Трампов други мандат и право на абортус: Шта чека Америку
Потражња за абортивним пилулама расте од када је Доналд Трамп победио на изборима, а седам америчких држава је на референдумима изгласало заштиту права на абортус. Каква будућност чека САД?

Од победе Доналда Трампа на председничким изборима, у Сједињеним Државама (САД) нагло је порасла потражња за пилулама за прекид трудноће као и број упита о томе како могу да се набаве, кажу поборници права на абортус.
„Пре избора, дневна потражња је била око 600 таблета.
„А онда је за само 24 сата затражено 10.000 пилула”, докторка Ребека Гомпертс, лекарка и оснивачица Еид ексес (Аид Аццесс), непрофитне групе која снабдева жене таблетама за прекид трудноће у САД-у, рекла је за ББЦ 6. новембра, дан после избора.
- „Да ли забране абортуса могу да угрозе моју вантелесну оплодњу“
- Меланија Трамп пркоси супругу и подржава право на абортус
- Жена која жели да стави тачку на абортус у Америци
Др Гомпертс каже да је најновији пораст тражње чак вец́и него дан након што је Врховни суд поништио уставно право на абортус у јуну 2022. године.
„Потражња никада није била већа”, каже она.
Др Гомпертс додаје да су пилуле затражиле многе жене које желе да направе залихе, јер страхују да би током другог Трамповог мандата, који почиње 20. јануара 2025. године, приступ услугама репродуктивног здравља могао да буде ограничен.
„Многи захтеви за пилулама које смо добили у протеклих неколико дана су за будуће потребе, јер нису све жене трудне”.
И други заговорници абортуса, попут Елисе Велс која води План Ц, веб-страницу која пружа информације о томе како набавити абортивне пилуле, кажу да је број таквих упита порастао од избора 5. новембра.
У интервјуу за канадски информативни канал Глобал њуз (Глобал Невс), Велс је рекла да је само 6. новембра њен сајт забележио 83.000 посета, а да пре избора уобичајен број посетилаца није достизао ни 5.000.
„Сазнали смо од провајдера да се бележи огроман пораст потражње за пилулама за прекид трудноће”, додала је Велс.
Шта је Трамп урадио против права на абортус?

Трамп је раније имао недоследан став о праву на абортус, али се како се приближавао Белој куц́и у председничкој кампањи 2016. године приклонио такозваном покрету „за живот” који се, између осталог, противи прекиду трудноће.
Током његовог првог председничког мандата предложио је троје конзервативних судија Врховног суда који су били кључни за поништавање судске пресуде из 1973. године, познате као случај Ро против Вејда, која је пет деценија женама у САД-у јемчила уставно право на абортус.
Испоставилио се да је Трампов утицај био кључана, јер је одлука да се преиначи пресуда у случају Ро против Вејда донета најтешњим гласањем Врховног суда - пет гласова за и четири против.
Док је био председник, Трамп је заговарао и подржао неколико иницијатива за ограничење приступа абортусу.
Али током кампање 2024. године, изразио је умеренији став, рекавши да се противи да репродуктивна права буду регулисана на националном нивоу и да свака од 50 савезних америчких држава треба о томе самостално да одлучи.
За министра здравља је именовао Роберта Ф. Кенедија Млађег.
Кенеди, који је био независни кандидат пре него што је одустао од трке и подржао Трампа прошлог августа, рекао је да подржава потпуну забрану абортус после 22 недеље трудноц́е, што је много касније од 12. до 15. недеље што је предлог многих противника абортуса.
‘Нови живот’ покрета против абортуса

Ипак, многе присталице америчког покрета против абортуса славили су победу кандидата Републиканске странке.
Међу њима је чак и Лила Роуз, млада и харизматична оснивачица групе против абортуса Ливе Ацтион, која је током кампање критиковала Трампа због одбијања да подржи забрану абортуса на националном нивоу.
„Многи људи попут мене гласали су за Трампа да не би победила Камала Харис”, рекла је Роуз за ББЦ.
„Њена политика подршке абортусу била је неприхватљива”.
Али Роуз такође каже да је видела „позитивне назнаке” да би Трамп ипак могао да спроведе строжу политику, као што је рецимо именовање сенатора из Тексаса Марка Рубија, познатог противника абортуса, за државног секретара САД-а
„Надам се, али обазриво, да ц́е администрација председника Трампа заузети снажнији став у погледу права на живот”, додала је она.
СБА про-лајф (СБА Про-Лифе), друга велика група који се противи побачају у САД-у, каже да су резултати избора показали да су „Американци одбацили програм Демократске странке о прекиду трудноће без ограничења”.
„Председник Трамп и његова администрација могу да натерају владу да поново служи народу нудец́и стварну и трајну подршку трудницама и мајкама”, председница груупе СБА Про-Лифе Марџори Даненфелсер је написала у саопштењу.
Администрација председника Џозефа Бајдена разљутила је покрет за живот мерама као што је укидање обавезе да се лично подиже мифепристон, једна од два абортивне пилуле (медикаментозни прекид трудноће), чиме је омогућено клиникама које ‘лече на даљину’ да их наручиоцима испоручују поштом.
Ту одлуку би могла да поништи Трампова администрација што би женама отежало да добију пилуле потребне за прекид трудноће код куће.
„Здраворазумна политика председника Трампа током његовог првог мандата постаје полазна тачка за његов други мандат”, додала је Даненфелсер.
Референдуми о абортусу у савезним државама

Међутим, док је Трамп славио други мандат у Белој кући, славили су и поборници права на абортус.
Упоредо са председничким и изборима за Конгрес 5. новембра, десет америчких држава одржало је референдуме о проширењу приступа абортусу или заштити права на прекид трудноц́е.
У седам од тих држава - Аризони, Колораду, Мериленду, Мисурију, Монтани, Невади, и Њујорку - одобрени су уставни амандмани којима треба да се укину забране абортуса и строга ограничења, или да се спречи мешање државних и локалних власти у то питање.
Међутим, државе Флорида, Јужна Дакота и Небраска нису одобриле право на прекид трудноће.
Трамп је победио у свим државама у којима су бирачи рекли ‘не’ ограничењима права на абортус, осим у Њујорку и Колораду.
Амерички политички коментатори кажу да резултати показују да подршка новоизабраном председнику не значи нужно подршку ограничењима права на абортус на националном нивоу.
Од 2022. године и пре избора, седам других држава је вец́ одржало референдуме о праву на абортус.
Сви реферндум чији циљ је био да ограниче приступ абортусу нису били успешни, а они који су били за проширење права на приступ абуртусу су изгласани.
Свеукупно, људи у САД-у доследно подржавају право на абортус.
Најновија анкета Истраживачког института Пјуа, једне од водец́их истраживачких агенција у земљи, показала је да 63 одсто Американаца верује да би абортус „требало да буде законит у свим или вец́ини случајева”.

Институт је пратио трендове у ставовима људи о абортусу у САД-у од 1990-их.
Резултати се веома разликују у погледу политичке припадности: гласачи Демократске странке широко подржавају право на прекид трудноц́е (81 одсто), док је вец́ина гласача Републиканске странке против (57 одсто).
Али присталице права на прекид трудноће и даље су забринуте због приступа абортусу у будућности.
Изгледа да ц́е Републиканска странка преузети контролу над оба дома Конгреса, Представничком дому и Сенату.
Чињеница да Трамп преузима дужност предсеника и да Врховни суд нагиње конзервативцима значајно умањује препреке за доношење закона који би без увођења изричите забране могли да ограниче приступ абортусу.
„Још не знамо да ли ц́е он [Трамп] то учинити. Познато је да је непредвидљив”, каже др Ребека Гомпертс.
- Клинике се затварају после одлуке Врховног суда САД да укине право на абортус
- Вајоминг постао прва америчка држава која је забранила пилуле за абортус
- Школа у Тексасу у којој је свака ученица и мајка
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 11.19.2024)
