Пољска због поплава проглашава стање елементарне непогоде

Бета 15.09.2024

Пољска због бујичних поплава на југозападу и југу земље после обилних киша које је у Средњу Европу донео циклон Борис уводи стање елементарне непогоде, одлучио је пољски премијер Доналд Туск.

"Тражићемо и помоћ од Европске уније. Нико неће остати препуштен сам себи", рекао је премијер Туск који од петка са неким од министара обилази најугроженије области.

У овим поплавама, за разлику од претходних разорних 1997. и 2010. године проблем не представљају највеће реке већ планински потоци, речице и мање реке којима обичан Пољак често ни не зна име које су се претвориле у бујице, како кажу пољски метеоролози малтене у трену у монструме, руше мостове, пробијају бране и насипе, односе куће и плаве један за другим градове у долинама у југозападној и јужној Пољској.

"Најтежа ситуација је у Војводству Доња Шлезија и Ополском војводству. Највећа помоћ потребна је у Клодској котлини. Ангажоване су све снаге ватрогасне страже, полиције и војске. Пребацили смо хеликоптере који евакуишу људе у Клодској котлини. Другачија евакуација није могућа", казао је пољски министар одбране Владислав Кошњак-Камиш.

Пољска Армија издвојила је 4.000 војника за помоћ десетинама хиљада ватрогасаца и припадницима територијалне одбране у поплавама према захтевима и упутствима регионалних власти.{имаге5}

Поплаве у Пољској и суседној Чешкој не јењавају иако се циклон Борис постепено враћа са истока где је на планинама из облака испустио најобилније падавине а власти упозоравају Пољаке у пет војводства, и већ поплављене градове као што је Клодско, да ноћас очекују нови поплавни талас, у Клодску за метар више од претходног.{имаге6}

Одсечен од света је и град Ниса, пошто је вода пробила две бране а до врха насипа су пуни и мањи полдери у тим областима, док се Вроцлав где су поплаве 1997. године биле најтрагичније узда у нови савремени полдер изградјен 2022. године Раћибож Долни, капацитета 185 милиона кубних метара.

У Ниси је вода продрла и у болницу где су евакуисани на више спратове пацијенти са интензивне неге и на апаратима.

Због порушених мостова и поплављених путева и пруга саобраћај је у колапсу, не саобраћају медјународни возови  из Пољске у коридору ка Бохумину у Чешкој а отежено је и достављање помоћи и потрепштина угроженима.{имаге3}

Пољаке је ганула Украјина која је понудила одмах да пошаље 100 ватрогасаца са неопходном опремом у погодјене области Пољске, саопштио је премијер Доналд Туск.

Украјина је понудила помоћ и Чешкој, Румунији, Молдавији, Мадјарској и Словачкој.

У Чешкој где су пре свега Моравско-шлезијски регион на граници са Пољском и Оломоуцки погодиле бујичне поплаве на мањим рекама али ништа мање разорне од катастрофалних 1997. и 2013. године, евакуисано је до сада 10.500 људи.{имаге4}

У месту Троубки, трагичном симболу поплава 1997. године када је бујица збрисала село и срушила 150 кућа, одлучено је да се људи радије сви евакуишу и не чекају да до њих ноћас стигне поплавни талас на рекама Бечва и Морава.

Аутобуси за евакуацију остали су, медјутим, празни јер је већина одлучила да ипак остане у селу и сачека на горњим спратовима кућа да поплава продје.

Пољски и чешки премијер апеловали су данас на Пољаке и Чехе да не одбијају евакуацију јер се ситуација тако брзо мења да за неколико сати може да буде касно, што се и десило рецимо у месту Јесењик где су одбили да се евакуишу а када је град за пет сати остао одсечен од света молили да по њих додју хеликоптери.

Метеоролози не дају много наде за брзо поправљање ситуације у којој су мање или веће локалне поплаве погодиле већ 11 региона у земљи, готово све изузев северозапада земље, иако је стање опасности проглашено само у два источна региона Чешке. 

У понедељак би полако требало да престане киша, смириће се и јак олујни ветар али кулминација поплавних таласа тек стиже на неке реке.

"Највише падавина излило се на планине Јесењики на истоку Чешке на граници са Пољском, од почетка поплава чак 500 литара на квадратни метар", казао је директор Чешког хидрометеоролошког завода Марк Ридер.

(Бета, 15.09.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »