Kada će se znati ko je pobedio na predsedničkim izborima u Americi
Kada se zatvore birališta, u zavisnosti od toga koliko je rezultat tesan, moguće je da se pobednik neće znati još nekoliko sati, dana ili čak nedelja.
Amerikanci su u utorak 5. novembra glasali na izborima za novog predsednika.
Kada se birališta zatvore, u zavisnosti od toga koliko je rezultat tesan, moguće je da se pobednik neće znati još nekoliko sati, dana ili čak nedelja.
Evo šta treba da znate.
- Jednostavan vodič za razumevanje američkih izbora
- Sedam „kolebljivih“ saveznih država koje će prelomiti američke predsedničke izbore ove godine
- Ovi američki izbori bi mogli da promene svet
- Ko vodi u anketama za američke izbore, Haris ili Tramp
Kada se očekuju rezultati predsedničkih izbora 2024. godine?
Prva biračka mesta se zatvaraju se u ponoć, a poslednja u sedam, rano ujutru u sredu.
U pojedinim predsedničkim trkama pobednik je proglašavan kasno u izbornoj noći ili rano izjutra sledećeg dana.
Ovoga puta, gusta trka na ivici noža u mnogim država mogla bi da dovede do toga da mediji pričekaju sa projekcijama ko je pobedio.
Kandidatkinja Demokratske stranke Kamala Haris, sadašnja potpredsednica, i kandidat Republikanske stranke Donald Tramp, bivši predsednik, već nedeljama vode izjednačenu bitku.
Tesne pobede mogle bi da znače i ponovna brojanja.
U ključnoj državi Pensilvaniji, na primer, ponovno brojanje bi moglo da bude zatraženo ako postoji razlika između pobednika i poraženog od pola procentnih poena.
U 2020. godini, razlika je bila nešto više od 1,1 procentnog poena.
Na vidiku su i pravni izazovi.
Republikanci su već podneli više od sto predizbornih tužbi širom zemlje, među kojima su i one koje se odnose na osporavanje biračkog prava i upravljanje biračkim spiskom.
S druge strane, prebrojavanje glasova je ubrzano u pojedinim državama, poput Mičigena, i ovoga puta će se mnogo manje glasova slati poštom nego na poslednjim izborima, održani tokom pandemije korona virusa.
Kada su objavljeni rezultati predsedničkih izbora 2020. godine?
Izbori 2020. godine održani su u utorak, 3. novembra, ali američke TV mreže su Džozefa Bajdena proglasile pobednikom tek kasno ujutru u subotu, 7. novembra.
Dok su Amerikanci odlazili na spavanje u izbornoj noći, Trampove pristalice su bile ubeđene da je pobeda na dohvat ruke, ali su zapravo oba kandidata bila blizu da osvoje 270 elektorskih glasova potrebnih za pobedu.
Iako su rezultati predsedničke trke bili poznati u velikoj većini država u roku od 24 sata, nisu u nekoliko ključnih država, među kojima su bile Pensilvanija i Nevada.
Glasovi u Pensilvaniji, koja ima 19 elektorskih glasova, naginjali su na stranu demokratskog kandidata, a na osnovu nove ture glasova koja je pristigla iz ključne države u subotu ujutru, TV mreže su prognozirale pobedu Bajdena.
CNN je prvi objavio rezultate, a sve druge TV mreže su isto učinile u narednih 15 minuta.
Kada se obično objavljuju rezultati predsedničkih izbora?
Uglavnom, birači su se navikli da saznaju ime sledećeg predsednika pre nego odu na spavanje u izbornoj noći ili bar u ranim jutarnjim satima sledećeg dana.
Na primer, 2016. godine, kada je Tramp prvi put izabran za predsednika, proglašen je pobednikom dan posle izbora, nešto pre 03:00 sata po severnoameričkom istočnom standardnom vremenu (EST) ili pre 08:00 po griničkom srednjem vremenu (GMT).
Kada je 2012. godine Barak Obama obezbedio drugi predsednički mandat, njegova pobeda je prognozirana pre ponoći na sam dan glasanja.
Ali značajan izuzetak koji se desio relativno skoro bila je predsednička trka između Džordža V. Buša i Ala Gora 2000. godine.
Zbog tesnog rezultata u državi Floridi, konačni ishod je bio poznat tek 12. decembra kada je američki Vrhovni sud odlučio da se okonča postupak ponovnog brojenja glasova u državi i time ključeve Bele kuće predao Bušu.
Koje su ključne države?
Očekuje se da će ovu trku odlučiti rezultati iz sedam kolebljivih država - Arizone, Džordžije, Mičigena, Nevade, Severne Karoline, Pensilvanije i Viskonsina.
Džordžija - Birališta se zatvaraju u 19:00 EST (01:00 po srednjoevropskom vremenu - CET).
Najviši izborni zvaničnik Džordžije procenjuje da će oko 75 odsto glasova biti prebrojano u prva dva sata.
Severna Karolina - Birališta se zatvaraju 30 minuta kasnije. Očekuje se da će rezultati Severne Karoline biti objavljeni pre isteka noći.
Pensilvanija - Glasanje se završava u 20:00 EST (02:00 CET), ali su stručnjaci saglasni da može proći najmanje 24 sata pre nego što se prebroji dovoljno glasova da bi se pokazalo ko je pobednik.
Mičigen - Glasanje se završava u 21:00 EST (03:00 CET). Rezultat se ne očekuje do kraja srede.
Viskonsin - Rezultati bi trebalo da stignu ubrzo nakon zatvaranja birališta u 21:00 EST (03:00 CET) za manje okruge, ali stručnjaci predviđaju da država neće imati rezultate barem do srede.
Arizona - Prvi rezultati mogli bi da budu već u 22:00 EST (04:00 CET), ali iz najvećeg okruga u državi kažu da se rezultati ne očekuju do srede rano ujutro.
Prebrojavanje listića pristiglih poštom koji su odbačeni na dan izbora moglo bi da traje do 13 dana.
Nevada - Prebrojavanje glasova ovde takođe može da potraje danima. Država dozvoljava glasanje poštom ako su poslati na dan izbora i stižu najkasnije do 9. novembra.
Kako se broje glasovi?
Obično se prvo zbrajaju glasovi na dan izbora, zatim rani glasovi poštom, oni koji su osporeni, a onda glasovi iz inostranstva i vojske.
Lokalni izborni zvaničnici, i imenovani i izabrani, proveravaju, obrađuju i broje pojedinačne glasove.
Provera glasačkih listića podrazumeva upoređivanje broja ubačenih listića sa brojem aktivnih birača, otvaranje i pregled svakog pojedinačnog glasačkog listića i provera da nije pocepan, umrljan ili ima druga oštećenja i dokumentovanje i istraživanje svih nedoslednosti.
Prebrojavanje glasačkih listića podrazumeva i unošenje svakog glasačkog listića u elektronske skenere koji prikazuju rezultate u tabeli.
Ponekad je potrebno ručno prebrojavanje ili dvostruka provera.
Svaka država ima stroga pravila koja određuju ko može da učestvuje u prikupljanju podataka, redosled kojim se obrađuju glasovi i koji delovi su otvoreni za javnost, kao i način na koji stranački posmatrači mogu da prate i intervenišu tokom brojenja glasova.
Šta se dešava ako bude nerešeno?
Postoji mogućnost da se glasanje završi nerešeno jer oba kandidata imaju isti broj glasova elektorskog kolegijuma - po 269.
U toj situaciji, članovi Predstavničkog doma, donjeg doma američkog Kongresa, glasali bi za izbor predsednika u procesu poznatom kao kontingentni izbori.
U međuvremenu, Senat, gornji dom, bi glasao za potpredsednika.
Ali to se nije dogodilo oko 200 godina.
https://twitter.com/bbcnasrpskom/status/1852689112433631482
Šta se dešava ako se ospore rezultati predsedničkih izbora?
Nakon što je svaki važeći glas uvršten u konačne rezultate, i nakon što se završi ponovno brojanje glasova, izborni rezultati se potvrđuju - prvo u lokalnim jurisdikcijama, a zatim na nivou cele države.
Izvršna vlast države, obično guverner, potom potvrđuje spisak ljudi koji će predstavljati njihovu državu u Kolegijumu izbornika (Elektorskom kolegijumu).
Izbornici se u njihovim državama sastaju 17. decembra da glasaju i rezultate pošalju u Vašington.
Novi američki Kongres održava zajedničku sednicu 6. januara da prebroji elektorske glasove, a sednici predsedava sadašnji potpredsednik.
Posle izbora 2020. godine, Tramp je odbio da prizna poraz i okupio je pristalice koji su izvršili upad u američki Kapitol dok se u Kongresu održavao sastanak da potvrdi Bajdenovu pobedu.
Tramp je zatražio od njegovog potpredsednika Majka Pensa da ne prihvati rezultate, ali je Pens to odbio.
Izborne reforme koje su usledile otežavaju zakonodavcima da ulažu prigovore na overene rezultate koji im se šalju iz država, a pojasnile su i da potpredsednik nema ovlašćenja da jednostrano odbije glasove izbornika.
Uprkos tome, posmatrači izbora očekuju da će biti pokušaja da se odloži overavanje glasova i na lokalnom i na nivou cele države.
Tramp, njegov kandidat za potpredsednika Džej Di Vens i najviši republikanski zvaničnici u Kapitolu su u nekoliko navrata odbili da nedvosmisleno kažu da će prihvatiti rezultate izbora u slučaju da Tramp izgubi.
https://twitter.com/bbcnasrpskom/status/1853400388612809049
Kada je inauguracija predsednika?
Novoizabrani predsednik biće inaugurisan 20. januara 2025. godine u američkom Kapitolu.
Biće to 60. predsednička inauguracija u istoriji Sjedinjenih Država.
Tada će novi predsednik položiti zakletvu i obavezati se da će poštovati Ustav, a zatim će se obratiti naciji.
- Od pomfrita do gradske čistoće: Sumiranje kampanje Haris i Trampa
- Stavovi Kamale Haris o 10 ključnih pitanja američke politike
- Stavovi Donalda Trampa o 10 ključnih pitanja američke politike
- Kamala Haris: Оd nadarene pravnice do trke za Belu kuću
- Donald Tramp: Od hotelijera, preko Bele kuće, do pritvora i atentata
- Da li američka dijaspora može da preokrene ishod predsedničkih izbora
- Koga Kinezi priželjkuju u Beloj kući - Haris ili Trampa
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 11.06.2024)