BBC vesti na srpskom

Dijamantska ogrlica lažne Marije Antoanete prodata za milione

Dijamantska ogrlica koja je poprilično uticala ne negativnu reputaciju francuske kraljice Marije Antoanete, prodata za 4,8 miliona dolara.

BBC News 19.11.2024  |  Rut Komerford - BBC njuz
Ogrlica
Reuters

Dijamantska ogrlica, za koju se smatra da je povezana sa skandalom koji je doveo do pada francuske kraljice Marije Antoanete, prodata je na aukciji za 4,8 miliona dolara (oko 530 miliona dinara).

Sadrži oko 500 dijamanata i kupljena je za skoro duplo veću sumu od procenjene.

„Bila je to neverovatna noć“, rekao je Andres Vajt Koreal, specijalista za nakit aukcijske kuće Sotbi, dodajući da je neimenovani kupac bio „oduševljen“.

Dragulji su prodati 13. novembra, na aukciji u Ženevi.

Vajt Koreal kaže da mu je kupac ogrlice „rekao nešto veoma lepo“.

„'Izuzetno sam srećan što sam došao do nje, ali ja je ne posedujem, samo je čuvam dok ne dođe sledeća osoba'", preneo je reči kupca.

„Očigledno na tržištu istorijskih dragulja postoji teženja za one sa 'poreklom'.

„Ljudi ne kupuju samo taj predmet, već i svu istoriju koja ide sa njim.“

Marija Antoaneta je rođena 1755. u Austriji, odakle je poslata u Francusku da bude nevesta budućeg kralja Luja Šesnaestog.

Poznata je i kao poslednja kraljica Francuske - ubijena je 1793. giljotinom, na vrhuncu Francuske revolucije.

Veruje se da su neki od dragulja dijamantske ogrlice bili u centru afere iz 1780-ih, koja je možda ubrzala smrt Marije Antoanete.

Plemkinja Žan de la Mot je tada, pretvarajući se da je francuska kraljica, prevarila kardinala crkve da joj da ogrlicu, koju će kasnije platiti.

I kada je Marija Antoaneta, koja o tome ništa nije znala, kontaktirana oko plaćanja ogrlice, kardinal je uhapšen, ali i proglašen nevinim.

La Mot je ubrzo pronađena i žigosana slovom V, za voleuse - lopova.

Iako je utvrđeno da Marija Antoaneta sa tom aferom nije imala ništa, smatra se da joj je reputacija značajno narušena - bila je nepopularna među francuskim narodom, koji ju je optuživao za rasipništvo i negativan uticaj na kralja.

Dragulji originalne ogrlice, koja je imala 650 dijamanata, kasnije su prodavani su po komadu na crnom tržištu.

Međutim, jedan londonski zlatar je, ubrzo po njihovom nestanku, potvrdio da je više od polovine dragulja kupio za 10.000 funti, saopštili su iz aukcijske kuće.

Starost i kvalitet dijamanata u ogrlici prodatoj u sredu ukazuju na podudaranje sa originalima, dodali su.

Ogrlica je 1953. prisustvovala krunisanju kraljice Elizabete Druge, a 16 godina ranije i na krunisanju kralja Džordža, da bi 1960-ih bila prodata privatnom kolekcionaru iz Azije.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.19.2024)

BBC News

Povezane vesti »

Ključne reči

Nauka & Tehnologija, najnovije vesti »