BBC vesti na srpskom

Необичан начин на који ваша кожа обликује ваше здравље

Оштећена или нездрава кожа је постала главни фактор ризика код скоро сваке болести везане за старење, од Паркинсонове болести, па све до дијабетеса типа 2.

BBC News 14.11.2024
muškarac s borama
Алами

Кануом се пробијам кроз клисуру Ардеш у јужној Француској - и притом привлачим зачуђене погледе.

Рано је поподне врелог јулског дана, а небо изгледа као савршено, кобалтно-плаво платно.

Иако је река оивичена високим литицама и одронима кречњака високим и до 300 метара, само исијавање сунчевих зрака је за мене и више него видљиво.

Зраци претварају површину воде у вијугаву стазу бљештућег и заслепљујућег светла.

Ништа не препуштам случају; зналачки, попут искусног истраживача који се запутио кроз Сахару.

Мој одевни комплет је, како каже мој момак, ,,изузетан&qуот; - и то не користи као комплимент.

Моје руке, шаке и торзо су потпуно покривени мајицом са дугим рукавима са СПФ заштитом - нарученом преко интернета ни мање ни више него из озоном осиромашене Аустралије - док је моја глава у потпуној сенци коју прави савитљиви риболовачки шешир са штитником за лице.

Финалну одбрану чини неколико слојева креме за сунчање високог фактора заштите, тако да делови моје коже изложене сунцу имају бледуњави, болесни одсјај титанијумски беле боје.

Ту су и наочаре за сунце.

Мој партнер не пропушта прилику да ми сваких десет минута напомене како сам одевена као нека велика беба.

Без обзира на све, моја таштина нема границе и ја сам одлучна да избегнем било какво старење проузроковано сунчевим зрацима.

Но, да ли постоје и неке скривене користи које доносе овако драстичне мере?

Да ли је, у ствари, могуће да моја опсесија одржавања коже здравом представља случајни потез вредан једног генија? Одговор на оба ова питања је, како ће се испоставити - потврдан.

Најновија истраживања кажу да наша кожа није само огледало нашег стила који одсликава године пушења, конзумирања алкохола, упијања сунчевих зрака и стреса, већ и назнака нашег унутрашњег здравља. У овом новом, наопаком свету, највећи људски орган је активни учесник у нашем физичком здрављу.

Ово је та нова реалност у којој боре, сува кожа и пеге изазивају старење, уместо да је ситуација обрнута.

Чудновато откриће

Исте оне 1958. године, када је у Сједињеним државама изгласан закон који ће довести до слетања на Месец и стварање НАСА-е, у тишини је зачет још један велики пројекат.

Балтиморска лонгитудинална студија старења је требало да представља научно истраживање старења са једном поприлично смелом и неуобичајеном премисом.

Пре тога, стандардна научна пракса је покушавала да прикупи сазнања из физиологије живих људи путем дисекције донираних лешева - пракса која води порекло из традиције раскопавања и пљачкања гробова у КСИКС веку. Овог пута, међутим, истраживање је отпочињало много раније, док би срце и даље куцало, а тела и даље била жива.

Овакво истраживање, које је трајало деценијама, бавило се хиљадама одраслих мушкараца (касније и жена) и пратило развој њиховог здравља и начин на који су на њега утицали гени и животна средина.

Само две деценије касније, научници су већ остварили нека интригантна открића, од оног да су емотивно нестабилни мушкарци били подложнији срчаним обољењима, па све до открића да наше способности за решавање проблема само незнатно опадају током старења.

Али једно од најшокантнијих открића је потврдило оно у шта су људи већ дуже времена сумњали - младалачки изглед је невероватно прецизан одраз унутрашњег здравља.

До 1982. године, они мушкарци за које је процењено да изгледају старије за своје године на почетку истраживања, 20 година раније, углавном су били мртви. Овакве резултате потврђује и недавно обављено истраживање које је открило да пацијенти за које је процењено да изгледају барем 10 година старије него што је то показивао датум њиховог рођења, у 99 одсто случајева имају здравствене проблеме.

Испада да стање наше коже може да се искористи у сврху предвиђања многих наизглед неповезаних фактора, од густине костију до ризика од обољевања од неуродегенеративних болести или смрти од кардиоваскуларних обољења.

Међутим, како су докази почели да се прикупљају, прича је добила и неочекивани обрт.

Да ли је кожа само пуки показатељ накупљених оштећења, или је цела ствар много компликованија?

Да ли би она, у ствари, здраве људе могла да одржи здравим, а оне који имају проблема са здрављем да повуче још дубље?

I dok UVB zraci oštećuju površinu kože, UVA zraci prodiru mnogo dublje u nju. Obe vrste ultra-ljubičastih zraka mogu da dovedu do sistemskih zapaljenja
Алами
И док УВБ зраци оштећују површину коже, УВА зраци продиру много дубље у њу. Обе врсте ултра-љубичастих зрака могу да доведу до системских запаљења

Другачија врста рођендана

Постоје два главна начина за одређивање старости неке особе. Прва представља стандардни модел познат и као хронолошка старост - која се мери обртајима око сунца.

Али ту је и биолошка старост која показује темпо вашег физичког старења и зрелост ваших органа и ћелија. Она у великој мери варира од особе до особе, али чак и унутар истог организма.

Како године пролазе, уобичајено је мишљење да ће наша хронолошка старост кад-тад да се одрази и на наш изглед: кожа постаје тања и неуједначенија, смењује се њена еластичност, а ћелије одговорне за производњу пигмента и колагена одумиру или старе - што значи да престају да се обнављају и остају у некој врсти успаваног стања.

Али управо је наша животна средина та која нам наноси озбиљну штету.

Иако је ултра-љубичасто Б зрачење (УВБ) оно које оштећује наш ДНК - што води ка изгорелој кожи на сунцу, мутацијама и раку коже - 95 одсто тоталног УВ зрачења које стигне до површине Земље је ултра-љубичасто А зрачење (УВА).

Ова порција сунчевих зрака има већу таласну дужину која им дозвољава да продру дубље у дермис, разграде колаген и стимулишу ћелије на производњу меланина.

На микроскопском нивоу, (фото) остарела кожа - кожа оштећена сунцем - је дебља, са деформисаним еластином и влакнима колагена.

Таква кожа је видно и неравномерно пигментисана и поседује значајно више набора.

Ово се односи и на веома светлу кожу која није у стању да потамни и на Фицпатриковој скали има ознаку 1, али и на веома тамну кожу са ознаком 6 која се, нетачно, назива кожом која никада не може да изгори. Чак и изузетно пигментирана кожа може да изгори и да буде подложна фото-старењу, иако ће њој бити потребно више времена да се набора.

Сматра се, у ствари, да су унутрашњи фактори одговорни за најситније детаље који кожу чине наизглед „остарелом&qуот;, док је УВ зрачење одговорно за више од осам одсто видљивих промена на кожи.

Ако сте цео живот провели унутра, са навученим завесама, могуће је да се на вашој кожи неће видети значајне промене све до 80-их година живота.

Кључно је, међутим, то да ваша кожа такође пролази и кроз хемијске промене.

И могуће је да управо то може да има највећи утицај на наше опште здравље.

Хемијски коктел

Радикално нови концепт се појавио на почетку новог века, 2000. године.

Група научника из Болоње у Италији је, проучавањем начина на који стрес утиче на организме, пронашла нови начин на који се може размишљати о старењу.

Код младе, здраве особе имуни систем равномерно одржава ред крпљењем нанете штете и одбијањем инфекција.

Али како старимо, или обољевамо, одговор нашег организма на запаљенске процесе почиње да прелази критичну границу и да претерано ослобађа мноштво потентних хемикалија које затим дивљају нашим телом, уништавају здраве ћелије и разарају нашу ДНК.

Отуда имамо хронично запаљење - постепена запаљења која учествују у процесу старења.

Овде се у причу укључује кожа.

Најновија истраживања откривају да наборана, оболела или оштећена кожа постаје део запаљенског система који ослобађа хемијски коктел који опет води ка даљим оштећењима и запаљењима.

„Хронолошки остарела кожа показује више нивое на панелу запаљенских цитокина и хемокина&qуот;, каже Мао-Кјанг Ман, научник-истраживач на Универзитету у Калифорнији у Сан Франциску, који тврди да исто то важи и за сунцем оштећену кожу.

Локално, ове хемикалије деградирају колаген и еластин, изазивајући тиме даље тањење коже, боре и смањену еластичност, објашњава Туба Мусарат Ансари, истраживачица на постдокторским студијама на јапанском медицинском универзитету Ђићи.

„Они (такође) ремете зидове коже, поспешују повећан губитак воде и подложност изазивачима стреса&qуот;, каже она.

Повратна спрега је додатно закомпликована старењем ћелија коже - изазваног било УВ зрачењем, било старењем - што додатно ствара запаљенске хемикалије.

Али све ово је само почетак.

Кожа, као највећи орган у телу, има суштински утицај на овај процес.

Хемикалије које ослобађа оболела и нефункционална кожа брзо доспевају у крвоток и почињу да оштећују и друга ткива.

Услед последичног и системског запаљења, хемикалије из коже су у стању да досегну и да оштете и органе са којим немају никакве везе - а ту спадају и срце и мозак.

Ljudi već vekovima reklamiraju sumnjive kreme za kožu, ali čak i one najbazičnije hidratantne kreme su u stanju da spreče zapaljenje
Алами
Људи већ вековима рекламирају сумњиве креме за кожу, али чак и оне најбазичније хидратантне креме су у стању да спрече запаљење

Резултат свега овога је убрзано старење и повећан ризик од развитка већег дела - или чак и свих - сродних поремећаја.

Остарела или оштећена кожа је до сада била повезивана са појавом кардиоваскуларних болести, дијабетеса 2 и когнитивних погоршања, као и Алцхајемрове и Паркинсонове болести.

Иако су нам свима добро познати ризици које доносе пушење, алкохол, претеран унос хране и недостатак физичке активности, може се рећи да је оболела кожа као феномен слона у соби - фактор који сви рутински превиђамо.

Добра вест је то да још много ствари можемо да урадимо на побољшању овог проблема.

Влажност коже

Први корак у заштити коже, а самим тим и, како каже ова теорија, општег здравља, јесте избегавање сунца.

Најчувенији метод је аустралијски протокол „Слип, Слоп, Слап&qуот; (навуци, нанеси, набаци) из 1981. године.

Он је данас проширен на пет централних начела; навуци мајицу (или још боље - неку другу заштитну одећу), нанеси крему за сунчање са високим фактором заштите, набаци на главу шешир за широким ободом, натакни на себе неке наочаре за сунце и нестани са сунца у правцу хлада.

Додатно томе, уколико однос између оштећења коже и болести изазваних старењем није довољно убедљив да натера људе да носе шешире са широким ободом и стављају крему за сунчање, постоје још два веома добра разлога да то ипак покушају.

Први је тај да заштитом коже од сунца екстремно ефектно спречавамо видљиве знаке старења.

У једној од раних студија је откривено да они који свакодневно користе крему за сунчање широког спектра СПФ15 током четири и по године не показују било какве знаке старења током тог периода.

Све се то дешава упркос чињеници да овако низак фактор обично штити кожу од сунчевих опекотина 15 пута дуже него што кожа без икакве заштите може да издржи - тако да ако ваша кожа почиње да црвени након 10 минута, са оваквом кремом ћете бити у стању да на сунцу останете читавих 150 минута (два и по сата).

Штавише, крема за сунчање из експеримента нема спецификован ниво заштите од УВА зрачења које представља узрок старења коже.

У многим деловима света производи који штите кожу од сунца морају, да би били класификовани као производи из широког спектра, да докажу да не апсорбују или рефлектују само УВБ (означено СПФ градацијом), већ и УВА зрачење. У сваком случају, степен њихове успешности поприлично варира.

Дерматолози препоручују да на етикети увек проверите и заштиту од УВА зрачења које је обично означено са УВ-ПФ или ППД.

Други разлог је постојање јаких доказа да креме за сунчање могу да спрече скоро сва запаљења која се дешавају када је кожа изложена сунцу - што представља и први корак ка развитку болести везаних за старење.

Ово, међутим, није једини начин да вашу кожу одржите у добром стању.

Најједноставнији начин заштите здравља овог органа је, заправо, хидратација коже.

Постоји и директни доказ да хидратација ублажава запаљење, али и да може да помогне у спречавању деменције.

Поред неравномерне боје коже и набора, и хронолошки и сунцем оштећена кожа је осетно сувља.

Нивои влажности људске коже највиши степен достижу негде око 40 године живота, након чега стрмоглаво почињу да опадају и производе све мање количине природних овлаживача - липида, филагрина, себума и глицерола.

Ово представља проблем, јер је дехидрирана кожа мање ефикасна као баријера између унутрашњости нашег тела и спољног света.

Када нам је кожа исушена и љускаста, њени уобичајени задаци - заустављање инфективних агенаса, токсина и алергена и одржавање коже влажном - постају још значајнији и изазовнији.

Koža oštećena sunčevim dejstvom oslobađa hemikalije koje doprinose sistemskim zapaljenjima i povećavaju rizik od skoro svake bolesti povezane sa starenjem
Алами
Кожа оштећена сунчевим дејством ослобађа хемикалије које доприносе системским запаљењима и повећавају ризик од скоро сваке болести повезане са старењем

У сваком случају, накнадно овлаживање није нарочито компликовано, без обзира на то шта нам говориле рекламе за козметику.

А на пољу старења, ова једноставна интервенција даје изузетне резултате.

У једној студији на којој је радио тим истраживача из разних земаља - међу њима је био и Ман - затражио је од старијих добровољаца да два пута дневно током месец дана наносе крему.

У поређењу са старијим учесницима који нису имали никакав третман, њихова кожа је била значајно регенерисана, а имала је и ниже нивое код три различите класе запаљенских хемикалија.

Овако обећавајући резултати су били испраћени још једном студијом коју је спровео овај исти тим, а у којој су учествовале одрасле особе преко 65 година.

Они су наносили хидратантну крему два пута дневно током три године.

Когнитивне функције учесника истраживања су биле измерене на почетку и на крају студије, а након три године - иако је контролна група значајно забележила пад - они који су наносили хидратантну крему нису забележили погоршање.

„Опадање нивоа хидратације епидермалног слоја је највероватније главни узрочник запаљења&qуот;, каже Ман који објашњава и да се због тога што сува кожа показује тенденцију ка вишим нивоима запаљења појављује и свраб коже.

А уколико подлегнете импулсу да се почешете - да, погодили сте - само запаљење постаје израженије.

Ипак, каже Ман, многи природни састојци могу да помогну.

То су глицерол, петролатум, хијалуронска киселина и липиди који се обично налазе у овом слоју коже - нормални састојци најбазичнијих хидратантних крема.

Могуће је и да најобичније испијање воде у већим количинама може да помогне у хидратацији коже, иако су докази за то прилично мутни - неке студије тврде да нема упоришта у таквим тврдњама, док друге кажу да то ипак може да помогне.

Не постоји студија која се директно бавила овим као начином за спречавање инфламације или повезаних болести.

Да бисте боље визуализовали домет утицаја коже на остатак тела, помислите на то колико коже имате, а онда се сетите да, баш као што сте вероватно и очекивали, сва та кожа коју можете да видите на спољњем делу вашег тела, исту ту површину заузима и са унутрашње стране. А када вам је кожа оштећена, сваки њен центиметар је у стању да ослобађа токсичне хемикалије.

Због тога се заштита коже од утицаја сунчевих зрака заиста исплати - али не заборавите никада ни на хидратацију.

Одох ја сада по мој СПФ50+, наочаре за сунце, сунцобран и онај блесави шеширић какав носе риболовци…и мам још нека посла у башти.


Погледајте видео: Кожа јој изгледа као крљушт, али она не одустаје


Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 11.14.2024)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Најновије вести »