Посланици скупштине Србије данас почињу расправу о предлогу буџета за 2025.

Бета 25.11.2024

 Посланици скупштине Србије почеће данас расправу о предлогу републичког буџета за 2025. и пратећим законима.

Приходи и примања буџета у наредној години, како је предложила влада Србије, биће 2.346,2 милијарде динара, расходи и издаци 2.660,2 милијарде динара.Дефицит буџета износиће три одсто бруто домаћег производа (БДП).

Пројектована стопа привредног раста за 2025. годину износи 4,2 одсто БДП-а.

Јавни дуг опште државе пројектован је на 47,5 одсто БДП-а у 2025. години, док је за капиталне инвестиције опредељено 762,9 милијарди динара, односно 7,4 одсто БДП-а.

На дневном реду седнице парламента је, поред предлога буџета за наредну годину, више од 50 тачака, о којима ће се обавити заједнички начелни претрес.

Опозициони посланици су најавили да ће блокирати рад седнице, односно да ће онемогућити да се расправља о законима који су на дневном реду јер је председница скупштине Ана Брнабић одбила њихов захтев да се због трагедије на железничкој станици у Новом Саду 1. новембра, када је због обрушавања надстрешнице погинуло 15 људи, закаже седница на којој би се расправљало о неповерењу влади Србије.

На дневном реду данашње седнице скупштине је и Предлог закона о изменама и допунама Кривичног законика, који је поднело 105 народних посланика.

Посланици треба да расправљају и о изменама и допунама Закона о играма на срећу, Закона о енергетици и Закона о пензијском и инвалидском осигурању, као и о Предлогу закона о услугама и Предлогу закона о стратешкој процени утицаја на животну средину.

На дневном реду су предлози закона о спречавању прања новца, акцизама, инфраструктурним и енергетским пројектима, подстицајима у пољопривреди, о комуналним делатностима, о контроли опасности од великих удеса који укључују опасне супстанце, као и предлози потврђивања више међународних споразума, уговора и меморандума.

Пред посланицима су и Предлог одлуке о избору чланова Савета Агенције за енергетику, листа кандидата за председника Комисије за заштиту конкуренције и листа кандидата за чланове Савета комисије.

Одлучиваће се и о именовању сталног састава Републичке изборне комисије, о давању сагласности на финансијске планове за 2025. годину Регулаторног тела за електронске медије, Агенције за енергетику и Комисије за хартије од вредности.

На дневном реду седнице скупштине био је и Предлог закона о допуни Закона о високом образовању али га је влада Србије повукла из скупштинске процедуре с образложењем да су потребне додатне консултације.

(Бета, 25.11.2024)

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Политика, најновије вести »