BBC vesti na srpskom

Finale Vimbldona: Alkaraz odbranio titulu bez izgubljenog seta, Đoković neprepoznatljiv

Mladi Španac neverovatnom igrom odbranio titulu na Vimbldonu, dok Đoković veći deo meča nije uspevao da dođe do prepoznatljive igre.

BBC News 14.07.2024
alkaraz
Reuters

U reprizi nezaboravnog finala Vimbldona od prošle godine, mladi Španac Karlos Alkaraz odbranio je titulu, ali ovog puta bez izgubljenog seta rezultatom 3:0 (6-2, 6-2, 7-6).

Ovo je četvrta gren slem titula za Alkaraza, a 21-godišnji Španac je tako postao najmlađi šampion Vimbldona i Rolan Garosa u istoj godini.

Njegov protivnik Novak Đoković, jedan od najboljih tenisera svih vremena, igrao je deseto finale na engleskoj travi ali kao da nije imao odgovor na fenomenalnu igru, brzinu i preciznost 16 godina mlađeg igrača.

Prva dva seta Alkaraz je osvojio bez mnogo muka, dok je u trećem Đoković na trenutke pokazivao prepoznatljivu igru, namučio protivnika, odbranio tri meč lopte i odveo set u taj brejk.

Ipak, španski teniser odigrao je fenomenalan meč od početka do kraja i sa širokim osmehom na licu podigao pehar koji mu je uručila princeza od Velsa Kejt Midlton.

„Ovo je za mene san, osvajanje ovog turnira", rekao je Alkaraz sa trofejem engleskog gren slema u rukama.

Upitan o finalu Evropskog prvenstva u fudbalu u kome igraju upravo Španija i Engleska, Alkaraz je u šali odgovorio:

„Ja sam svoj posao odradio, sada da vidimo fudbalere".

Poslednji koji je odbranio vimbldonsku titulu dve godine za redom bio je upravo Novak Đoković i to 2021. i 2022. godine.

Alkaraz se obratio i njemu:

„Bila je naporna godina za tebe, uradio si neverovatne stvari posle operacije i Rolan Garosa, a nestvarno je što si posle svega stigao do finala", rekao je.

Đoković nije ostao dužan.

„Potpuno zasluženo je pobedio, odigrao je fenomenalan meč", rekao je i čestitao stručnom timu njegovog protivnika na „neverovatnom poslu".

Đoković ima sedam trofeja na Vimbldonu i ovim porazom mu je izmakla prilika da se izjednači sa Rodžerom Federerom.

Tok meča

Đoković
Reuters

Pod otvorenim krovom centralnog terena Vimbldona pri servis uputio je Novak Đoković.

Alkaraz je bez razmišljanja posle bacanja novčića tražio da prvi riternira, i to se pokazalo kao dobra odluka jer mu je pripao prvi set.

Ali počelo je žestoko - maratonskim prvim gemom.

Posle čak 14 minuta razmene neverovatnih udaraca sa obe strane mreže, prvi gem i brejk osvojio je Alkaraz.

U nastavku je Đoković nešto slabije odgovarao na poteze španskog tenisera.

Đoković je uspeo da osvoji dva gema, ali je Španac duplim brejkom stekao prednost i priveo kraju prvi set rezultatom 6-2.

Nastavio je Alkaraz u punom gasu i u drugom setu.

Leteo je po terenu, stizao je gotovo svaku loptu koju je srpski teniser pokušao da mu pošalje i zadao nekoliko neverovatnih voleja.

Ponovo je osvojio dupli brejk, drugi posle duple greške Đokovića, kada je bilo jasno da Novaku stvari ne idu po planu.

Đoković nije imao odgovor, pa je i drugi set, istim rezultatom 6-2, pripao Alkarazu.

Alkaraz
Reuters

U trećem setu Đoković je delovao prisutnije i agresivnije.

Obojica tenisera uzimala su gem za gemom.

Posle još jedne dugačke razmene u trećem gemu, koji je pripao Đokoviću, srpski teniser je prvi put pokazao emocije od početka meča.

Za razliku od prva dva seta, Novak je na početku trećeg uspeo nekoliko puta da natera Alkaraza na grešku, i uz nekoliko savršeno izvedenih servisa poveo 3-2.

U sledećem gemu nije bilo lakih poena, ali je Alkaraz uzvratio snažnim servisima i izjednačio.

Đoković je potom na svoj servis bez izgubljenog poena poveo 4-3.

Alkaraz je brzo vratio na 4-4, i Đoković je dobio priliku da servira za vođstvo.

Ali to se nije dogodilo - nekoliko maestralnih poteza Španca donelo mu je još jedan brejk, pa je Alkaraz servirao za odbranu titule.

Sve mu je išlo na ruku i imao je tri meč lopte.

Ali, Novak Đoković - uspeva da spasi sve tri, izjednači na 5-5, potom i povede 6-5 i pomrsi konce Alkarazu koji je nekoliko minuta pre toga maltene imao pehar u rukama.

Španski teniser je međutim brzo uspeo da vrati gejm i izjednači na 6-6, što je treći set odvelo u taj brejk.

Poen sa poenom, precizni servisi, nekoliko grašaka na obe strane i Alkaraz je uzeo i poslednji gem rezultatom 7-4.

Alkaraz je bez izgubljenog seta odbranio titulu na Vimbldonu.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk