Ревизијски извештај: ЕУ пред „егзистенцијалним ризиком” и мора да повећа улагања
Извештај упозорава да би Европска унија, уколико не промени политику, могла да се нађе пред тешким избором између климатских, економских и спољнополитичких циљева.

Европска унија (ЕУ) је суочена са „егзистенцијалним изазовом&qуот;, а како би га превазишла, мора да повећа улагања и реформише политике у области индустрије, наводи се у новом извештају.
Опсежну ревизију, коју је наручила Европска комисија, предводио је Марио Драги, бивши председник Европске централне банке.
ЕУ мора да повећа потрошњу за 800 милијарди евра годишње, или ће заостајати за САД и Кином, наводи се у извештају.
Уколико не повећа продуктивност, могла би да се нађе пред тешким избором између климатских, економских и спољнополитичких циљева.
- Макрон у Србији: О Новаку Ђоковићу, рафалима, Косову и владавини права
- Нови тежак изборни пораз странке Олафа Шолца и владајуће коалиције у Немачкој
- Шта се мења уз нова правила путовања у земље ЕУ
Извештај је објављен само неколико дана пред потврђивање новог састава Европске комисије.
Досадашња председница Комисије, Урсула фон дер Лајен, у јулу је изабрана за још један, петогодишњи мандат.
Затим је затражила од Драгија да уради ревизију прошлогодишњих резултата, а на чему је тајновито радио мали тим.
Препоруке о повећању потрошње су „без преседана&qуот;, сматра се.
Без додатних инвестиција, ЕУ неће моћи да финансира тренутни друштвени модел и мораће да „смањи поједине амбиције, ако не и све&qуот;, упозорава се у извештају, који није обавезујући.
Такође се позива на повећање заједничког задуживања чланица ЕУ ради финансирања инвестиција, чему би се неке земље чланице могле супротставити.
„По први пут од Хладног рата, морамо се искрено забринути за самоодржање - никада нисмо имали убедљивије разлоге да наступамо као један&qуот;, рекао је Марио Драги поводом објављивања извештаја.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Као посебан проблем, наглашава се да ЕУ не продаје довољно роба и услуга, с обзиром на уложене ресурсе.
Због тога, животни стандард расте много спорије него у Америци, а цену плаћају европска домаћинства.
Драги је такође рекао да Унија не уводи иновације тако брзо као Америка, где има неколико великих технолошких компанија.
Оценио је да је Европа „у великој мери пропустила дигиталну револуцију&qуот; и да се „заглавила&qуот;, па иновативне компаније радије отварају представништва ван ЕУ, због бољег приступа субвенцијама и упрошћеније регулативе.
Такође наводи да је ЕУ суочена са озбиљном претњом у сектору зелене технологије и електричних возила, а главни конкурент су кинеске државне компаније.
Говорећи за ББЦ, Лоренцо Кодогно, гостујући професор на Лондонској школи економије и бивши шеф италијанског трезора, упозорио је да би прикупљање неопходне политичке подршке за спровођење препорука из Драгијевог „провокативног и смелог&qуот; извештаја било „изузетно изазовно &qуот;.
Немачки министар финансија Кристијан Линднер оценио је да заједничко задуживање ЕУ чланица неће решити структурне проблеме и да главни проблем није недостатак субвенција, већ бирократија и економско планирање.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 09.10.2024)
