BBC vesti na srpskom

EURO 2024: Hrabra Slovenija osvojila bod protiv Danske, Holandija probila poljski oklop

Danska povela golom Eriksena, izjednačio Janža. Holandija pobedila Poljsku 2:1 u prvoj utakmici grupe D na EP u Nemačkoj.

BBC News pre 9 dana
slovenija, danska
REUTERS/Leonhard Simon
Radost slovenačkog fudbalera Erika Janže, strelca izjednačujućeg gola

Pre tri godine, Kristijan Eriksen se odjednom srušio na terenu tokom utakmice na prethodnom Evropskom fudbalskom prvenstvu.

Njegovi saigrači, protivnici i gledaoci su se uhvatili za glavu, plašeći se najgoreg.

Ali danski fudbaler se oporavio od srčanih problema, ponovo je zaigrao fudbal i ponovo je na Evropskom prvenstvu.

Tačno 1.100 dana otkako je kolabirao na terenu, Eriksen, fudbaler Mančester junajteda, postigao je vodeći gol za Dansku u utakmici 1. kola Grupe C protiv Slovenije, koja, poput Srbije, igra prvo Evropsko prvenstvo posle 24 godine.

Ali Slovenci su uspeli da osvoje bod na stadionu u Štutgartu, golom Erika Janže tačno sat vremena igre nakon što je Danska povela.

Slovenija - Danska 1:1 (0:1).

Danci su u 17. minutu izveli sjajnu kombinaciju.

Lopta je bačena iz auta, Jonas Vind je petom prosledio ka Eriksenu koji je majstorski šutirao i savladao golmana Slovenije Jana Oblaka.

danska, eriksen
RONALD WITTEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Kristijan Eriksen

Danci su u većem delu meča kontrolisali igru, uz sporadične pokušaje Slovenaca da ugroze gol Kaspera Šmajhela.

Veliku šansu da otklone dileme oko pobednika Danci su imali u 65. minutu, kada je Kristijansen sa desnog boka uputio oštru loptu u peterac Slovenije, Hejlund je zahvatio loptu, ali je Oblak čudesno sačuvao gol.

Slovenci su potom krenuli na sve ili ništa.

U 76. minutu, Benjamin Šeško je snažno šutirao i pogodio stativu - gol Kaspera Šmajhela se tresao dobrih 15-ak sekundi.

Samo minut kasnije, izjednačenje.

Janža je sačekao loptu na ivici šesnasterca, odapeo levicom, ona je na putu ka golu zakačila Hjulmanda i prevarila Šmajhela.

Bio je to prvi gol Slovenije od Evropskog prvenstva 2000. godine u Belgiji i Holandiji.

MOHAMED MESSARA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

GRUPA D: Poljska - Holandija 1:2 (1:1)

holandija, holandski navijači
ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Narandžasta reka slivala se Hamburgom satima pre meča, nagoveštavajući novu fudbalsku zabavu na Evropskom fudbalskom prvenstvu u Nemačkoj.

Poljaci, kojih je takođe bilo u zavidnom broju, nisu baš bili raspoloženi da zabava bude samo holandska, ali stadion napustili tužnih lica.

Potpuno zaslužena pobeda Holanđana koji su celu utakmicu napadali, promašivali šanse i imali 20 udaraca na gol Poljske.

Holandija je od početka meča krenula u ofanzivu, već u prvim minutima Kodi Gapko je namučio golmana Poljske Vojćeha Šćesnog, ali je Poljska bila ta koja je došla u prednost.

U prvoj akciji, posle kornera, Adam Buksa je glavom poslao loptu u mrežu, šokiravši Holanđane koji su do tog trenutka držali sve konce igre u svojim nogama.

Poljaci su ceo meč odigrali bez najboljeg igrača, napadača Roberta Levandovskog koji je povređen, ali je i Holandija hendikepirana jer nema plejmejkera Frenkija de Jonga koji nije ni otišao u Nemačku zbog povrede članka.

poljska, holandija
REUTERS/Kacper Pempel
Buksa postiže vodeći gol za Poljsku

Ali Holandija je nastavila da napada i 15-ak minuta kasnije bilo je 1:1.

Izjednačio je Kodi Gapko, danas najbolji u ekipi Holandije, tukavši ka golu Poljske, a lopta se posle dvostrukog rikošeta odbila u mrežu prevarivši Šćesnog.

REUTERS/Annegret Hilse
Izjednačujući gol Holanđana

Holanđani su nastavili napade, imali nekoliko odličnih prilika, a onda trenutak odluke u 83. minutu.

Strelac je bio Vut Verghorst koji je bukvalno minut pre toga ušao u igru, zamenivši Memfisa Depaja.