NPS: Povući iz zakonske procedure predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju

Beta pre 30 dana

Poslanica Narodnog pokreta Srbije (NPS) Ana Jakovljević izjavila je danas da je potrebno povući predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju kojim se predviđa rad inostranih univerziteta u Srbiji, navodeći da on predstavlja apsolutno nerazumevanje sistema visokog obrazovanja i sistema unapređenja kvaliteta.

Jakovljević je na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, kako prenosi stranka, kazala da Srbiji hitno treba zakon koji će unaprediti i promeniti sistem akreditacija da bi domaći univerziteti i studijski programi postali konkurentniji i postali deo evropske mreže univerziteta.

Ocenila je da predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju kojim se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma i dozvole za rad Ministarstva prosvete, predstavlja apsolutno nerazumevanje sistema visokog obrazovanja i sistema unapređenja kvaliteta u Srbiji.

"To govorim kao neko ko je 2005. godine radio u Ministarstvu prosvete kada je sistem unapređenja kvaliteta postavljan. Jedino telo nadležno za akreditacije i unapređenje kvaliteta u Srbiji je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) koje je 2020. godine izbačeno iz Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), jer ne ispunjavamo uslove u skladu sa evropskim standardima i smernicama", kazala je Jakovljević.

Po njenim rečima, Ministarstvo prosvete je tada trebalo da iz izveštaja zaključi zašto je to telo izbačeno i da predloži zakon kojim bi se unapredio sistem akreditacije.

Umesto toga, dodala je ona, danas postoje "nakaradne izmene", a kazala je i da je dualno obrazovanje "katastrofalno primenjeno".

"I u postojećem sistemu postoji način da inostrani univerziteti budu deo prosvete naše zemlje. Podsetiću da u Evropi postoje mreže evropskih univerziteta. Univerzitet u Beogradu je član jedne od njih - Circle U. Studenti koji studiraju na tim univerzitetima dobijaju mogućnost da provedu vreme na prestižnim evropskim univerzitetima", rekla je ona.

Jakovljević je rekla i da odlazak u inostranstvo nije ništa loše, ali da je problem kako vratiti te ljude u zemlju i unaprediti uslove života u njoj da svi požele da se vrate.

"U Evropskoj uniji se govori o tome da će ubuduće finansiranje obrazovanja najverovatnije ići preko evropskih mreža univerziteta čiji nismo deo, osim Univerziteta u Beogradu. Jedino što možemo da uradimo i što je pristojno i u skladu sa interesima Srbije jeste da se ovaj predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju povuče iz zakonske procedure", zaključila je Jakovljević.

(Beta, 18.11.2024)

Povezane vesti »

Društvo, najnovije vesti »