Sednica o litijumu se nastavlja sutra, ministarka predložila Skupštini da ne prihvati zakon
Prvi deo sednice Skupštine Srbije, na kojoj se raspravlja o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanja, koje su predložili opozicioni poslanici i koje predviđaju zabranu iskopavanja litijuma i bora, završen je u 18 sati i sednica će se nastaviti sutra, u utorak, u 10 sati.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović na kraju današnjeg dela sednice predložila je Skupštini, u ime Vlade Srbije, da ne prihvati opozicioni predlog izmena i dopuna Zakona, navodeći da je taj predlog "u suprotnosti sa strateškim interesima Srbije".
"Svaka odgovorna država nastoji da obezbedi zaštitu i ležišta kritičnih strateških mineralnih sirovina i da podstiče dugoročno održiva rešenja za prevazilaženje socijalnih, ekoloških, geopolitičkih izazova u vezi sa nestašicom mineralnih sirovina", ukazala je Đedović Handanović.
Rude litijuma i bora, prema njenim rečima, to svakako jesu, a kritične mineralne sirovine su "neophodne za energetsku tranziciju".
Aleksić (NPS): Bilo je mnogo više opozicionih poslanika u Skupštini, nego što tvrdi Brnabić
Poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je večeras da je na početku današnje sednice Skupštine Srbije, na kojoj se raspravlja o zabrani iskopavanja litijuma i bora, nije bilo nekoliko poslanika opozicije, ali da ih je bilo "mnogo više od broja koji je rekla predsednica parlamenta Ana Brnabić".
"Izgleda da im je strategija bila da prekinu sednicu i kažu da nema kvoruma i kako je opozicija neodgovorna. Nas je bilo 90, a za kvorum je dovoljno prisustvo 84 poslanika", rekao je Aleksić za televiziju Nova S, komentarišući tvrdnje Brnabić da je na početku sednice bilo samo 67 poslanika.
Današnja sednica Skupštine Srbije nije počela u 10 sati kako je bilo najavljeno, jer nije bilo kvoruma, već sat vremena kasnije, kada je predsednica parlamenta "zamolila" poslanike vlasti, koji su i u 10 sati bili prisutni u sali, da obezbede kvorum.
Govoreći o predlogu izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geloškim istraživanjima, kojima 86 opozicionih poslanika traži zabranu iskopavanja bora i litijuma, Aleksić je naveo da bi za njega jedini pravi uspeh bio da se taj predlog usvoji u Skupštini Srbije, preneo je NPS u saopštenju.
Sednicu, kako je dodao, svakako vidi kao priliku da se građani, koji nemaju priliku da čuju stručnu javnost i poslanike koji zastupaju takve stavove, upoznaju sa tim šta za Srbiju znači otvaranje rudnika u Jadru i da "shvate da vlast nema nijedan argument zašto to nama uopšte treba i da nema nikakve koristi od tog projekta".
Aleksić smatra da, ako se zakon ne usvoji, "borba mora da se nastavi", kao i da bi "sigurno polovina poslanika vlasti podržala taj zakon kada ne bi dobili nalog šefa partije".
"SNS je kriminalni klan i kao u svakom klanu u jednom momentu će početi da se tuku između sebe. Radujem se jer je to dobro za Srbiju da se raspadnu i tuku oko plena koji su nakrali uključujući Gašića, Đukanovića, Vučića, Malog i Anu Brnabić", ocenio je Aleksić.
Prema njegovim rečima, opozicija im tim zakonom "daje slamku spasa da se odbrane od stranih kapitalista koji žele da čerupaju Srbiju i naša blaga zarad svoje koristi"
Ocenio je i da je danas 80 odsto građana Srbije protiv iskopavanja litijuma, kao i većina birača SNS i drugih vladajućih stranka, dok je "mali broj onih koji su za taj projekat, jer su neinformisani i prate narativ koji plasiraju državni mediji i tabloidi".
Opozicioni poslanici nezadovoljni izlaganjem ministarke Đedović Handanović na sednici o litijumu
Opozicioni poslanici u Skupštini Srbije izrazili su danas nezadovoljstvo govorom ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović na sednici o zakonu o zabrani iskopavanja litijuma na predlog opozicije, na kojoj je optužila Demokratsku stranku (DS) i Demokratsku stranku Srbije (DSS) da su kompaniji "Rio Tinto" i ćerki firmi "Rio Sava" dali sve potrebne dozvole.
Poslanik DS Srđan Milivojević rekao je na sednici da je 1998. godine jedna od ćerki firmi "Rio Tinta" dobila eksperimentalnu i probnu dozvolu da istražuje na teritoriji Jadra.
"I nećete verovati ko je bio u Vladi te godine. Potpredsednik Tomislav Nikolić, ministarka za ekonomsku i vlasničku transformaciju Jorgovanka Tabaković i ministar informisanja Aleksandar Vučić. Možda bi trebalo da uradimo DNK analizu, možda to nisu ti isti ljudi iz 1998. godine koji su doveli Rio Tinto", naveo je Milivojević.
Šef poslaničke grupe DS Zoran Lutovac kazao je da je ministarka Đedović Handanović optužila DS i prethodnu vlast da su dali sve dozvole "Rio Tintu" i upitao zbog čega je onda ta kompanija od sadašnje vlasti tražila dozvolu za eksploataciju.
Prema njegovim rečima, DS nikada nije dala dozvolu za eksploataciju litijuma, dok je aktuelna vlast tokom godina "Rio Tintu" izdala brojne dozvole.
"Vlada koja je kritikovala DS, sada se poziva na ono što je radila DS, a davali su produženja koja nisu morali. 2018. godine je bilo drugo produženje", dodao je Lutovac.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović ocenila je da je govor Đedović Handanović bio - "odbrana seminarskog rada zastupanja interesa strane kompanije Rio Tinto od strane ministarke u Vladi Srbije".
Optužila je ministarku da je kada je govorila o stanovnicima Gornjih Nedeljica Zlatku Kokanoviću, Nebojši Petkoviću i drugima, iznosila podatke koji ne bi smeli da budu javni, osim ukoliko joj kompanija nije dostavila te podatke.
"Vi ovde etiketirate obične građane koji samo žele da ostanu da žive na svojoj dedovini. Treba da vas je sramota, vi ste ministarka u Vladi Srbije, koja bi trebalo da zastupa interese svih građana, a ne sopstvene interese", ocenila je Nestorović.
Na ministarkine konstatacije da "Rio Tinto" već kopa litijum u Argentini, navela je da je to "litijumska solana" koja će početi da radi tek u decembru ove godine.
"Vi kao ministarka ste dužni da govorite istinu. Zakleli ste se građanima na to. Nepoštovanje ustava donosi posledice", navela je Nestorović.
I poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ocenila je da je "skandalozno" što je ministarka iznosila podatke iz privatnih ugovora građana i kompanije.
"Možemo samo da sumnjamo na kompaniju (da vam je dala te podatke). Da je notar to uradio, izgubio bi licencu za rad, jer je to krivično delo", dodala je Tepić.
Šef poslaničke grupe Nove Demokratske stranke Srbije (NDSS) Miloš Jovanović ocenio je da je ministarkin nastup bio "marketinška mustra Srpske napredne stranke (SNS)".
"Jedino što je deo netačan, a drugi - manipulacija. Istorijat je tačan, ali se on tiče istraživanja, a ne eksploatacije rude jadarita. To nije ista stvar. Ovde je (u predlogu izmena zakona) suština eksploatacija, a ne instraživanje", kazao je Jovanović.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov naveo je da je do 2006. godine bilo samo istraživanje, ali da je ono tada u zakonu vezano za eksploataciju.
Prema njegovim rečima, tada su se opozicioni poslanici bunili u Skupštini Srbije, ali da tadašnja vlast to tada nije prihvatila.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, obraćajući se sa poslaničkog mesta, kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SNS, navela je da ne zna šta se dešavalo 1998. godine, ali da te dozvole "nisu ni po jada", u odnosu na one koje su usledile.
"Problem je u nečemu drugom, a to je izmena zakona o rudarstvu iz 2006. godine, koju je predložila vlada Vojislava Koštunice... Vi ste obezbedili da oni jedini mogu da apliciraju za eksploataciona prava", navela je Brnabić.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović nakon toga je zamolila da se rasprava "vrati u 2024. godinu", kao i da se prekinu "istorijski spektakli o tome ko je kriv".
"Ako ćemo sada da žigošemo i imenujemo ko je izdao 50, a ko 500 dozvola, i ko je Aleksandar Antić, onda ćemo se svesti na raspravu koja ne interesuje građane Srbije. Njih jedino interesuje da normalno žive, da sačuvaju vodu, vazduh i zemlju. Ovo što vi radite je obračun sa političkim neistomišljenicima", ocenila je ona.
Navela je da ono što predstavnici vlasti koriste kao argumente "apsolutno nije tačno" i upitala zbog čega Brnabić, kao bivša premijerka, i predsednik Srbije Aleksandar Vučić nisu predložili da se zakon iz 2006. godine izmeni.
"Zašto je onda nastavljena ta negativna praksa, ako je to toliko loše", upitala je Nestorović.
Brnabić, ponovo odgovarajući kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SNS, navela je da je nastavila taj projekat "zato što je zakonom iz 2006. i 2011. godine bilo zagarantovano eksploataciono pravo".
"Sve da smo i 2014. godine promenili zakon, on nije mogao retroaktivno da se primeni na Rio Tinto, zato što im je do 2012. godine apsolutno sve bilo garantovano", kazala je Brnabić.
Navela je da je aktuelna vlast nastavila sa tim projektom sa "dva cilja u glavi" - da se sve radi u skladu sa najstrožim standardima zaštite životne sredine i da Srbija ne bude "sirovinska baza", već da iskoristi te sirovine.
Dodala je da je "Rio Tinto" u memorandumu iz 2017. godine sa Vladom Srbije nateran da kaže da se u potpunosti pridržava srpskih i međunarodnih standarda zaštite životne sredine, da se uspostavi saradnja sa lokalnim zajednicama, da se uspostavi nadzor sa relevantnim državnim organima...
"To smo uradili mi, 2017. godine. To je bilo 13 godina nakon što ste dali prvo istražno pravo Rio Tintu. 2017. godine, kada niko od vas nije pričao o zaštiti životne sredine, mi smo naterali Rio Tinto da priča o životnoj sredini", navela je Brnabić.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović više puta je ponovila stav da se oni koji su dali sve dozvole "Rio Tintu", danas bune protiv rudarenja litijuma, navodeći da je toj kompaniji sve zagarantovano izmenama zakona 2006. godine.
"Kako nekome da ukinete nešto retroaktivno, a da ne snosite nikakve posledice", upitala je Đedović Handanović.
Ministarka se osvrnula i na zamerke o objavljivanju podataka iz kupoprodajnih ugovora između kompanije i meštana sa teritorije potencijalnog rudnika, navodeći da su oni javno dostupni na internetu i u medijima.
"Ja sam ih tamo našla. Možete i vi da ukucate i naći ćete ih... Samo sam uzela ono što je javno dostupno. Ali zanimljivo je da niko te ugovore nije demantovao, ni prodavci ni kupci - znači da je istina da je ta zemlja prodavana u korist razvoja projekta Jadar", ocenila Đedović Handanović.
Kada su u pitanju demanti njene izjave da se u Argentini kopa litijum, ministarka je navela da je u toku probna proizvodnja, a puna treba da se dostigne u decembru.
"Istražne bušotine već postoje i probna proizvodnja. Tako da nisam rekla apsolutno ništa što nije račno, za razliku od vas. Da bi se došlo do proizvodnje, moraju da postoje ti probni procesi", kazala je Đedović Handanović.
(Beta, 07.10.2024)