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић а министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.

Министар рударства и енергетике биће Дубравка Ђедовић Хандановић, министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, министар правде Маја Поповић аминистар државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачеви.

Како је предложио мандатар, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог биће Томислав Жигманов, министар за европске интеграције Тања Мишчевић, министар просвете Славица Ђукић Дејановић  аминистар здравља Златибор Лончар.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, по предлогу мандатар, је Немања Старовић, министар за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, министар спорта Зоран Гајић, министар културе  Никола Селакови.

Министар за бригу о селу је Милан Кркобабић, министар науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, министар туризма и омладине Хусеин Мемић, министра информисања и телекомуникација Дејан Ристић а министар за јавна улагања Дарко Глишић.

По предлогу, министри без портфеља биће Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура.

У Скупштини Србије, уз кандидате за министре, црквене великодостојнике су и предтваници дипломатског кора, међу којима је и амбасадор САД Кристофер Хил.

 

 

 

 

(Бета, 01.05.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Економија, најновије вести »