BBC vesti na srpskom

Olimpijske igre u Parizu 2024: Otvorene OI spektaklom na Seni, olimpijski plamen lebdi nad glavnim gradom Francuske

Prvi put u istoriji, ceremonija je organizovana na reci, a više od 10.000 sportista plovilo je više od šest kilometara u posebnim brodovima.

BBC News 27.07.2024
olimpijski plamen
Reuters

Olimpijske igre u Parizu zvanično su otvorene spektakularnom svečanom ceremonijom koja se razlikuje od svih prethodnih, jer defile najboljih sportista planete prvi put nije organizovan na stadionu.

Ove, 33. Olimpijske igre, otvorene su plovidbom rekom Senom, gde je više od 10.000 sportista iz 205 delegacija mahalo iz brodova stotinama hiljada gledalaca na obalama poznate reke koja protiče kroz prestonicu Francuske.

Uz dimne signale u bojama francuske zastave, fransusku himnu Marseljezu, nastup Lejdi Gage, američke pevačice, drugih umetnika i stotina plesača na obalama i mostovima, izvođenje opere, ali i rep numere.

Prvi su Senom zaplovili takmičari iz Grčke, što je običaj na najvećoj svetskoj sportskoj smotri, koja je nastala u toj evropskoj zemlji.

Ceremonija je okončana kod čuvene palate Trokadero, nadomak Ajfelovog tornja, gde je nosilac olimpijske baklje, koji je do tog trenutka bio anoniman, upalio olimpijski plamen.

Prvi put u istoriji to su bile dve osobe - francuski džudista Tedi Riner i sprinterka Mari-Hose Perek.

U neverovatnom prizoru, balon je poneo olimpijski plamen iznad pariskog neba koji je ostao da lebdi u vazduhu.

balon
Reuters

Na kraju, na Ajfelovom tornju pojavila se Selin Dion, a njen nastup o kome se danima nagađalo zatvorio je svečanu ceremoniju.

Dion je u nedavnom intervjuu rekla da se vraća na binu uprkos tome što joj je dijagnostifikovana neizlečiva bolest. O tome više čitajte ovde.

Baklja je pre toga išla iz ruke u ruku legendarnih sportista, poput francuskog fudbalera i trenera Zinedina Zidana, španskog tenisera Rafaela Nadala i američke teniserke Serene Vilijams, francuske teniserke Ameli Moresmo, košarkašu Toniju Parkeru.

Prethodno je Igre zvanično otvorio predsednik Francuske Emanuel Makron

Kiša nije prestajala tokom čitavog programa, a kako je noć zamenila dan, dok je defile pristizao do Ajfelove kule, vizuelno-zvučni spektakl poprimao je sve interesantnije oblike.

Svetlosni snopovi iz Ajfelove kule šibali na sve strane, a u jednom trenutku je nad Senom lebdeo i robotski konj.

robotski konj koji lebdi nad senom
Reuters
ceremonija
Reuters

Na jednom od mnogih plovila bili su i 112 takmičara iz delegacije Olimpijskog komiteta Srbije (OKS), najbrojnija među bivšim jugoslovenskim republikama, sa belim šeširima na glavama, u odeći trobojke ove države.

Zastavu Srbije na ceremoniji otvaranja nose odbojkašica Maja Ognjenović i vaterpolista Dušan Mandić.

Dušan Mandić i Maja Ognjenović
REUTERS/Paul Childs
Dušan Mandić i Maja Ognjenović poneli su zastavu Srbije

Ređali su se brodovi različitih veličina i modela - neki su bili dovoljni da se u njih smesti tek nekoliko osoba, druge, veće delili su sportisti iz više zemalja.

Neke od nacija sa najviše takmičara, poput Amerike ili domaćina Francuske, velika plovila nisu delili sa drugim sportistima.

Izlaskom francuskih sportista zajednička plovidba sportista iz celog sveta je završena.

Delegacija Grčke prva je zaplovila Senom
REUTERS/Aleksandra Szmigiel
Delegacija Grčke prva je zaplovila Senom

Dok su sportisti plovili, na obalama Sene posetoci su mogli da gledaju modne revije i plesne tačke, ali i da slušaju operu, kabare i izvođenje Marseljeze, himne Francuske.

Otvaranje Olimpijskih igara u Parizu 2024
REUTERS/Angelika Warmuth

Doživljaj stotina hiljada posmatrača širom Pariza donekle je pokvarila kiša, koja je čitavog dana padala u francuskoj prestonici.

Kiša u Parizu
REUTERS/Hannah Mckay

U ceremoniji su učestvovali i sportisti iz Izraela, palestinski takmičari, kao i sportisti tima izbeglica, koji se drugi put takmiči na Olimpijskim igrama.

Izraelski sportisti
REUTERS/Evgenia Novozhenina
Palestinski sportisti
MOHAMMED BADRA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Iako su Olimpijske igre svečano otvorene u petak 26. jula, takmičenje u nekim sportovima i disciplinama, poput fudbala ili ragbija, počelo je nekoliko dana ranije.


Pogledajte i ovu priču:


Sedam zanimljivosti o otvaranju Olimpijskih igara

Džejms Ficdžerald, BBC reporter iz Pariza

1.Plutajuća ceremonija

Prvi put u istoriji ceremonija nije organizovana na stadionu, već u centru grada.

Olimpijski timovi zemalja paradirali su rekom Senom u brodićima, što je pratilo oko 300.000 posmatrača.

Posmatrači na jednom od mostova preko Sene
REUTERS/Piroschka Van De Wouw
Posmatrači na jednom od mostova na Seni

Ova rečna flota prevezla je više od 10.000 sportista šest kilometara dugačkom rutom u Seni, oko čije čistoće je bilo dosta rasprava uoči Olimpijskih igara.

Mapa kretanja povorke na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu
BBC

O bezbednosti događaja brinule su se velike bezbednosne snage od desetine hiljada policajaca.

2.Slavni Grad svetlosti

Brodići su plovili ispod nekih od najčuvenijih mostova i pored najpoznatijih znamenitosti Pariza, među kojima su katedrala Notr Dam i Ajfelov toranj, na putu prema odrednici Trokaderu.

Ceremonija se završila kada je sunce zašlo nad zapadnim delom grada, a organizatori se nadaju da će to učvrstiti legendu o Gradu svetlosti..

3.Kamere na svakom brodu

Organizatori su obećali da će postaviti kamere na svaki brod koji prevozi sportiste kako bi snimile zvezde izbliza, što može da bude teško, posebno sa olimpijskim delegacijama različite brojnosti.

Primera radi, Amerika u Pariz šalje gotovo 600 takmičara, dok ima zemalja koje predstavlja samo jedan.

Svetla pozornice najviše su uperena u sportiste koji nose zastave zemalja.

Španski sportisti se ukrcavaju na brod uoči ceremonije otvaranja Olimpijskih igara
REUTERS/Violeta Santos Moura
Španski sportisti se ukrcavaju na brod uoči ceremonije otvaranja Olimpijskih igara

4. Očekivani i neočekivani nastupi umetnika

Oko 3.000 izvođača, među kojima su muzičari i 400 plesača na mostovima, angažovano je da nastupi na ceremoniji, ali organizatori nisu otkrili koja poznata imena će biti tu.

Performans
REUTERS/Athit Perawongmetha

Posle fotografija Lejdi Gage u francuskoj prestonici pokrenule su se glasine da bi i ona mogla da ima neku ulogu na otvaranju, što se i obistinilo.

Američka umetnica pojavila se u crnoj haljini, a izvela je pesmu na francuskom uz pratnju plesača, što je oduševilo publiku u Parizu.

Lejdi Gaga
REUTERS/Amanda Perobelli
Lejdi Gaga bila je prva poznata umetnica koja je nastupila na ceremoniji otvaranja

Spekulisalo se da će nastupiti i kanadska zvezda Selin Dion, koja je primećena u Parizu ove nedelje.

I to se obistinilo, pa je Dion nastupom na Ajfelovom tornju zatvorila ceremoniju.

Iako informacija nije potvrđena, bio bi ovo veliki povratak Dion, koja nije nastupala od 2022. kada je otkrila da ima redak neurološki sindrom ukočenosti (Stiff Person Syndrome).

Obožavaoci francuskog muzičkog dvojca Daft pank nadali su se njihovom nastupu, ali su organizatori negirali mogućnost da se pojave.

Kod pariskog Trokadera, gde će biti okončana ceremonija, fotografisali su se i muzičari Arijana Grande, Farel Vilijams i Keli Klarkson.

Arijana Grande
REUTERS/Dylan Martinez
Arijana Grande

5.Tajanstveni nosilac olimpijskog plamena

Olimpijska baklja pronesena je do Pariza iz Grčke u velikoj štafeti koja je krenula pre tri meseca.

Deo puta prešla je i na Stampfli ekspresu, najvećem veslačkom čamcu na svetu koji je namenjen za 24 člana posade.

Baklju su nosili i Tjeri Anri, bivši fudbaler i sadašnji selektor francuske olimpijske fudbalske selekcije, i džudistkinja Roman Diko, a reper Snup Dog će takođe učestvovati u nošenju olimpijskog plamena.

Ali, tradicija nalaže da ne sme da se unapred sazna ko će biti poslednji nosilac baklje i njome upaliti olimpijski plamen u Parizu, pa će to ostati tajna dok se ne razotkrije u televizijskom prenosu.

Kroz istoriju ta čast pripala je mnogim slavnim sportistima na zimskim i letnjim Olimpijskim igrama, poput boksera Mohameda Alija (1996), sovjetskog košarkaša Sergeja Belova (1980) ili kanadskih sportskih ikona Vejna Greckog i Stiva Neša (2010).

6.Parada smelih izgleda

Ceremonija otvaranja uvek donese i niz smelih odevnih kombinacija, a sada se Olimpijske igre održavaju u jednoj od modnih prestonica planete.

Uniforme američkih sportista dizajnirala je firma Ralf Loren, dok će Britance obući Ben Šerman.

Pažnju su privukle i uniforme Haitija, napravljene da prenesu imidž koji ima ova karipska zemlja, a kreirala ih je Stela Žan.

Organizatori kažu da je napravljeno više od 3.000 jedinstvenih kostima za ceremonije otvaranja i zatvaranja Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, a za njih se pobrinuo tajanstveni modni studio nadomak Pariza.

Mnogi su napravljeni od materijala pogodnih za reciklažu, čime se šalje ekološka poruka.

7. Dolazak krema, ne samo sportskog

Ljubitelji sporta uglavnom će pratiti šta rade superzvezde iz različitih disciplina, ali će u Parizu biti brojni drugi poznati i više od 100 šefova država širom sveta, izveštava agencija Rojters.

Očekuje se da će tamo biti Džil Bajden, prva dama Amerike, kao i argentinski predsednik Havijer Milei, uz francuskog predsednika Emanuela Makrona i Tomasa Baha, šefa Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK).

Emanuel Makron i Tomas Bah
MARTIN DIVISEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Emanuel Makron i Tomas Bah tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara

Ceremoniju će posmatrati i Kir Starmer, premijer Velike Britanije, a uoči početka ceremonije u Pariz je pristigao i princ Albert Drugi od Monaka sa suprugom princezom Šarlin.

Kir Starmer
Mike Egerton/PA Wire
Britanski premijer Kir Starmer u Parizu

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 07.27.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »