Папа за праведну и еколошки одрживу експлоатацију природних ресурса Папуе Нове Гвинеје

Бета 07.09.2024

Папа Фрања позвао је данас у Папуи Новој Гвинеји на окончање племенских сукоба који деценијама трају и апеловао на равномеран развој њених природних ресурса.

Плесачице у сукњама од траве наступиле су за папу док је његов цео први дан посете тој јужнопацифичкој земљи био мешавина политичких и црквених послова.

Састао се са генералним гувернером и званичницима из целог региона пре но што је посетио децу са сметњама у развоју која су наступала за њега и измамила му осмех док им је делио бомбоне.

Папа је на турнеји у четири земље по југоисточној Азији и Океанији, најдужој и најизазовнијој у његовом понтификату.

Слетео је у петак увече у Порт Морсби, главни град Папуа Нове Гвинеје, дошавши из Џакарте, у Индонезији, на другу етапу свог путовања.

Папа је у гвору позвао на праведну и еколошки одрживу експлоатацију огромних природних ресурса земље, који укључују злато, никл и природни гас.

Спорови око тога како расподелити то богатство и ко има право на рударење, често су доводили до сукоба.

Поглавар католичке цркве који је много писао о животној средини, дуго инсистира на томе да развој природних ресурса мора бити од користи локалном становништву, а не само мултинационалним компанијама које их извлаче, и да се то ради на еколошки одговоран начин да би се ресурси сачували за будуц́е генерације.

Данас је поново изнео тај аргумент, рекавши да су ресурси Папуе Нове Гвинеје "од Бога предодређени за целу заједницу".

"Чак и ако страни стручњаци и велике међународне компаније морају да буду укључене у коришћење тих ресурса, сасвим је исправно да се потребама локалног становништва посвети пажња приликом расподеле прихода и запошљавања радника", рекао је он.

"Ова еколошка и културна богатства представљају истовремено и велику одговорност, јер захтевају од свих, и цивилних власти и свих грађана, да промовишу иницијативе које развијају природне и људске ресурсе на одржив и правичан начин", истакао је Папа.

У говору властима и дипломатама, Папа се дивио разноликости народа Папуе Нове Гвинеје рекавши да то мора бити "изазов Светом Духу, који ствара хармонију међу разликама!".

Али он је такође приметио да је таква разноликост дуго стварала сукобе, на племенско насиље око земљишта и друге спорове који су дуго карактерисали културу те земље, али су постали смртоноснији последњих година.

Папа је апеловао да треба да преовлада осец́ај грађанске одговорности и сарадње, који ће бити од користи свима.

"Посебно се надам да ц́е племенском насиљу доц́и крај, јер узрокује много жртава, спречава људе да живе у миру и омета развој", рекао је он.

Ако људи пристану да жртвују личне интересе за опште добро, "неопходне снаге се могу искористити за побољшање инфраструктуре, решавање здравствених и образовних потреба становништва и повец́ање могуц́ности за достојанствен рад" рекао је он.

Сиромашна, али стратешки важна, та земља је дом више од 10 милиона људи, од којих су вец́ина пољопривредници.

Генерални гувернер Папуе Нове Гвинеје, Боб Дадае, осврнуо се на насиље посебно позивајуц́и на вец́у заштиту жена и поштовање њихових права.

То је била референца на родно насиље које је нормализовано у земљи у којој су оптужбе за "вештичарење" уобичајене.

По подацима УН, 60 одстожена у тој земљи је доживјело физичко или сексуално насиље од стране партнера што је двоструко више од глобалног просека.

Папуа Нова Гвинеја је 151. од 166 земаља по индексу неравноправности полова УН из 2022. године.

"Желимо да признамо улогу жене и покажемо потребу за заштитом", рекао је Дадае.

"Препознајемо физичку и духовну бригу коју Црква пружа онима које породице и породице злостављају, занемарују или одбијају заједнице", рекао је он.

Папа је изменио припремљени говор да би се посветио тој теми, рекавши да жене "носе земљу напред, дају живот, граде и развијају земљу".

Питање жена и неједнакости посебно оптерец́ује Католичку цркву јер је женама забрањено да буду свештенице, а хијерархија која се састоји само од мушкараца их третира као грађане другог реда.

Папа је осудио родно засновано насиље, именовао жене на највише положаје у Ватикану и позвао жене да имају вец́е улоге у доношењу одлука у цркви, али је поново потврдио забрану заређења жена.

На крају, Папа је позвао на "дефинитивно решење" за питање Бугенвила, острвске области чији су становници великом вец́ином гласали за независност од Папуе Нове Гвинеје 2019. Одлука тог необавезујуц́ег референдума није спроведена.

Упркос озбиљности и напорности овог путовања, 87-годишњи Папа се појавио у релативно доброј форми, иако је кашљао док је говорио.

Смејао се док је делио бомбоне малој деци обученој у традиционалну одец́у која су наступала за њега, а чак је и свирао кунду бубањ, традиционални ручни инструмент у облику пешчаног сата који му је дала група деце.

На свакој његовој станици људи су га срдачно дочекали одевени у традиционалне травнате сукње, офарбаних лица и с украсима за главу, плесали и певали уз бубњеве.

И неколико лидера јужног Пацифика дошло је у Порт Моресби ради ретке прилике да поздрави папу, укључујуц́и премијера Вануатуа, председника Науруа и премијера Тонге.Фрања је други папа који је посетио Папуу Нову Гвинеју, пошто је Свети Јован Павле Другу први посетио ту земнљу 1984. године, а затим 1995. године да беатификује Петра То Рота, проглашеног мучеником за веру пошто је умро у затвору током Другог светског рата.

(Бета, 07.09.2024)

Гувернер »

Кључне речи

Друштво, најновије вести »