Еуро 2024: Контроверзна ВАР одлука - да ли је Холандија оштећена против Француске
Холандија и Француска одиграле су први меч без голова на ЕП, али 'наранџасти' јесу затресли мрежу Француза.

Док се у британској Премијер лиги води велика расправа да ли видео-технологију (ВАР) као помоћ судијама на терену треба укинути, на Европском фудбалском првенству у Немачкој сви су хвалили одлуке овог система.
Све до петка увече и меча Француска - Холандија у 2. колу Групе Д, који је на крају завршен 0:0.
Холандски фудбалер Ћави Симонс постигао је гол у 69. минуту, али је поништен због офсајда после дуге анализе у ВАР соби.
Није Симонс био у офсајду већ његов саиграч Дениз Думфрис, али ни то што је био у недозвољеној позицији није пресудило, већ питање - да ли је ометао голмана Француске Мајка Мањана да се баци и евентуално изблокира ударац Симонса.
Фудбалска јавност је подељена.
Изузимајући инволивиране стране - Француску и Холандију које, разуме се, имају супротстављене ставове - посматрачи са стране имају различита мишљења: од био је гол, до утемељене одлуке судија и ВАР-а.
- Реми Француске и Холандије, Пољска елиминисана, преокрет Украјине против Словачке
- Да ли је ВАР у фудбалу погодак или промашај
- Како би ВАР променио историју фудбала
- Срби, фудбал, синус и косинус - стижу ли камере на српске стадионе
Анализирајући ситуацију, Дејан Недић, судијски стручњак и консултант РТС-а, рекао је да је одлука арбитара била добра.
„Погледајте Думфриса, направио је корак у страну, а играч који је у тој позицији не сме да се помера. Да се није померао, био би гол&qуот;, рекао је Недић у емисији РТС-а посвећеној Европском првенству.
Раније истог дана, Недић је приметио прву грешку ВАР-а на Европском првенству - Аустријанцима није досуђен пенал у мечу против Пољске, након што је после центаршута лопта погодила у руку пољског играча.
Судија на терену није реаговао, али ни ВАР, а морао је, сматра Недић.
Ипак, та одлука није утицала на крајњи исход, Аустрија је победила Пољску 3:1.
Али јесте у мечу Холандије и Француске, јер би победом и са та три бода, Холанђани већ били у осмини финала ЕП.
Шта се десило у спорној ситуацији?
Симонс је упутио оштар ударац по земљи и погодио у 'малу мрежу' поред леве стативе (гледано из позиције голмана).
Чувар мреже Француске се претходно бацио на траву, потом устао са земље, али је у том тренутку Симонс распалио и утисак је да би Мањан тешко одбранио, чак и да је 'запливао'.

На метар, два од Мањана стајао је холандски фудбалер Думфрис који се, док је лопта ишла ка голу, тек мало померио у страну.
Кључно питање које се разматрало јесте - да ли је тиме утицао на игру и да ли је ометао голмана?
Судије на терену, предвођене Енглезом Ентонијем Тејлором, одмах су показале да је офсајд.
Уследило је вишеминуто гледање снимка у ВАР соби и потврда првобитне одлуке судија - није гол.

За Роналда Кумана, селектор Холандије, није било дилеме - гол је био.
„Думфрис је био у офсајду, тачно. Али он није ометао голмана и у таквим ситуацијама гол је потпуно регуларан&qуот;, рекао је легендарни холандски фудбалер, сада селектор, после меча.
Многе је заправо изненадило колико дуго је трајала провера.
„Било им је потребно пет минута да провере, па ако није толико компликовано, зашто је трајало толико дуго? Не разумем одлуку, није било ометања голмана.&qуот;
Селектор Француске Дидије Дешан је, неизненађујуће, мишљења да је донета исправна одлука.
„Био сам мало затечен због дугог трајања провере. Кад сам видео снимак на терену, мени је све било јасно и није баш била 'мозгалица'&qуот;, рекао је он.

Некадашњи енглески фудбалери, сада ББЦ коментатори - и сва тројица нападачи - листом сматрају да су Холанђани оштећени.
„Француска је у овој ситуацији имала велику срећу&qуот;, рекао је Алан Ширер.
„Када видите угао иза гола, голман очигледно не може да се баци за лоптом у том положају тела у којем је био.
„Он не би стигао до те лопте и холандски фудбалер уопште не утиче на њега&qуот;, додао је Ширер.
Гери Линекер се надовезао: „У овој ситуацији морате да одлучите да ли је голман спречен да интервенише, а овај није, то је јасно, далеко је од Думфриса и не би могао да стигне лопту&qуот;.
Вејн Руни, заједно са бившим шпанским везистом Сеском Фабрегасом, сугерисали су да је судија Тејлор требало да оде да погледа монитор на терену.
„Думфрис заиста прави мало корак, али овај гол није требало да буде поништен.
„Судија на терену (Ентони Тејлор) је требало да оде до екрана поред терена и погледа и пресече. Он на то има право&qуот;.
На Европском првенству у Немачкој, ВАР је до сада био непогрешив.
Посебно је била интерсантна утакмица Белгије и Словачке.
Словачка је направила изненађење, победивши фаворизоване Белгијанце 1:0, али су 'Црвени ђаволи' дали два гола - и оба су поништена.
Док око првог и није било претеране дилеме, друга ситуација је била занимљивија за анализу.
Стрелац тог гола, Ромелу Лукаку, није био у офсајду, али је асистент за погодак Луис Опенда, стварајући себи позицију да надмудри ривала, лопту дирао руком.

Лопте на ЕП у Немачкој имају у себи чип који окрива разне ствари, а управо је у овој ситуацији допринела да Белгија остане без бода.
Шта је ВАР систем
- Видео ассистант реферее (ВАР) или „видео помоћник судије&qуот; је систем помоћу којег главни судија може да поново размотри битне тренутке у мечу
- За ВАР систем потребно је између осам и 12 камера на тачно означеним местима на стадиону - у линији са голом, казненим простором...
- Помоћ ВАР система користи се за четири ствари - голове (и све што доводи до њих или их спречава, попут офсајда или фаулова), пенале, директне црвене картоне или ситуације када је погрешан играч добио жути или црвени картон
- Функционише тако што на стадиону постоји ВАР соба у којој судије на мониторима посматрају шта се дешава на терену. У случају сумњиве ситуације они сигнализирају главном судији, који прекида меч и рукама показује знак правоугаоника, тј. монитора. Потом, он одлази поред терена где на екрану може да погледа шта се догодило
- Систем је први пут тестиран у Холандији, у сезони 2012/2013, а широм света постао је познат током Светског првенства у Русији 2018.
- Током 2018. ВАР је и званично уписан у правила фудбалске игре
- Од најјачих лига света ВАР тренутно користе Италија, Шпанија, Немачка, Француска, у енглеској Премијер лиги, као и у другим лигама, а примењује се и у европским клупским такмичењима
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 06.22.2024)
