BBC vesti na srpskom

Шта је БРИКС о коме се прича и у Србији

Председник Србије Александар Вучић неће учествовати на самиту земаља БРИКС-а у Русији. Србија шаље делегацију.

BBC News 22.10.2024
Indijski premijer i ruski predsednik
Реутерс
Индијски премијер Нарендра Моди и руски председник Путин

Цигла по цигла - зид.

Енглеска реч за цигле (БРИЦС) означава и појам у међународним односима - организацију Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике - која је недавно проширена новим чланицама, а могла би да додатно очврсне после предстојећег самита.

Руски председник Владимир Путин, који ће бити домаћин скупа у Казању од 22. до 24. октобра, види земље БРИКС-а као противтежу Запада у глобалној политици и трговини.

Очекује се да у овом западном руском граду званичници расправљају о примању нових чланова, а међу првима на листи придошлица могла би да буде Турска.

„Врата су отворена, ми никоме не бранимо“, рекао је Путин новинарима из земаља БРИКС-а у петак, 18. октобра, наводећи да је још 30 држава широм света заинтересовано за сарадњу са овом групом.

Ако заиста Турска постане нова чланица, биће то прва НАТО земља која ће се продружити незападном економском савезу који предводе Русија и Кина.

Кина, Индија и Уједињени Арапски Емирати потврдили су да ц́е њихови лидери присуствовати самиту док је 78-годишњи бразилски председник Луис Инасио Лула де Силва отказао пут због повреде главе.

Позивницу од Путина добио је и председник Србије Александар Вучић, али самиту неће присуствовати, изјавио је у интервју за Радио-телевизију Србије.

„Рекао сам Путину (у телефонском разгвору) да имам договорене посете, а и да није тако, било би ми тешко да дођем на самит БРИКС-а, али ћемо послати делегацију&qуот;, навео је Вучић.

У Казањ стиже делегација коју чине четворо министара: потпредседник владе Србије Александар Вулин, министар одбране Братислав Гашић, министар без портфеља Ненад Поповић и министарка привреде Адриана Месаревић.

хттпс://иоуту.бе/илкРлзО9КАс?си=глксИ83Хкл41звСО5

Шта је Путинов циљ?

Русија представља овај скуп као доказ да су пропали покушаји Запада да је изолује због рата у Украјини, преноси Ројтерс.

Москва жели да и друге земље сарађују са њом на поправци глобалног финансијског система, како би се завршила доминација америчког долара.

Путин је рекао да чланови групе раде на систему за размену финансијских порука налик СВИФТ-у, који би био имун на западне санкције и користио би националне дигиталне валуте за финансирање инвестиционих пројеката унутар и ван БРИКС-а.

Разговори о стварању јединствене валуте БРИКС-а су „преурањени”, истакао је Путин.

Самит у Казању, Кремљ назива једним од „највец́их спољнополитичких догађаја свих времена“ у Русији.

„Јасна порука је да су покушаји да се изолује Русија пропали“, сматра Крис Вифер, оснивач консултантске фирме Макро-Адвајзори.

„Кремљ жели да покаже да Русија издржава санкције, иако знамо да постоје озбиљне пукотине испод површине.

„Али на геополитичком плану, Русија жели да покаже да има пријатеље и да су сви они руски партнери&qуот;, рекао је Вифер у разговору са ББЦ уредником Стивом Розенбергом.

Како је настао БРИКС?

Si Đinping je svečano dočekan na aerodromu
ЕПА
Си Ђинпинг је свечано дочекан на аеродрому
Egipatski predsednik Abdel Fatah al-Sisi
Реутерс
Египатски председник Абдел Фатах ал-Сиси на аеродрому у Казању

Акроним БРИК за Бразил, Русију, Индију и Кину смислио је економиста са Запада - из инвестиционе банке Голдман Сакс Џим О'Нил 2001. године.

Пошто су то велике земље са средњим примањима које су истовремено привреде убрзаног раста, он је предвидео да ће оне постати водеће светске економије до 2050. године.

Ове четири земље су 2006. године одлучиле да се удруже као група БРИК.

Кад им се продружила Јужна Африка (на енглеском Соутх Африца) 2010. настао је БРИКС.

Још четири земље - Египат, Етиопија, Иран и Уједињени Арапски Емирати - од 1. јануара 2024, постале су чланице БРИКС-а, а помињала се и Саудијска Арабија, али то није званично потврђено.

Заједнички, земље БРИКС-а имају 3,24 милијарде становника, што је око 45 одсто светског становништва, а њихов збирни национални доходак је 28 билиона долара.

То је 28 одсто светске економије.

Међутим, према Атлантском савезу, америчкој стручној групи, земље БРИКС-а имају свега 15 одсто гласачког права у главној финансијској институцији УН-а Међународном монетарном фонду (ММФ).

Devojke u narodnim nošnjama u Kazanju
ЕПА
Девојке у народним ношњама у Казању дочекују светске лидере

Велики играчи

Могуће придруживање Анкаре било би симболично важно, не само за Турску и БРИКС, већ и за НАТО и западни блок, оценио је раније Керим Хас, стручњак за турско-руске односе.

Турској су, каже, потребне стране инвестиције и зато јој је потребно да разигра односе имајући у виду дубоку економску кризу кроз коју пролази земља.

Свака земља БРИКС-а је изузетно значајна у сопственом региону, а неке су и суседи.

„Кина је постала велики играч&qуот;, каже професор Педрејг Кармоди, развојни географ са колеџа Тринити у Даблину.

„Преко БРИКС-а, она постаје упадљива као водећи глас Глобалног југа, позивајући на реформу или рушење постојећег међународног поретка.&qуот;

Међутим, Индија је ривал Кине у Азијско-пацифичком региону.

Она има дугогодишњи гранични спор са Кином, а сарађивала је са САД и другима на заустављању њеног утицаја у региону.

На самиту би могло да дође до разговора индијског премијера Нарендра Модија и кинеског председника Сија Ђинпинга, што би било први пут да се два лидера састану после сукоба у долини Галван 2020, преноси сајт БРИКС-а.

Кина и Индија оптужују једна другу за сукобе у којима је страдало најмање 20 индијских војника на подручју Хималаја.

Земље БРИКС-а су подељене и око односа према Западу.

„Русија доживљава БРИКС као део властите борбе против Запада, као помоћ у заобилажењу санкција које су јој уведене због инвазије на Украјину&qуот;, изјавио је раније Креон Батлер, директор Глобалног програма за економију и финансије у лондонској стручној групи Четам хаус.

После санкција западних земаља на увоз руске нафте, Индија и Кина постале су њени највећи потрошачи.

Русија је у фебруару 2023. одржала и заједничке поморске вежбе са Кином и Јужном Африком.

Међутим, друге земље БРИКС-с не желе да он постане изричито антизападњачки пакт.

„Јужна Африка, Бразил и Индија не желе подељени свет&qуот;, рекао је Батлер.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

Читајте више

(ББЦ Невс, 10.22.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »