Ministarstvo demantovalo navode da je elektroenergetski sistem Srbije pred raspadom

Beta 24.07.2024

Ministarstvo rudarstva i energetike demantovalo je danas da je srpski elektroenergetski sistem "pred raspadom", kako tvrdi potpredsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dušan Nikezić, navodeći da su njegove izjave neistinite, odnosno da predstavljaju dezinformacije i paušelne ocene.

"Najbolji dokaz stabilnosti i otpornosti našeg sistema je nedavni regionalni 'blekaut' tokom kojeg je Srbija bila apsolutno energetski sigurna. Naravno da nisu tačni ni navodi da Elektroprivreda Srbije (EPS) beleži najgore rezultate od 2021. godine, baš kao što nikakve veze sa istinom nema ni Nikezićeva izjava da su 'ispali blokovi od 1.500 megavata'", navedeno je u saopštenju.

Iz ministarsva su podsetili da samo godinu dana od imenovanja profesionalnog Nadzornog odbora, EPS ima generalnog direktora izabranog na konkursu, da je usvojen Plan transformacije kompanije usaglašen sa Međunarodnim monetarnim fondom, da se intenzivno radi na strukturnim i operativnim promenama.

Dodaje se i da je poboljšana proizvodnja otkrivke u odnosu na prošlu godinu, da se remonti proizvodnih kapaciteta obavljaju po planu i u predviđenim rokovima, da je neplaniranih zastoja termo blokova 10 odsto manje nego prošle godine, a da za sve to vreme građani i privreda imaju stabilno i sigurno snabdevanje električnom energijom.

Uprkos tome što je nezapamćeni dvonedeljni toplotni talas za posledicu imao enormnu potrošnju električne energije, koja je oborila sve letnje rekorde, i to u vreme remonata značajnih termo i hidrokapaciteta, EPS je obezbedio dovoljne količine električne energije i stabilno snabdevanje, navedeno je u saopštenju.

Ukazano je da je rekordna potrošnja iziskivala obezbeđenje dodatnih količina električne energije, ali ona nije kupovana po havarijskim cenama, već po najpovoljnijim uslovima koje je tržište dozvoljavalo u tom trenutku.

"Svima je, pa i Nikeziću, poznato koliko su stari proizvodni kapaciteti EPS-a i koliko znanja, rada i požrtvovanosti svakodnevno ulažu zaposleni EPS-a kako bi Srbija bila energetski sigurna. U periodu 2001-2012. nije započet niti završen nijedan novi proizvodni pogon Elektroprivrede, pa je pravo pitanje zašto Nikezić dok je imao priliku nije nešto poboljšao u srpskom energetskom sektoru", naveli su iz Ministarstva rudarstva i energetike.

Napisali su da je Nikezićev "odlazak s vlasti", "rezultirao značajnim ulaganjima u nove proizvodne kapacitete, koji se završavaju, novi termoblok u Kostolcu, kao i u novi vetropark i solarna elektrana u Kostolcu".

Posle 42 godine rada završena je revitalizacija dovodno-odvodnog sistema, kuglastih zatvarača i kosog cevovoda, dok se paralelno odvijaju radovi na revitalizaciji jednog agregata u reverzibilnoj hidroelektrani "Bajina Bašta".

Dodaje se i da je u toku kapitalni remont bloka B1 u Kostolcu, prvi posle 10 godina, dok će tokom dana na mreži posle remonta biti blok A6 u Termoelektrani "Nikola Tesla".

"Jasno je da naši termo i hidrokapaciteti u vreme remontne sezone i uz maksimalnu letnju potrošnju, koja se približila zimskoj, ne mogu zadovoljiti potrebe konzuma, ali je EPS u stanju da po povoljnim cenama obezbedi nedostajuće količine električne energije, i to Nikezić ne treba da koristi za širenje panike i neosnovane optužbe na račun Vlade Srbije", saopštilo je ministarstvo.

Istaknuto je i da je EPS, na ime poreza na dobit za 2023. i pet akontacija za 2024. godinu, u budžet Srbije uplatila više od 213 miliona evra.

(Beta, 24.07.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Ekonomija, najnovije vesti »