ЦМГ: Време је да се појача 'челично пријатељство' Кине и Србије

Бета 09.05.2024

Када је пре осам година председник Кине Си Ђинпинг посетио Србију, председник Србије Александар Вучић и он одлучили су подигну билатералне односе на свеобухватно стратешко партнерство. Овог пута, током Сијеве посете Србији 7. и 8. маја двојица лидера саопштили су да ће продубити и унапредити свеобухватно стратешко партнерство Кине и Србије и изградити кинеско-српску заједницу са заједничком будућношћу у новој ери, пише данас Кинеска медијска група (ЦМГ).

Две стране су такође потписале заједничку изјаву о том питању и спровеле мултидисциплинарно и свеобухватно распоређивање. Србија је постала прва европска земља која је заједно са Кином изградила заједницу са заједничком будућношћу, што у потпуности показује стратегију, специфичност и висок ниво кинеско-српских односа, додаје се у коментару.

Кина тренутно активно промовише модернизацију у кинеском стилу, а српска страна такође промовише развојне планове, као што је "Србија 2027 - скок у будућност". Изјава две земље о "изградњи кинеско-српске заједнице са заједничком будућношћу у новој ери "одражава заједничке вредности и циљеве обе стране, жељу за заједничким развојем, и сарадњом од обостраног интереса", оцењује ЦМГ.

Како изградити кинеско-српску заједницу са заједничком будућношћу у новој ери? Си је нагласио да је неопходно посветити посебну пажњу стратегији односа две земље, придржавати се прагматизма сарадње између две земље и промовисати иновације у односима двеју земаља.

Узајамно поштовање и поверење и даље ће бити основа за будуће размене између Кине и Србије. Кина је увек у потпуности поштовала суверенитет и територијални интегритет Србије и пружала подршку економском и социјалном развоју Србије. Српска страна је увек чврсто подржавала кинески правни став о кључним интересима као што је Тајван. Си је нагласио да обе стране морају наставити да се чврсто подржавају, продубљују стратешку сарадњу и бране своју политичку безбедност и основне интересе. То ће допринети продубљивању политичког узајамног поверења између Кине и Србије, наводи се у коментару.

Практична сарадња је кључна за јачање кинеско-српског пријатељства. Заједничка изградња "Појаса и пута" између Кине и Србије довела је до многих достигнућа која су значајно побољшала животни стандард грађана Србије. Овог пута, Кина и Србија су се договорили да наставе сарадњу не само у традиционалним областима као што су увоз и извоз, транспортна и енергетска инфраструктура, већ и у иновативним областима као што је вештачка интелигенција. Неки аналитичари су приметили да ће се у будућности кинеско-српска сарадња фокусирати на технолошки напредак и зелену енергију, што ће помоћи у промовисању висококвалитетне изградње "Појаса и пута" и дати додатни подстицај развоју две земље, указује ЦМГ.

Да би подржао изградњу заједничке будућности Кине и Србије у новој ери, Си је најавио првих шест мера Кине. Ове мере, које покривају економију и трговину, науку и технологију, хуманистичке науке и друга подручја, пружиће нови подстицај билатералној сарадњи и размени како би народи две земље могли марљивије да напредују и да се приближе једни другима.

Након тестирања међународних промена, време је да се појача "челично пријатељство" Кине и Србије. Ово ће активно промовисати процесе модернизације у Кини и Србији и помоћи у заштити међународне праведности и правде. Председник Вучић је изјавио да је будућност Србије уско повезана са Кином. Може се предвидети да ће се у новој ери "челично пријатељство" унапређивати, закључује ЦМГ.

(Бета, 09.05.2024)

Повезане вести »

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »