„Треба нам анализа уместо Вучићеве површне пропаганде“: Ако већ ресурсе препуштамо странцима, треба ли бар да се повећа рудна рента?
Данас 10.09.2024 | В. Стојсављевић

У свеопштем метежу изазваном намером компаније Рио Тинто да копа литијум у долини Јадра, потегла се и прича око тога да ли Србија уопште треба да препушта своје ресурсе страним компанијама, а уколико то ради, да ли бар треба да се повећа рудна рента.
Председник Србије Александар Вучић у суботу, током разговара са грађанима и директором компаније Рио Тинто у Љубовији, изнео је различите тврдње. Он је поновио да рудна рента у Србији износи пет одсто и да је она таква и у многим другим земљама. „Нисам ову рудну ренту измислио ја, него су је измислили неки много раније, за металичне и неметаличне је пет одсто рудна рента. Покушаћемо да подигнемо рудну ренту, али то неће бити нимало лак, ни једноставан процес“,












