НУНС: РЕМ-у истекао мандат, ни до сада није радио свој посао

Независно удружење новинара Србије објавило је нови Досије о медијима у којем се каже да од 5. новембра Србија више нема тело које доноси одлуке о електронским медијима јер је тог дана садашњим члановима Савета РЕМ-а мандат по сили новог Закона истекао, док процедура за избор нових чланова Савета још није покренута.
Рад РЕМ-а, како је наведено, у последњих 10 година обележила су бројна кршења закона и скандали, жмурење на кршење закона комерцијалних телевизија, кршење сопствених правилника, пословника и закона, неефикасност, политизација, нетранспарентност рада.
Према новом Закону о електронским медијима (ЗЕМ), Савет Регулатора од 5. новембра ове године не постоји, што није пропуст РЕМ-а, а још нема јавног позива за нове чланове Савета, који је требало да распише скупштински одбор за културу и информисање још у мају.
Међутим, у јулу чланови Савета поднели су Уставном суду иницијативу за оцену уставности баш тог члана Закона, што је власти био одличан изговор да не распише јавни позив.
Чланови Савета РЕМ-а издали су саопштење да од 5. новембра, више не обављају своју функцију, а председник Србије обавестио је јавност да ускоро почиње процес избора нових чланова Савета Регулатора.
Према мишљењу Радета Вељановског, професора Факултета политичких наука у Београду и креатора бројних закона у области електронских медија, као и члана радне групе за израду новог Закона о електронским медијима, РЕМ није ни приближно остварио своје законске функције.
"Он је само у неким формалним аспектима остваривао своју функцију у том смислу што се бавио издавањем дозвола за одређене зоне покривања, што је издавао упутства пружаоцима медијских услуга, ту и тамо примењивао одређене санкције за незаконита понашања емитера, али то су биле спорадичне ствари", рекао је Вељановски за Досије о медијима.
Правница Владана Јараковић каже да у читавом периоду свог функционисања, РЕМ није поступао као чувар јавног интереса, фаворизујући партикуларне интересе пружалаца медијских услуга на штету заштите јавног интереса у области електронских медија.
"Један од кључних проблема је суштинско неразумевање значаја медијског регулатора у демократском друштву. РЕМ себе доживљава као сервис за издавање дозвола и наплату накнада док читав спектар регулаторних овлашћења уопште не користи. Обрнуто улози коју је сам себи доделио, РЕМ би требало да буде чувар слободе изражавања који има кључну улогу у очувању и промоцији слободе и плурализма медија", сматра Јараковић.
Некадашњи члан РЕМ-а Слободан Цвејић каже да одговорнима за злоупотребу тог важног регулаторног тела треба забранити на 10 година запошљавање у јавном сектору због угрожавања општег интереса и неодговорног обављања функције.
(Бета, 23.11.2024)