BBC vesti na srpskom

Euro 2024: Senzacija - Albanija osvojila bod protiv Hrvatske u 95. minutu, Nemci ponovo moćni

Albanija vodila 1:0 do 74. minuta, a onda su Hrvati napravili preokret u režiji Anta Budimira. U četvrtom minutu sudijske nadoknade, Albanija je izjednačila.

BBC News pre 6 dana  |  Predrag Vujić - BBC na
albanija, hrvatska
FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Velika radost igrača Albanije posle izjednačujućeg gola u sudijskoj nadoknadi

Vicešampion sveta iz Rusije 2018. godine bio je na ivici ambisa u drugoj utakmici na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, a Albanci na putu senzacije. I napravili su je.

Balkanski derbi u Grupi B na stadionu u Hamburgu obilovao je uzbuđenjima i dramom u drugom poluvremenu, u kojem su Hrvati napravili preokret, ali su primili gol u petom minutu sudijske nadoknade.

Hrvatska - Albanija 2:2 (1:0) i sada obe reprezentacije imaju po bod.

U drugoj utakmici Grupe B, u četvrtak, 20. juna od 21 sat igraju Španija i Italija.

U poslednjem kolu, Hrvatska igra protiv Italije, a Albanci protiv Španije.

Posle debakla protiv Španije, Hrvatska je morala da opravda ulogu velikog favorita protiv Albanije i da sačuva šanse da nastavi takmičenje na EP.

Albancima se umalo ponovio meč iz prvog kola protiv Italije.

Poveli su, a onda su 'pali', odbrana je poklekla u dva minuta, ali su ipak uspeli da osvoje bod u sudijskoj nadoknadi.

Albanci su zaledili Hrvate ranim vođstvom, već u 11. minutu.

Na centaršut Asanija, Ćazim Ljaći, vezista rimskog Lacija, trzajem glavom je poslao loptu u mrežu Hrvata.

Odbrana Hrvatske, na čelu sa golmanom Dominikom Livakovićem nemo je posmatrala razvoj događaja.

ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Ćazim Ljaći
Leszek Szymanski/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Strelac vodećeg gola za Albaniju Ćazim Ljaći

Hrvati su izgledali prilično indisponirano, tromo i frustrirano u prvih 45 minuta.

Dvadeset minuta posle vodećeg gola, Albanci su mogli da ponovo rane Hrvate.

Luka Modrić, 38-godišnji veteran, izgubio je loptu na sredini terena, usledio je kontranapad Albanaca, Aslani je izbio sam pred golmana Livakovića, koji je spasao svoj tim.

hrvatska, hrvatski navijači
REUTERS/Carmen Jaspersen

Trgli su se Hrvati početkom drugog poluvremena, stvorili dve, tri dobre prilike, a najbolju je imao Luka Sučić koji je ostao sam nakon dodavanja Brune Petkovića, dobro je šutirao, ali golman Albanije Strakoša.

Kako je vreme odmicalo, Hrvati su bili sve opasniji, da bi u 74. minutu konačno prošla jedna od akcija, u kojoj je veliki deo posla uradio Ante Budimir, a Andrej Kramarić je skratio muke mnogobrojnim hrvatskih navijačima na tribinama Folkerspark stadiona u Hamburgu.

ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Odmah u narednom napadu, Hrvatska je mogla do preokreta, ali se spetljao Mario Pašalić u situaciji kada je mogao samo da ćušne loptu pored albanskog golmana.

Ono što nije uradio Pašalić, jeste albanski igrač Klaus Đasula.

Budimir se izborio za loptu na levoj strani šesnaesterca i odigrao povratnu za Luku Sučića, čiji je udarac izblokiran, ali se lopta u rikošetu odbila od noge albanskog igrača u gol.

Ante Budimir, 32-godišnji igrač španske Osasune, u tim trenucima je izrastao u heroja Hrvatske.

Ali fudbal ponovo režira dramu.

Umalo tragičar Albanije, Klaus Đasula, izrasta u junaka, pogotkom u finišu utakmice kojim je nokautirao hrvatsku ekipu, a njihove navijače na tribinama ostavio u šoku.

albanija, albanski navijači

Uoči meča, hrvatski i albanski navijači su se družili u Hamburgu, a zajedno su pevali pesmu 'Bojna Čavoglave' Marka Perkovića Tompsona, nastalu na početku rata u bivšoj Jugoslaviji, o „spremnosti Hrvata da se brane od četnika", piše zagrebački Jutarnji list.

FSS: Drakonski kazniti hrvatske i albanske navijače

UEFA je naložila srpskom savezu da plati ukupno 14.500 evra zbog „neprikladnih poruka" navijača Srbije tokom utakmice protiv Engleske, kao i zbog ubacivanja predmeta na teren.

Ali FSS sada traži od UEFA da „drakonski kazni" albanske i hrvatske navijače zbog zajedničkog skandiranja „Ubij Srbina" tokom meča u Hamburgu, rekao je generalni sekretar FSS Jovan Šurbatović za RTS.

Nije precizirao šta te drakonske kazne znače, ali da takvo skandiranje mora da bude sankcionisano.

„Ono što se desilo je skandalozno i tražićemo od Uefe sankcije, makar i po cenu da ne nastavimo takmičenje. Ako ih UEFA ne kazni, razmislićemo kako dalje", rekao je Šurbatović.

Šurbatović se zahvalio UEFA što je odmah reagovala po prijavi FSS i kaznila, kako je rekao, „takozvanog novinara sa Kosova" koji je rukama pravio dvoglavog orla ispred srpskih navijača u Gelzenkirhenu.

Njemu je oduzeta akreditacija, dodao je zvaničnik FSS.

Ali i FSS mora da plati zbog ponašanja navijača u meču protiv Engleske.

Disciplinska komisija Evropske fudbalske unije kaznila je FSS zbog ponašanja navijača tokom utakmice protiv Engleske u nedelju uveče u Gelzenkirhen.

FSS je kažnjen po dva osnova - 10.000 evra zbog „provokativne poruke na meču koja nije prikladna za sportski događaj" i još 4.500 evra zbog ubacivanja predmeta na teren tokom meča, objavila je UEFA.

Rezultati Grupe B:

• Španija - Hrvatska 3:0
  • Italija - Albanija 2:1
  • Hrvatska - Albanija 2:1
  • Španija - Italija (četvrtak, 21 sat, stadion u Gelzenkirhenu)

Grupa A: Nemci ubedljivo do naredne faze, nada Škotske živi

Nije kao da je iko sumnjao u njih, ali reprezentacija Nemačke za sada pruža najubedljivije partije na Evropskom prvenstvu.

Posle ubedljive pobede nad Škotskom, domaći tim je savladao i Mađarsku - 2:0.

nemačka
REUTERS/Heiko Becker

Strelac je prvo bio mladi Džamal Musijala u 22, da bi konačan rezultat postavio kapiten Ilkaj Gungogan u 67. minutu.

Iako su bili dominantni, imala je i Mađarska nekoliko prilika, ali jednostavno nije imala rešenje za Manuela Nojera, golmana pancera.

Posebno su blizu pogotka bili kada je Dominik Soboslaj, zvezda Liverpula, šutirao iz slobodnog udarca, ali je Nojer loptu izvukao iz samih rašlji.

nemačka, nemački navijači
Nick Potts/PA Wire
Pod konac

Nojeru je to pritom 17 meč na Evropskim prvenstvima, koliko je još imao samo imao slavni Italijan Đanluiđi Bufon.

Samo bi čudo moglo da spase njegov rekord u narednih nekoliko dana.

Nemačka je time postala prva reprezentacija koja je obezbedila plasman u drugi krug takmičenja - ostaje da se vidi samo još sa koje pozicije.

Prvi su u Grupi A sa šest bodova, dok drugoplasirana Švajcarska ima četiri, a upravo ta dva tima igraju 23. juna.

LEMENS BILAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Veselo ispred Brandeburške kapije

U drugom meču drugog kola te grupe, Švajcarska je remizirala sa Škotskom 1:1.

Prvi su se radovali navijači Škotske, poznati po veselju i zabavi gde god da se nađu, a kojih je u Nemačkoj toliko da se osećaju kao u Glazgovu.

Šutirao je Skot Mektomini u 13. minutu, lopta je pogodila defanzivca Švajcarske Fabijana Šara i završila u mreži.

Gol je zato upisan Šaru i samo je jedan u nizu auto-golova od početka turnira.

Međutim, radost Tartan armije, kako škotski navijači sebe nazivaju, nije dugo trajala.

Džerdan Šaćiri je iskoristio jednu grešku defanzivaca protivničkog tima i prelepim udarcem sa distance savladao golmana.

Šaćiri
EPA
Šaćiri postiže gol

Šaćirija ljubitelji fudbala u Srbiji dobro znaju.

Na Mundijalu u Rusiji 2018. godine, postigao je pobedonosni gol u meču protiv Srbije, što je proslavio pokazivanjem albanskog dvoglavog orla.

Postupak fudbalera rođenog 1991. u Gnjilanu, na Kosovu, tada je izazvao veliku buru.

Do kraja meča protiv Škotske viđena je velika borba, šanse za pobedu imali su i jedni i drugi - Škotska je pogodila stativu, Švajcarcima poništen gol zbog malog ofsajda - ali su mreže mirovale.

Nada Škotske da se plasira u drugi krug tako i dalje živi.

Tamo ih šalje pobeda u poslednjem kolu grupe protiv Mađarske, uz poraz Švajcarske od Nemačke.

Jedno je sigurno, njihovi navijači će se i pred taj meč dobro zabaviti.

Jer kao što pevaju:No Scotland, no party! (Bez Škotske nema zabave!).