BBC vesti na srpskom

Evropsko prvenstvo u fudbalu 2024: Španci nokautirali Hrvate, Italija rutinski, granit(na) Švajcarska

Švajcarska pobedila Mađarsku 3:1, furioznih 45 minuta Španije protiv Hrvatske. Rekordi: Španac Lamin Jamal sa 16 godina postao najmlađi fudbaler koji je igrao na evropskim prvenstvima, a Albanci postigli najbrži gol u istoriji šampionata.

BBC News pre 3 dana  |  Predrag Vujić - BBC na
španija, hrvatska
REUTERS/Kacper Pempel

„Crvena furija" je prozujala Berlinom protiv jednog od najjačih protivnika na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Španija je šokirala Hrvatsku 3:0 (3:0) u derbiju 1. kola Grupe B, ostavivši u neverici bar 80 odsto Olimpijskog stadiona ispunjenog navijačima u kockastim dresovima.

U drugoj utakmici Grupe B, Italija je rutinski savladala Albaniju 2:1, iako su Albanci poveli već u 23. sekundi, što je novi rekord evropskih šampionata.

Prethodno je u drugoj utakmici 1. kola Grupe A Švajcarska pobedila Mađarsku 3:1 i ako u narednom kolu dobije Škotsku plasiraće se u narednu rundu takmičenja.

Naravno, isto važi i za Nemačku, koja je na otvaranju šampionata deklasirala Škotsku 5:1.

Ovaj dan ušao je u istoriju evropskih prvenstava jer smo dobili novog rekordera u kategoriji najmlađi svih vremena.

Lamin Jamal je sa 16 godina postavio novi rekord.

A protiv sebe je na terenu imao i 22 godine starijeg Luku Modrića.

Šahovska partija, pa 'blickrig' Španije

španija, hrvatska, morata
REUTERS/Lisi Niesner

Očekivano oprezno počeli su Hrvati i Španci.

Kada protiv sebe imate veterana, 38-godišnjeg Luku Modrića, koji je sa Real Madridom upravo osvojio novu titulu prvaka Evrope, igrače Mančester sitija Matea Kovačića i Joška Gvardiolu i mnoge druge vrhunske igrače, onda ne želite da srljate.

Selektor Španije Luis de la Fuente je to imao na umu i dobro je pripremio ekipu koju poznaje u dušu.

Počeli su Španci oprezno, ali i odlučno.

Prvih 30-ak minuta proteklo je u odmeravanju snaga, a onda nokaut u samo tri minuta.

Najpre je Fabijan Ruiz sa svoje polovine poslao teledirigovanu loptu ka Alvaru Morati između hrvatskih štopera, a iskusni napadač takvu priliku ne propušta.

REUTERS/Annegret Hilse
Morata postiže vodeći gol za Španiju

Nije se stišalo slavlje španskih navijača, a već je bilo 2:0.

Fabijan Ruiz je na petoparcu izlomio Modrića, a onda preciznim udarcem po zemlji, kroz noge odbramnenog igrača Šutala, savladao Dominika Livakovića.

španija, hrvatska, fabijan ruiz
ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Sjajan gol Fabijana Ruiza

Prenula se ekipa Hrvatske potom, imala je nekoliko dobrih situacija pred golom Unaija Simona, ali potom novi kroše Španaca i to od jednog od najnižih igrača na terenu.

Deni Karvahal, desni bek, ubacio se u poziciju napadača, i na izvanredan pas Lamine Jamala samo je ćušnuo vrhom kopačke u mrežu.

španija, hrvatska, karvahal

Bilo je ovo tek četvrti put da neka ekipa ima tri gola prednosti na poluvremenu na utakmici evropskog prvenstva, a dva od ta četiri puta su se desila u poslednja 24 sata.

Nemačka je juče vodila protiv Škotske 3:0, Francuska je imala 3:0 protiv Belgije 1984. godine, a 4:0 protiv Islanda 2016. godine.

španija, hrvatska, hrvatske navijačice
Hrvatski navijači bili su vrlo optimistični pred duel sa Španijom, kao i ove tri devojke
hrvatski i albanski navijač
Reuters
Albanski i hrvatski navijač zajedno ispred Olimpijskog stadiona u Berlinu

Probala je Hrvatska u drugom delu da brzim golom pokuša da stigne prednost Španaca, ali osim nekoliko uzbuđenja pred golom Simona nije bilo efekta.

Prostor koji se otvorio na sredini terena, Španci su koristili za kontranapade, a umalo da iz jednog takvog Jamal postigne gol - Livaković je skinuo čist gol.

Uzbuđenja u poslednjih 10 minuta.

hrvatska, španija
Hrvatski fudbalski savez treba da očekuje kaznu jer su pojedini navijači palili baklje tokom meča sa Španijom

Golman Španije se poigravao, ukrao mu je loptu Majer, dodao do Bruna Petkovića, koga je na pet metara od praznog gola oborio Rodri.

Penal za Hrvatsku, ali Simon se iskupio - odbranio je i to glavom.

GRUPA B: Italija - Albanija 2:1 (2:1)

Šokantan početak u Dortmundu i ekspresan povratak Italijana, branilaca titule prvaka Evrope sa prethodnog Evropskog prvenstva 2021.

Katastrofalnu grešku Federika Dimarka koji je želeo da vrati loptu golmanu Đanluiđiju Donarumi iskoristio je Nedim Bajrami zatresavši mređu Italijana u 23. sekundi.

Bio je to najbrži gol u istoriji evropskih prvenstava za eksploziju oduševljenja hinjada albanskih navijača u Dortmundu.

Ujedno, tek drugi gol Albanije na evropskim šampionatima, a ovo im je drugo učešže - prethodni put su igrali u Francuskoj 2016.

albanci
GEORGI LICOVSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock
albanci
Reuters/Leon Kuegeler
albanci
FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Ali Italijani su vrlo brzo pribrali i stavili stvari na svoje mesto.

Do 17. minuta već je bilo 2:1.

italija, evropsko prvenstvo
REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Najpre je Alesandro Bastoni glavom izjednačio, a onda majstorija Nikole Barele koji je iz voleja poslao projektil u gol Albanije, brzinom od 94 kilometara na čas.

italija, nikolo barela
REUTERS/Leon Kuegele

Italijani su potpuno zagospodarili terenom, preuzeli su sve konce igre u svoje ruke, ne dozvoljavajući Albancima ni da priprete.

Mogli su Italijani do još kojeg gola, pogodili su stativu, Lorenco Pelegrini je loše zahvatio loptu glavom sa pet metara, a Federiko Kijeza se igrao fudbala po desnoj strani...

Drugo poluvreme bilo je sa mnogo manje ritma, Italijani su skoro potpuno 'sakrili' loptu u nameri da mirno privedu utakmicu kraju.

Takva igra zamalo da im se osveti u 90. minutu kada je Rej Manaj pobegao odbrani Italije, ali je Donaruma spasao azure.

Rekord

Španac Lamin Jamal ušao je u istoriju kao prvi 16-godišnjak koji je nastupio na evropskim prvenstvima.

Napadač Barselone, koji je danas bio u startnoj postavi Španije protiv Hrvatske, ima 16 godina i 338 dana.

španija, lamin jamal
Lamin Jamal u duelu sa Joškom Gvardiolom

Dosadašnji rekord držao je Poljak Kasper Kozlovski, koji je imao 17 godina i 246 dana na Evropskom prvenstvu 2021. godine.

Englez Džud Belingem nakratko je držao rekord sa 17 godina i 349 dana kada je igrao protiv Hrvatske na istom tom EP, pre nego što ga je Kozlovski, koji je sada igrač Brajtona, oborio šest dana kasnije.

španija, evropsko prvenstvo, lamin jamal
Duhovita poruka španskih navijača Jamalu: Daš mi dres, uradiću ti zadatke iz matematike

Kada je Jamal rođen, kapiten hrvatskog tima Luka Modrić upravo je bio završio svoju četvrtu sezonu u seniorskom fudbalu.

Izlaskom na teren protiv Španije, Modrić je upisao 176. nastup za Hrvatsku.

Pored činjenice da je heroj u svojoj domovini, maestro veznog reda se pridružio Nemcu Lotaru Mateausu i Portugalcu Kristijanu Ronaldu kao jedini čovek koji je igrao na devet velikih turnira.

Modrićevo prvo veliko takmičenje bilo je Svetsko prvenstvo 2006. godine, a njegova prva utakmica na evropskim prvenstvim bila je za pamćenje - postigao je gol iz penala posle samo četiri minuta meča protiv Austrije 2008. godine.

Sa Hrvatskom je igrao u finalu Svetskog prvenstva 2018. godine u Rusiji, kada je pobedila Francuska.

Neverovatna karijera.

Pripremili smo kompletan raspored svih utakmica na Evropskom prvenstvu koji možete da preuzmete i odštampate saOVOG LINKA.

GRUPA A: Granit(na) Švajcarska, Mađari „kasnili" na utakmicu

Mađarska - Švajcarska 1:3 (0:2)

švajcarska, evropsko prvenstvo u fudbalu
Reuters/Thilo Schmuelgen

Fudbal ume da režira čudne, gotovo neverovatne stvari.

Kvadvo Dua, momak rođen u nemačkom Kelnu, postigao je prvi gol u dresu švajcarske reprezentacije u prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj protiv Mađarske i to baš na stadionu u rodnom gradu.

Asistencija Mihela Ebišera kroz srce odbrane Mađarske i hladnokrvna egzekucija fudbalera bugarskog Ludogoreca kao da mu je pedeseta, a ne tek njegova druga utakmica za Švajcarsku.

A onda je Ebišer, posle asistencije, dao još jedan gol za Švajcarsku - i njemu prvenac za Švajcarsku.

Kakav način da se zahvalite selektoru na poverenju!

Švajcarska je odlično odigrala prvo poluvreme, dokazujući da se ova generacija, predvođena maestralnim Granitom Džakom (danas bez pogrešnog dodavanja), iskalila na velikim međunarodnim turnirima.

Za razliku od Mađara koji su kvalifikacije završili bez poraza u grupi u kojoj je bila i Srbija, Švajcarci su malo podbacili, završivši kao drugi iza Rumunije.

Ali švajcarski tim ima i kvalitet i iskustvo.

Iz utakmice u Kelnu bilo je jasno zašto Švajcarci imaju sjajan niz - samo jedan poraz u prethodnih 14 utakmica.

Posle vodećeg gola u 12. minutu, koji je priznao VAR posle prvobitne pogrešne procene sudija na terenu da je bio ofsajd, Švajcarci su mogli i do 2:0.

Miloš Kerkez, momak rođen u Vršcu, pogrešio je u dodavanju ispred šesnaesterca Mađarske, a veliku priliku - jedan na jedan - propušta Ruben Vargas čiji je udarac ramenom odbranio golman Peter Gulači.

A u završnici prvog poluvremena novi šok za danas lošu Mađarsku.

Ebišer, asistent kod prvog gola, preciznim udarcem sa 17-18 metara, gotovo iz kolena, gađa levi ugao Gulačija i pogađa.

Udarac Ebišera, Gulaši se samo ispružio

Mađarska većinom meča neprepoznatljiva.

Ako ne ide 'desetki' Dominiku Soboslaju, onda ne ide ni celom mađarskom timu - a on je danas bio jedan od najlošijih, uz štopera Atilu Salaja.

viktor orban
YOAN VALAT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Viktor Orban, mađarski premijer, na tribinama stadiona u Kelnu

Ali prvi dobar potez Soboslaja urodio je plodom.

Odlično je centrirao u 66. minutu, a Barnabaš Varga je glavom ubacio loptu u mrežu.

mađarska, navijači mađarske
REUTERS/Wolfgang Rattay
Navijači Mađarske slave gol - biće kazni za Fudbalski savez Mađarske zbog paljenja baklji

U sudijskoj nadoknadi, dok su sve karte bacili u napad, još jedna očajna intervencija mađarske odbrane i poklon za Švajcarsku.

Vili Orban je bukvalno glavom proigrao onog koga nije hteo - lopta je pala pravo na nogu protivničkog napadača Brila Emboloa koji je samo dodao so na ranu Mađara.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk