BBC vesti na srpskom

Euro 2024: Remi Francuske i Holandije, Poljska eliminisana, preokret Ukrajine protiv Slovačke

Austrija savladala Poljsku 3:1, a Francuska i Holandija odigrale 0:0. Ukrajina preokrenula protiv Slovačke za prvu pobedu na EP od 2012.

BBC News pre 5 dana
austrija, arnautović
ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Marko Arnautović proslavlja treći gol iz penala

Poljska je prva reprezentacija na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj koja je eliminisana kolo pre kraja grupne faze.

Poljaci su danas poraženi od Austrije 1:3, a potom su Francuska i Holandija, u Grupi D, odigrale bez golova.

Remi evropskih fudbalskih velesila značio je da Poljaci ostaju bez šansi da se domognu jednog prva dva mesta u grupi, a i bez mogućnosti da bar kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe ostane na turniru.

Francuzi i Holanđani su remijem bez golova prekinuli niz od čak 50 utakmica na evropskim prvenstvima na kojima je bilo pogodaka.

Poslednji meč na EP bez golova odigrale su Engleska i Škotska pre tri godine.

Austrija - Poljska 3:1

Selektor fudbalske reprezentacije Austrije Ralf Ragnik je 'skockao' ekipu za velika dela.

Austrija je odigrala odličan meč i pobedila Poljsku 3:1 u 2. kolu Grupe D, stvorivši poziciju da nastavi takmičenje na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Poljaci nisu odigrali lošu utakmicu, ali su naleteli na Austriju koju je Nemac, 65-godišnji Ragnik, nekadašnji trener Mančester junajteda, izvanredno pripremio u svakom smislu.

Velike greške u odbrani, koštale su Poljake boljeg rezultata.

austrija
Baumgartner proslavlja drugi gol sa selektorom Ragnikom

Posle ranog vođstva Austrije, golom Traunera u 9. minutu, Poljska je preuzela inicijativu i stigla je do izjednačenja u 30. minutu, zahvaljujući snalažljivom Pjateku.

Psihološka prednost bila je na strani Poljaka, ali je Austrija u drugom delu krenula na sve ili ništa.

I isplatilo se.

Golovima dvojice napadača, Kristofa Baumgartera u 66. i Marka Arnautovića iz penala u 78. minutu, Austrija je završila posao.

Bar u ovom meču.

Predstoji joj lavovska bitka protiv Holandije u poslednjem kolu.

levandovski, poljska
REUTERS/Annegret Hilse
Razočarani Robert Levandovski, jedan od najboljih evropskih napadača

Time je golom završen niz od 50 utakmica na Evropskom prvenstvu. Poslednji meč na Evru bez golova odigrali su Engleska i Škotska pre tri godine.

Francuska - Holandija 0:0

U jednom od evropskih fudbalskih klasika, Francuska, bez Kilijana Mbapea koji je bio na klupi za rezerve zbog povrede (slomljen nos), i Holandija odigrale su prvi meč na EP koji je završen bez golova.

Francuzi su imali mnogo više prilika, pogotovo Antoan Grizman, ali najveće uzbuđenje je bilo u 69. minutu pred golom Francuske.

kilijan mbape
REUTERS/Lee Smith
Mbape kao Zoro

Holanđanin Simons je postigao gol, ali je poništen zbog ofsajda posle duge provere video tehnologijom.

Nije Simons bio u ofsajdu već Denzel Dumfris koji je stajao kod golmana Francuske Majka Manjana.

holandija
MOHAMED MESSARA/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Zbog ove situacije je poništen gol Holanđana

Ali svi snimci ukazuju da Dumfris nije smetao golmanu Francuske.

Dugo se većalo u VAR sobi, a odluka je rastužila narandžasto more na tribinama.

Rezultati Grupe D:

• Poljska - Holandija 1:2
  • Francuska - Austrija 1:0
  • Austrija - Poljska 3:1
  • Holandija - Francuska 0:0

Tabela: Francuska i Holandija po četiri boda, Austrija tri, Poljska 0.

U poslednjem kolu igraju: Austrija - Holandija i Poljska - Francuska.

GRUPA E: Preokret Ukrajine za prvu pobedu na EP od 2102.

ukrajina
EPA

Ukrajina je ostvarila prvu pobedu na evropskim prvenstvima od 2012. godine.

U meču 2. kola Grupe E, Ukrajine je pobedila Slovačku 2:1, posle preokreta.

Pred poslednje kolo u sredu, 26. jun, Rumunija, Slovačka i Ukrajina imaju po tri boda, s tim što Rumunija i Belgija igraju meč 2. kola u subotu.

Ivan Šranc, strelac pobedonosnog gola protiv Belgije, doveo je Slovačku u vođstvo u posle 17 minuta.

Ali je Ukrajina u drugom poluvremenu napravila preokret.

Mikole Šaparenko je izjednačio u 54. minutu, pogodivši iz neposredne blizine nakon centaršuta Aleksandra Zinčenka, a Roman Jaremčuk postigao je pobedonosni gol deset minuta pre kraja meča.

Napadač Valensije je bio je na terenu tek 13 minuta, kada je dobio loptu od Šaparenka i gurnuo je pored golmana Slovačke Martina Dubravke u donji levi ugao.