Profesor Tošković: Moralna odgovornost je izostala jer je cilj vlasti uzmi pare i beži

Beta pre 7 dana

 Profesor psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Oliver Tošković izjavio je danas da je moralna odgovornost kod učesnika rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu izostala jer je glavni cilj predstavnika vlasti da, kako je rekao, uzmu pare i pobegnu.

Tošković je agenciji Beta kazao da su građani Srbije začuđeni zašto ni posle 15 dana od tragedije niko osim minstra Gorana Vesića nije podneo ostavku.

"Nadležne institucije bi trebalo da profesionalno obave istragu, ali mislim da vlasti to koriste kako bi se izbegla moralno-politička odgovornost. Vesićeva ostavka je iznuđena, a tvrdnje najviših predstavnika vlasti da on ne snosi nikakvu odgovornost su besmislene. Kada je bivši ministar obrazovanja Branko Ružić podneo ostavku nakon tragičnih događaja u 'Ribnikaru', njegova politička odgovornost je bila znatno manje direktna nego ministra Vesića za tragediju u Novom Sadu", ocenio je profesor.

Prema njegovim rečima, stradanje 14 ljudi na Železničkoj stanici je direktna posledica javašluka, korupcije, vršljarenja i žurenja vlasti da bi se neki rokovi ispoštovali.

"Za to su direktno odgovorni nadležno ministarstvo, investitor, izvođači radova i nadzorni organ", istakao je Tošković.

Dodao je da vlast svakom poslu prilazi bez ikakve trunke morala i odgovornosti.

"Njihov osnovni i glavni princip je 'uzmi pare i beži'. Kada radite po tom principu, onda nema nikakve odgovornosti", kazao je.

Komentarišući to što je kod učesnika u rekonstrukciji Železničke stanice izostala moralna odgovornost, Tošković je rekao da u Srbiji moć odlučivanja ne povlači za sobom i odgovornost odlučivanja.

"Svi misle da bi mogli da budu direktori ili ministri, a da s druge strane za svoj rad ne podnose nikakvu odgovornost. To govori i o beskrupuloznosti izvođača vlasti, jer njihov glavni motivator nije da učine neko opšte dobro već da uzmu novac za sebe", istakao je profesor Tošković.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je do sada saslušalo 66 lica, kao i da je naloženo da se sasluša još pet lica, povodom tragičnog događaja od 1. novembra, kada je došlo do obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice. U toj nesreći smrtno je stradalo 14 osoba, dok je troje teško povređeno.

Stradali su Nemanja Komar (2007) iz Stepanovićeva, Andela Ruman (2004) iz Stare Pazove, Đorđe Firić (1971), Valentina Firić (2014) i Sara Firić (2018) iz Kovilja, Milica Adamović (2008) iz Kaća, Mileva Karanović (1948) iz Kaća, Sanja Arbutina Ćirić (1989) iz Kaća, Stefan Hrka (1997) iz Beograda, Miloš Milosavljević (2003) iz Knićanina, Đuro Švonja (1947) iz Stepanovićeva, Vukašin Raković (1955) iz Bukovca, Vasko Sazdovski (1979) državljanin Severne Makedonije i Goranka Raca (1966) iz Novog Sada.

(Beta, 14.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »