Израел и Палестинци: Екстремистички досељеници убрзано заузимају територију Западне обале
Број исељеничких израелских испостава порастао је рапидно последњих година и тренутно их има најмање 196 широм Западне обале, док је 29 постављено прошле године.
У октобру прошле године, палестинска бака Ајеша Штајех каже да је један човек уперио пушку у њену главу и наредио јој да напусти место које је звала домом 50 година.
Она је за ББЦ рекла да је оружана претња била кулминација све насилније кампање и застрашивања који су започели 2021. године, након што је илегална досељеничка испостава установљена близу њеног дома на окупираној Западној обали.
Број ових испостава порастао је рапидно последњих година, показује нова анализа ББЦ-ја.
Тренутно их има најмање 196 широм Западне обале, а 29 њих је постављено прошле године - више него било које претходне.
- Израелци који се са Палестинцима супротстављају насилним досељеницима на Западној обали
- Ко су израелски религиозни екстремисти насељени у Западној обали
- Међународни суд правде: Израелска окупација палестинских територија је незаконита
Испоставе- које могу бити фарме, гроздови кућа или чак групе каравана - често немају дефинисане границе и илегалне су и према израелском и према међународном праву.
Али ББЦ Светски сервис имао је увид у документе који показују да организације са блиским везама са израелском владом обезбеђују новац и земљиште коришћено за установљавање нових илегалних испостава.
ББЦ је такође анализирао обавештајне податке доступне јавности да би проучио њихово ширење и истражио досељеника за ког Ајеша Штајех тврди да јој је претио.
Стручњаци кажу да испоставе могу да заузму велике делове земљишта брже од насеља и да су све више повезане са насиљем и застрашивањем палестинских заједница.

Званична статистика за број испостава не постоји.
Али ББЦ Око је прегледало њихове спискове и њихове локације које су сакупили израелски активисти који се противе насељима Мир сада и Карем Навот - као и Палестинска управа, која управља делом Западне обале.
Анализирали смо стотине сателитских снимака да бисмо верификовали да су испоставе подигнуте на тим локацијама и потврдили годину у којој су основане.
ББЦ је такође прегледао објаве на друштвеним мрежама, публикације израелске владе и изворе вести како бисмо то потврдили и показали да су испоставе још увек у употреби.
Наша анализа показује да је од 2019. године подигнута најмање половина (89) од 196 испостава које смо верификовали.

Неке од њих су повезане су са све већим насиљем над палестинским заједницама на Западној обали.
Почетком ове године, британска влада је санкционисала осам екстремистичких досељеника због подстрекавања на насиље или вршења насиља над Палестинцима.
Најмање шесторо њих основало је илегалне испоставе или живело на њима.
Бивши командант израелске војске на Западној обали Ави Мизрахи каже да су већина досељеника израелски грађани који поштују закон, али признаје да постојање испостава чини насиље вероватнијим.
„Кад год подигнете испоставе у области, то доводи до тензије са Палестинцима који живе у истој тој области&qуот;, каже он.
Један од екстремних досељеника које је санкционисала Велика Британија био је Моше Шарвит - човек за кога Ајеша каже да јој је претио оружјем.
И њега и испоставу коју је подигао мање од 800 метара од Ајешине куће такође је санкционисала влада САД у марту.
Његова испостава описана је као „база из које он чини насиље над Палестинцима&qуот;.
„Претворио нам је животе у пакао&qуот;, каже Ајеша, која је сада приморана да живи са сином у граду надомак Наблуса.

Испоставе немају никакво званично израелско одобрење за планирање градње - за разлику од насеља, која су веће, обично урбане енклаве подигнуте широм Западне обале, илегалне су према израелском закону.
Оба се сматрају илегалним према међународном праву, које забрањује насељавање цивилног становништва на окупираној територији.
Али многи досељеници који живе на Западној обали тврде да, као Јевреји, они имају верску и историјску везу с овом земљом.
У јулу је врховни суд Уједињених нација, мишљењу које је поставило преседан, рекао да Израел мора да обуставе све досељеничке активности и евакуише све досељенике са Окупиране палестинске територије.
Израел је одбацио мишљење као „суштински погрешно&qуот; и једнострано.
Упркос томе што испоставе немају законски статус, има врло мало доказа да израелска влада покушава да спречи рапидни раст њихових броја.
ББЦ је видео нове доказе који показују да две организације са блиским везама са израелском државом обезбеђују новац и земљу а подизање нових испостава на Западној обали.

Једна је Светска ционистичка организација (ВЗО), међународно тело основано пре више од века која је била кључна за оснивање државе Израел.
Она има Одељење за насељавање - одговорно за управљање великим деловима земље које Израел држи под окупацијом од 1967. године.
Одељење у целости финансирају израелски јавни фондови и описује себе као „руку израелске државе&qуот;.
Уговори до којих је дошао Мир сада, а који је анализирао ББЦ, показују да је Одељење за насељавање изнова додељивало земљиште на којем су дизане испоставе.
У уговорима, ВЗО забрањује градњу било каквих структура и каже да земљиште сме да се користи само за испашу и земљорадњу - али сателитски снимци показују да су, у најмање четири случаја, на њој подигнуте илегалне испоставе.
Један од тих уговора потписао је Зви Бар Јосеф 2018. године.
Њега су - као и Мошеа Шарвита - санкционисале Велика Британија и САД почетком године због насиља над Палестинцима и њиховог застрашивања.
Контактирали смо ВЗО да бисмо је питали да ли јој је познато да се више делова земље додељено за испашу и земљорадњу користи за подизање илегалних испостава.
Она није одговорила.
Исто питање смо поставили и Звију Бару Јосефу, али нисмо добили никакав одговор.
ББЦ је такође пронашао два документа који показују да је друга кључна досељеничка организација - Амана - доделила кредит од стотине хиљада шекела како би помогла у подизању испостава.
У једном случају, организација је доделила кредит од 270.000 америчких долара досељенику да изгради стаклене баште на испостави која се сматра илегалном према израелском закону.

Амана је основана 1978. године и од тада је блиско сарађивала са израелском владом у изградњи насеља широм Западне обале.
Али последњих година све је више доказа да Амана такође пружа подршку испоставама.
На снимку са седнице руководилаца из 2021. године, коју је у јавност проследио један активиста, извршни директор Амане Зев Хевер може да се чује како каже: „Последње три године једна операција коју смо проширили су сточарске фарме [испоставе].&qуот;
„Данас је област коју они контролишу скоро двоструко већа од изграђених насеља.&qуот;
Ове године је Канада уврстила Аману у рунду санкција против појединаца и организација одговорних за „насилне и дестабилишуће радње против палестинских цивила и њихове имовине на Западној обали&qуот;.
Санкције нису помињале испоставе.
Постоји и тренд израелске владе да ретроактивно легализује испоставе - практично их трансформишући у насеља.
Прошле године, на пример, влада је отпочела процес легализације најмање 10 испостава и одобрила законски статус за још најмање шест.

У фебруару је Моше Шарвит - досељеник за ког Ајеша Штајех тврди да ју је избацио из рођеног дома - организовао дан отворених врата на властитој испостави, коју је снимала локална сниматељска екипа.
Говорећи отворено, он је изложио колико ефикасне испоставе умеју да буду приликом заузимања земље.
„Оно за чим највише жалимо ми досељеници кад смо градили насеља је да смо остали заглављени у оквирима ограда и да нисмо могли да се ширимо&qуот;, рекао је он окупљеној маси.
„Фарма је веома важна, али је најважнија ствар за нас околна област.&qуот;
Он је тврдио да сада контролише око 7.000 дунама (седам квадратних километара) земље - у области већој од многих великих, урбаних насеља на Западној обали чије се становништво мери хиљадама.
Стицање контроле над великим областима, често на штету палестинских заједница, кључни је циљ неких досељеника који су основали испоставе и живе на њима, каже Хагит Офран из Мира сада.
„Досељеници који живе на врховима брда [испоставама] доживљавају себе као 'заштитнике земље', а њихов свакодневни посао је да избацују Палестинце из области&qуот;, каже она.
Ајеша каже да је Моше Шарвит започео кампању малтретирања и застрашивања малтене истовремено кад је подигао испоставу крајем 2021. године.
Кад год је њен муж Набил водио козе на испашу на пашњацима које је користио деценијама, Шарвит би брзо стигао у теренском возилу, и он и млади досељеници би терали животиње одатле, каже он.
„Рекао сам му да ћемо отићи ако влада, или полиција, или судија, кажу да морамо да идемо&qуот;, каже Набил.
„Он ми је одговорио: 'Ја сам влада, ја сам судија, и ја сам полиција.'&qуот;
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Ограничавањем приступа пашњацима, досељеници из испостава попут Мошеа Шарвита могу да доводе палестинске фармере у све теже ситуације, каже Моајад Шабан, шеф Комисије за колонизацију и зидни отпор Палестинске управе.
„То је стигло до тачке у којој Палестинци више немају ништа. Не могу да једу, не могу да воде стоку на испашу, не могу да дођу до воде&qуот;, каже он.
После напада Хамаса од 7. октобра на југ Израела и израелског рата у Гази, малтретирање Мошеа Шарвита постало је још агресивније, каже Ариел Моран, који подржава палестинске заједнице које се суочавају са агресијом досељеника.
Шарвит је одувек носио са собом пиштољ у поље, али је сада почео да прилази активистима и Палестинцима са аутоматском пушком пребаченом преко рамена и његове претње су постале злокобније, каже Ариел.
„Мислим да је видео шансу за пречицу и не жели још годину или две постепеног изнуривања палестинских породица.&qуот;
„Урадиће то преко ноћи. И успело му је.&qуот;
- Решење о две државе: Да ли је то кључ за мир на Блиском истоку
- Израел и Палестинци: Све што треба да знате о вишедеценијском сукобу
- Шта све можеш да научиш у кибуцу
Многе породице, попут Ајешине, које кажу да су напустиле домове после претњи Мошеа Шарвита, учиниле су то у недељама непосредно после 7. октобра.
Широм Западне обале, ОЦХА - Канцеларија Уједињених нација за координацију хуманитарних послова - каже да је досељеничко насиље достигло „до сада невиђене размере&qуот;.
У протеклих 10 месеци, она је забележила више од 1.100 досељеничких напада на Палестинце.
Убијено је најмање 10 Палестинаца, а више од 230 њих повређено је од досељеника после 7. октобра, каже она.
Најмање пет досељеника је убијено а најмање 17 повређено од Палестинаца на Западној обали у истом том периоду, каже ОЦХА.

У децембру 2023, два месеца након што кажу да су били отерани из властитог дома, снимили смо Ајешу и Набила док су се враћали да покупе ствари.
Кад су стигли у кућу, видели су да је она била испретурана.
У кухињи, кухињски елементи су висили са шарки.
У дневној соби, неко је ножем оштетио софе, исекавши пресвлаке.
„Нисам му наудила. Ништа му нисам урадила. Шта смо учинили да заслужимо ово?&qуот;, каже Ајеша.
Док су почели да пребирају по стварима да би проценили штету, Моше Шарвит је стигао у багију.
Убрзо затим су стигли и израелска полиција и војска.
Они су рекли пару, и израелским мировним активистима који су их пратили, да морају да напусте област.
„Није нам оставио ништа&qуот;, рекла је Ајеша за ББЦ.

Обратили смо се Мошеу Шарвиту у више прилика да бисмо га питали шта је његов одговор на оптужбе против њега, али није одговорио.
У јулу 2024. године, ББЦ му је пришао лично на његовој испостави да би затражио његов одговор на оптужбе и да би га питао да ли ће дозволити Палестинцима - као што је Ајеша - да се врате у област.
Он је рекао да не зна о чему говоримо и негирао да је Моше Шарвит.
Графике: Кејт Гејнор и тим за визуелно новинарство Светског сервиса
*Овај текст је ажуриран 12. септембра 2024. године
ББЦ је контактирао Мошеа Шарвита у јулу 2024. године, а не 2023, као што је претходно написано.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 09.12.2024)
