Srbija: Gej mladić najavio prigovor na odbacivanje prijave za navodni napad policajaca
Andrej Obradović tvrdi da je 14. februara bio žrtva policijske torture. Zbog izostanka reakcije nadležnih u aprilu je i štrajkovao glađu ispred Skupštine Srbije.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu odbacilo je 4. septembra krivičnu prijavu koju je Andrej Obradović podneo protiv policijskih službenika stanice Novi Beograd, navodi nevladina organizacija „Da se zna".
Kako su najavili, podneće prigovor Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
„Ovakva odluka tužilaštva samo je nastavak prakse potpunog tolerisanja policijskog nasilja kojem su izloženi stanovnici Srbije", navodi se na sajtu „Da se zna".
Pola godine otkako su gej mladića Andreja Obradovića dvojica policajca navodno fizički i seksualno zlostavljali tokom pretresa stana, ovaj slučaj je bio u pravnom vakuumu.
Obradović je nedavno pozvao nadležno tužilaštvo da reaguje, što znači da ili odbaci krivičnu prijavu kao neosnovanu ili podnese optužni predlog protiv osumnjičenih.
„Danas je šest meseci i jedan dan od samog događaja ili bolje reći, od ignorisanja i ćutanja nadležnih institucija, a ovaj zločin ne sme da bude zaboravljen", rekao je tada 20-godišnji Obradović novinarima ispred zgrade pravosudnih organa na Vračaru u Beogradu.
Zbog izostanka reakcije nadležnih u aprilu je i štrajkovao glađu ispred Skupštine Srbije i tek posle toga je saslušan u tužilaštvu.
U toku je predistražni postupak radi prikupljanja svih raspoloživih dokaza, potvrdili su iz Prvog osnovnog javnog tužilaštva 15. avgusta za BBC na srpskom.
- Policija i Zaštitnik građana ispituju navode o zlostavljanju LGBT+ mladića i devojke
- Gej mladić prekinuo višednevni štrajk glađu u Beogradu
- Između dve vatre: Život religioznih LGBT+ ljudi na Balkanu
- Kako je ostariti kao gej u Srbiji
'Paradigma nezakonitog ponašanja policije'
Obradović tvrdi da se oseća ugroženo jer su ga policajci pošto je u medijima govorio o sopstvenom iskustvu zastrašivali i pratili čim izađe iz stana, „čak i kad ide do apoteke", a da je nadležna tužiteljka bila neprijatna tokom razgovora.
Zamolio je ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića da se „ovaj slučaj reši, jer nije jedini primer policijske brutalnosti i javno mora da se kaže šta rade".
Upitao je i Vrhovni savet sudstva i Visoki savet tužilaštva „šta se toliko utvrđuje u ovom jednostavnom slučaju, gde postoje dokazi i zna se šta se desilo".
„Srbija je ugovorima obavezana da poštuje ljudska prava, a dvojica policajaca su povredili mnoga ljudska prava i na to niko ne reaguje.
„Vi ovde više nemate kome da se žalite", rekao je Obradović.
Ovaj slučaj je „paradigma nezakonitog ponašanja policije", rekao je nedavno Bojan Lazić, pravnik nevladine organizacije „Da se zna".
„Ako ovo ostane bez sudskog i policijskog epiloga, šalje se poruka da nema pravne države i da policajci imaju odrešene ruke da rade šta god žele - da tuku i prebijaju", poručio je.
Bojan Lazić kaže da se oni redovno raspituju za tok postupka, ali da već pola godine nema zvaničnog odgovora.
„Ako sve ovo što mi pričamo nije istina, zašto ne odbacite krivičnu prijavu kao neosnovanu?", upitao je tužilaštvo.
Paralelno sa sudskim, vodi se i postupak pred Zaštitnikom građana koji utvrđuje da li je bilo policijskog nasilja.
Iz MUP-a su, kaže Lazić, tražili da „budu izuzeti od obaveze" da Zaštitniku dostave snimak pretresa.
„Zašto ne žele da pokažu te snimke, ako nije bilo nasilja i ako su se ponašali u skladu sa zakonom, kako su naveli u odbrani", upitao je pravnik.
Šta kažu iz tužilaštva?
Tokom postupka, MUP je dostavio izveštaj o postupanju policijskih službenika, a u aprilu je, između ostalih, saslušan Obradović kao podnosilac krivične prijave.
Potom je naloženo sudsko-medicinsko veštačenje koje treba da utvrdi vrstu, težinu i kako su nastale telesne povrede oštećenih.
Ispituje se da li ima elemenata krivičnog dela Zlostavljanje i mučenje - član 137 Krivičnog zakonika, za šta je u slučaju kada ga počini službeno lice propisana kazna zatvora od tri meseca do tri godine, navela je Branka Gajić, portparolka tužilaštva, u odgovorima za BBC istog dana kad je Obradović održao konferenciju.
Pravnik organizacije „Da se zna" rekao je da se verovatno čeka da prođe rok za krivično gonjenje, ali iz tužilaštva navode da bi eventualna apsolutna zastarelost za ovo krivično delo mogla da nastupi u februaru 2030. godine.
„Posle razmatranja celokupnih spisa i utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja javni tužilac će doneti odluku u skladu sa zakonom, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena", saopštila je Gajić.
Šta se dogodilo 14. februara?
Policajci su tokom pretresa stana Andreja Obradovića i njegove cimerke u beogradskom naselju Karaburma navodno prekoračili ovlašćenja, tvrde već pola godine iz organizacije „Da se zna".
„Jedan od policajaca približio je glavu gej momka pantalonama, pokušavajući da simulira oralni seks.
„Drugi je zavukao ruke u pantalone dodirujući polni organ 20-godišnjeg momka", ispričao je ranije Bojan Lazić, pravnik ove organizacije.
Pozivajući se na svedočenje Obradovića i cimerke, Lazić je rekao da je zlostavljanje eskaliralo kada su pripadnici policije u stanu primetili LGBT+ obeležja.
Mladić je bio vezan, tukli su oboje i vređali momka preteći mu „treba te ubiti, ti si bolestan", dodao je.
Iz MUP-a Srbije rekli su tada za BBC na srpskom da je stan pretresen po nalogu Prvog osnovnog suda i da su tom prilikom pronađene supstance za koje se sumnja da su marihuana i spid.
Policija je saopštila i da je pokrenuta istraga o optužbama i da će policijski službenici biti sankcionisani ukoliko se ustanovi da su prekoračili ovlašćenja.
Šta je pokazala interna istraga i da li su dvojica policajaca suspendovani ili disciplinski kažnjeni, kao i da li su učestvovali u navodnom zastrašivanju i praćenju, MUP nije odgovorio BBC-ju do objavljivanja ovog teksta.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 09.06.2024)